אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבר ארזתם? עדיין אין רגולציה המתירה טיסות בטוחות צילום: ערן גרנות

כבר ארזתם? עדיין אין רגולציה המתירה טיסות בטוחות

מספר לא מבוטל של חברות תעופה כבר הודיעו על החזרת טיסות לישראל, אבל כדאי לשים לב לפרט חשוב: פעילותן תלויה בהתפתחות מגפת הקורונה בישראל ובארצות המוצא והיא כפופה לאישורים רגולטורים של ארגון התעופה הבינ"ל שטרם פורסמו

26.04.2020, 15:38 | נווית זומר

מי שכבר מרענן את המזוודות ומתעודד מהודעות של חברות תעופה זרות על שובן לישראל החל מחודש מאי - עדיף שיפחית ציפיות. אין שום וודאות בשלב זה שאכן הטיסות והמועדים שפרסמו אותן חברות יתבצעו וכרגע הם בגדר ספקולציה בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

יש לציין כי ב-1 למאי פגה התקנה שאוסרת על זרים להיכנס לישראל, אולם חובת בידוד לנכנסים לארץ עדיין בתוקף ויש סיכוי שתוארך. בין ההכרזות שהתייחסו לחודש מאי, ההכרזה של חברת בריטיש איירוויס, שתחל לטוס מהיתרו לת"א ב-16.5 וכמוה הודיעה חברת הלואו קוסט ההונגרית וויזאייר, כי תחל לטוס מנמל תעופה לוטון בלונדון לת"א, ב-1.5 ומוינה לת"א. דלתא איירליינס תטוס לת"א ב-8.5 מניו יורק , וגם אייר קנדה, אליטליה ואייר פורטוגל.

מטוס של וויז אייר, צילום: ערן גרנות מטוס של וויז אייר | צילום: ערן גרנות מטוס של וויז אייר, צילום: ערן גרנות

אבל כדאי לשים לב לפרט חשוב: כל ההודעות הללו של חברות התעופה תלויות בהתפתחות מגפת הקורונה בישראל ובארצות המוצא ובעיקר כפופות לאישורים רגולטורים של ארגון התעופה הבינ"ל שעדיין לא פורסמו.

נכון להיום, רק חברת יונייטד טסה באופן סדיר לישראל מניו יורק ופעם בשבוע מסאן פרנסיסיקו והיא גם לא חדלה לטוס במשבר הקורונה. כך לדוגמא, מטיוטות של הארגון העולמי עולה כי בשלב ראשון הוא יתיר טיסות רק ממדינות ואל מדינות שיחסית נגועות פחות בקרונה. סביר שישראל תותר כמדינה שבה ההתפרצות במימדים נמוכים יחסית. אך האם ברטניה תהיה עד מאי מוגדרת כמי שההתפרצות אחריה? או איטליה? לא בטוח.

כמו ישראל, גם בריטניה עדיין מחייבת זרים שנכנסים למדינה בבידוד ובשלב זה לא ידוע מתי תוסר המגבלה. כל עולם התעופה מחכה כעת לרגולציה החדשה שאמור להוציא ארגון התעופה העולמי, לגבי טיסה בטוחה בזמן הקורונה. סביר שהארגון יגביל את מספר הנוסעים בכל שורה. האם וויזאייר תטוס לישראל אם יותר לה למלא רק שליש מטוס מפאת הרווחים שתדרוש הרגולציה בין נוסע לנוסע? לא בטוח.

לכן ברשות שדות התעופה מתייחסים אל ההודעות כפועלה שיווקית שנועדה לבדוק את דופק ונכונות הישראלים לשוב לטוס. לפי מספר ההזמנות שיתקבלו החברה תוכל להעריך האם כדאי לה באמת להפעיל את הטיסה המדוברת, וזאת כאמור עוד לפני פרסום הרגולציה של ארגון התעופה. בשלב זה מדובר בכוונות בלבד ורצון להבטיח את הסלוטים (היתר שמבטיח לחברת תעופה זמן נחיתה בו טסו בעבר). מקור ברשות שדות התעופה: "חברות מתחילות לפרסם שחוזרות לפעילות. כאלמנט שיווקי הם מוציאות הודעות לעיתונות שאין להם כל ביסוס במציאות.

"מה גם שכל שדות התעופה בעולם ילכו לפי הרגולציה של ארגון התעופה הבין לאומי שידרג לאיפה מותר לטוס ואיפה לא. כל זמן שאין לנו את כל הפרמטרים, רש"ת לא יכולה לתכנן לוח טיסות למאי ולדעת כמה טיסות נוכל להכניס לישראל בזמן נתון ומה חברות התעופה יוכלו לקיים בפועל. לכן כל ההודעות שלהם עד כה זה עדיין בגדר ספקולציה. עד שלא נדע מה דורשת הרגולציה העולמית לא נוכל לאמר בוודאות איזה טיסה תתבצע בפועל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות