אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יום שני ברציפות עם פחות מ-150 נדבקים חדשים בקורונה צילום: עמית הובר

דיווח שוטף

יום שני ברציפות עם פחות מ-150 נדבקים חדשים בקורונה

מספר חולי הקורונה בישראל - 15,555; הגבלות יום הזיכרון נכנסו לתוקף, בתי העלמין הצבאיים נחסמו לכניסת מבקרים; הלימודים יתחדשו בהדרגה מיום ראשון, בכפוף להערכת מצב; יגובש מתווה להחזרת השווקים לפעילות; צוותים רפואיים ששהו בבידוד יקבלו שכר; ההסתדרות קוראת לנתניהו לחדש את הנסיעות ברכבת

27.04.2020, 21:57 | כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מישראל

 

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

מספר הנדבקים 

נדבקים:

21:45 - מספר חולי הקורונה בישראל - 15,555, עלייה של 112 ביממה האחרונה

מנתוני משרד הבריאות שהתפרסמו הערב (יום ב') עולה כי ביממה האחרונה אובחנו 112 בני אדם עם נגיף הקורונה, ובסך הכל נרשמה עלייה של 0.73% במספר המאובחנים החדשים לעומת אתמול בערב. זהו היום השני ברצף ששיעור המאובחנים החדשים נותר מתחת לאחוז, כאשר ביממה הקודמת אובחנו 145 בני אדם עם הנגיף.

 

מנגד, יש לציין כי משרד הבריאות לא פרסם ביומיים האחרונים את מספר הבדיקות שהתקיימו ולכן אין לדעת בשלב זה האם הירידה החדה נובעת מירידה אפשרית במספר הבדיקות. הנתונים האחרונים שפורסמו היו לגבי יום שישי ה-24.4 - אז נערכו 11,799 בדיקות.

מספר המונשמים ירד גם כן בעקבות פטירתם של שלושה חולים מאז אתמול בערב וכעת מספר המונשמים עומד על 96. עד כה נפטרו בישראל 204 בני אדם שנדבקו בנגיף. מספר החולים בפועל עומד על 8,151.,לאחר שמניין הנדבקים בישראל הגיע ל-15,555, מתוכם 7,200 החלימו.

 

18:30 - יגובש מתווה להחזרת השווקים לפעילות

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום דיון עם יושבי ראש ועדי השווקים, על מנת לגבש מתווה לחזרה הדרגתית של השווקים לפעילות. סוכם כי משרד רה"מ, בשיתוף משרדי הממשלה הרלוונטיים, המל"ל ונציגי ועדי השווקים יגבשו מתווה לחזרה של השווקים לפעילות בכפוף לוויסות הכניסה למתחמים ולשמירה על כללי הריחוק החברתי לפי כללי ה"תו הסגול".

 

17:15 - ההסתדרות הרפואית הודיעה: צוותים רפואיים ששהו בבידוד יקבלו שכר

 

במהלך הדיון שקיימו שרי הממשלה הוחלט לפצות את חברי הצוותים הרפואיים - רופאים, אחיות ואנשי כוח העזר - ששהו בבידוד עקב הקורונה. הם יקבלו שכר שיחושב על-פי ממוצע שלושת החודשים האחרונים של משכורתם. לפי נתוני משרד הבריאות מהבוקר, 877 חברי צוות רפואי שוהים כעת בבידוד. בשיא משבר הקורונה, כ-3,000 חברי צוות היו בבידוד.

(אדיר ינקו, ynet)

16:05 - הגבלות יום הזיכרון נכנסו לתוקף: בתי העלמין הצבאיים נחסמו לכניסת מבקרים

 

החל מהשעה 16:00, בתי העלמין הצבאיים ואתרי ההנצחה בכל רחבי הארץ נחסמו לכניסת מבקרים, עקב תקנות החירום שעליהן החליטה הממשלה כדי למנוע התקהלות ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. במסגרת התקנות, עד צאת יום הזיכרון לא ניתן לבקר בבית קברות צבאי, בחלקה צבאית או בקבר צבאי שמצוי בבית קברות אזרחי ולא תתאפשר הגעה לאתרי הנצחה ובתי "יד לבנים". מוקדם יותר דחה בג"ץ את העתירה של משפחות שכולות, שדרשו לאפשר להן לפקוד את קברי יקיריהן ביום הזיכרון. 

בית עלמין צבאי, צילום: סבסטיאן שיינר בית עלמין צבאי | צילום: סבסטיאן שיינר בית עלמין צבאי, צילום: סבסטיאן שיינר

 

15:07 - הלימודים יתחדשו בהדרגה מיום ראשון, בכפוף להערכת מצב

 

בדיון שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הוחלט להתחיל לפתוח את מערכת החינוך בהדרגה החל מיום ראשון הקרוב, לפי מתווה שהציג שר החינוך רפי פרץ. הלימודים יחודשו בכפוף להערכת מצב נוספת על מצב התחלואה שתתקיים ביום שישי.

 

14:50 - ההסתדרות קוראת לנתניהו לחדש את הנסיעות ברכבת ישראל

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד שלח היום (ב) מכתב דרישה לרה"מ נתניהו בבקשה לחדש את הנסיעות ברכבת ישראל, שהושבתו מחשש להדבקה בנגיף הקורונה, בדומה לשאר הנסיעות בתחבורה הציבורית. בר דוד נדהם לגלות ששר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אישר שהוא מעכב את פתיחת הרכבת כדי להשלים עבודות תשתית. "בישראל, כמו בכל העולם, שירותי הרכבת נדרשים לעובדים הגרים בפריפריה ובכלל, לצורך הגעה וחזרה מהירה אל העבודה וממנה. צר לי כי שר התחבורה אינו מבין את הצורך הבסיסי כל כך של ציבור", כתב.

 

בר דוד מסכם ש"ראייתו הצרה של שר התחבורה תפגע בציבור הנוסעים במדינת ישראל ותהווה מכשול ממשי ביכולתם של העובדים במדינה לחזור למקומות עבודתם בתחילת השבוע הבא. אני קורא לך ולשר התחבורה להקל באופן מיידי על ציבור הנוסעים ולהחזיר את עבודת הרכבת לסדרה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. אין כל מקום להעמקה נוספת של הקשיים והמשבר הכלכלי העוברים על המשק הישראלי בכלל, ועל ציבור העובדים בפרט". יצוין שעובדי הרכבת, כ-3,500 במספר, מאוגדים בהסתדרות. (ליאור גוטמן)

 

14:10 - הוארך איסור כניסת זרים לישראל

האיסור על כניסת זרים לישראל במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה הוארך עד ל-16 במאי. כך עולה מהודעת רשות שדות התעופה לחברות התעופה הזרות.

13:00 - נסגר תלמוד תורה שפעל בניגוד לתקנות הקורונה

המשטרה סגרה תלמוד תורה של הפלג הירושלמי שפעל בניגוד לתקנות הקורונה בשכונת מאה שערים בירושלים. במקום היו 60 תלמידים. ארבעה מורים ומנהל המקום נעצרו.

11:21 - במקביל להכנות לקראת הגל השני: המדינה נערכת לסגירת מחלקות קורונה

 

משרד הבריאות הודיע על הצעדים שיינקטו לטובת החזרה לשגרה, ונערך לצמצם את המחלקות הייעודיות כדי לפנות מיטות למטופלים אחרים. "לא עברנו את הקורונה", הבהיר בכיר במשרד, אך בתי החולים יוכלו לפתוח מרפאות חוץ ולערוך גם ניתוחים לא דחופים למרות המחסור בחומרי הרדמה.

 

 

ארכיון, צילום: מיקי נועם אלון ארכיון | צילום: מיקי נועם אלון ארכיון, צילום: מיקי נועם אלון

 

10:30 - רשת Be מרחיבה פעילות באונליין וולט נכנסת לפארם

 

הביקוש הגובר למוצרי חיטוי ופארם, מוביל לחיבור מפתיע. לכלכליסט נודע כי חברת wolt, המבצעת שליחויות ממסעדות ללקוחות, הרחיבה את פעילותה לתחום הפארם. זאת במסגרת פיילוט עם רשת הפארם Be. שיתוף הפעולה מאפשר ללקוחות להזמין מוצרי פארם מרשת Be של שופרסל ולקבל אותם עד הבית בתוך חצי שעה. ההזמנה מתבצעת דרך האפליקציה של wolt שהרחיבה לראשונה את המגוון למוצרים שאינם מזון. ״אנחנו חווים בתקופה האחרונה צמיחה משמעותית באונליין, במסגרת זה שאנחנו חלק משופרסל. במקביל, ביקשנו למצוא פתרון ללקוחות המבקשים לקבל מוצרים באופן מיידי ולא צריכים לשלב את זה עם קניית מזון״. מסביר אורי וטרמן בשיחה עם כלכליסט את המהלך. בשלב זה השירות של וולט בתחום הפארם מתקיים ב-6 ערים: תל אביב, גבעתיים, רמת גן, הרצליה, רמת השרון וראשון לציון.  (נורית קדוש)

 

 

09:36 - לראשונה זה יותר מחודש: פחות מ-100 נדבקו בקורונה בישראל ביממה

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ביממה החולפת ב-68 ל-15,466. זוהי היממה הראשונה מאז 20 במרץ שבה אובחנו בישראל פחות ממאה נדבקים. בניכוי המחלימים והמתים, יש כעת 8,468 חולים. מספר הנפטרים עלה ל-202, לצד ירידה נוספת במספר המונשמים ל-96, מהם שישה שנזקקו להנשמה עוד קודם. הלילה מתה מנגיף הקורונה קשישה בת 89 בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק. מבית החולים נמסר כי היא סבלה ממחלות רקע. 

 

שינוי יומי במספר הנדבקים החדשים

 

08:55 - מהערב: איסור כניסה לבתי העלמין הצבאיים

 

החל מהשעה 16:00 ייכנסו לתוקפן ההגבלות שימנעו התקהלויות בחלקות הצבאיות ובאנדרטאות הזיכרון. מחר בשעה 17:00 תיפסק התחבורה הציבורית עד יום רביעי בערב - והיציאה מהבתים תתאפשר רק במקרים חיוניים. במשרד הבריאות הדגישו כי חגיגות העצמאות יתאפשרו אך ורק בבתים - ולא תאפשר רכישה של מזון בערב יום העצמאות ובחג עצמו. כן תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ברדיוס של 100 מטרים, ופעילות גופנית למרחק של עד 500 מטר שבמהלכה אין חובה לעטות מסכה. הרחצה בים עדיין אסורה.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

 

לפי הנחיות משרד הבריאות, מהיום כל אזרח מחויב לעטות את המסכה ביציאה מהבית, מלבד ילדים מתחת לגיל 7, ואנשים בעלי מוגבלויות נפשיות, שכליות או רפואיות שמקשות באופן משמעותי על השימוש במסכה. יצוין כי מי ששוהה לבדו ברכב או מבנה אינו חייב לעטות מסכה, וכך גם במהלך שהות עם בני ביתו. עם זאת, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שוחח עם ממלא מקום המפכ"ל, וביקש להתחיל לאכוף את התקנה רק לאחר יום העצמאות כדי לתת לציבור להתרגל להגבלה החדשה. הקנס המיועד למי שיפר את ההוראה הוא 200 שקל גם ללא אזהרה מוקדמת. (איתמר אייכנר, ynet)

 

חולים פעילים

 

 

08:31 - משרד החינוך יציג היום לנתניהו מתווה לחזרה ללימודים

 

משרד החינוך יציג היום (ב') בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו את המתווה שלו לחזרה מדורגת של מערכת החינוך, שלפיו ילדי גני הילדים וכיתות א'-ג' בבתי הספר היסודיים יחזרו ללימודים כבר ביום ראשון לאחר יום העצמאות.

חוזרים ללימודים? במשרד החינוך דורשים לקבל החלטה כבר היום, צילום: אלכס קולומויסקי חוזרים ללימודים? במשרד החינוך דורשים לקבל החלטה כבר היום | צילום: אלכס קולומויסקי חוזרים ללימודים? במשרד החינוך דורשים לקבל החלטה כבר היום, צילום: אלכס קולומויסקי

לדיון הוזמנו שרי החינוך, הבריאות, הרווחה, ביטחון הפנים, הפנים, האוצר, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב. שר הביטחון נפתלי בנט לא הוזמן. במשרד הבריאות ממתינים לדו"ח ממכון גרטנר לבחינת המשמעויות של החזרה ללימודים בתקופה זו.‎ משרד החינוך והשלטון המקומי לוחצים שתתקבל הכרעה כבר היום, כדי לא לעכב את החזרה אחרי יום ראשון. (תמר טרבלסי חדד)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות