אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל בת 72: "משיאה משואה זו לכבוד אלה שבחזית הלחימה בקורונה" צילום: אולפני הרצליה

ישראל בת 72: "משיאה משואה זו לכבוד אלה שבחזית הלחימה בקורונה"

לתפארת מדינת ישראל: בטקס שהוקלט מראש בהר הרצל בשל הגבלות משרד הבריאות, מודלקות 12 המשואות. פרופ' גליה רהב מבית החולים שיבא השיאה משואה בשם חבריה המתמודדים מול נגיף הקורונה; רה"מ נתניהו: "מייחל לכך שבשנה הבאה נשים את הזום בצד"; עידן רייכל הודה לחיילים ופרץ בבכי

28.04.2020, 21:07 | יעל פרידסון, ynet
ישראל חוגגת יום הולדת בצל התפשטות הנגיף קורונה: בהר הרצל בירושלים נערך טקס הדלקת המשואות המסורתי שסיים את אירועי יום הזיכרון ופתח את אירועי יום העצמאות ה-72 של מדינת ישראל. בשל הנחיות משרד הבריאות, הטקס שהוקלט מראש מתקיים בפעם הראשונה ללא קהל וללא מצעד הדגלנים המסורתי.

אירועי יום הזיכרון ננעלו בשיר מישהו הולך תמיד איתי בביצוע חנן בן ארי ובהקראת תפילת יזכור מפי ד"ר איתי פסח. בשעה 20:00 הונף דגל המדינה לראש התורן ומיד לאחר מכן בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את הצופים בבית. "אחיי ואחיותיי אזרחי ישראל, יום עצמאות כזה עוד לא היה לנו", פתח נתניהו את ברכתו המוקלטת. "אנחנו רחוקים זה מזה פיזית, אבל אנחנו קרובים כמו שמעולם לא היינו".  

טקס הדלקת המשואות, צילום: אולפני הרצליה טקס הדלקת המשואות | צילום: אולפני הרצליה טקס הדלקת המשואות, צילום: אולפני הרצליה

בני גנץ מדליק משואה בטקס, צילום: אולפני הרצליה בני גנץ מדליק משואה בטקס | צילום: אולפני הרצליה בני גנץ מדליק משואה בטקס, צילום: אולפני הרצליה

נתניהו אמר עוד: "בשבועות האחרונים עמדנו במבחן היסטורי, קיבלנו החלטות, נקטנו צעדים ועשינו זאת כולנו יחד. עשינו זאת בערבות הדדית, בעזרה לזולת, בשיתוף פעולה ואפילו בשיתוף מתכונים. שמרנו על אימא ואבא, שמרנו על סבתא וסבא, כי הפנמנו כולנו שבעידן הקורונה אהבה זה ריחוק. יום יבוא והחיבוק יחזור לחיינו, גם הצ'פחה, אבל אנחנו עדיין לא שם כי המגפה עדיין כאן ולכן צריך להמשיך להישמע להנחיות".

נתניהו הודה לצוותים הרפואיים ולכוחות הביטחון ואמר: "אני שולח להם חיבוק וירטואלי ומרפק חם. יחד התגייסנו למשימה החשובה מכול: הצלת חיים. אנחנו מבכים על כל אובדן, אבל אנחנו מברכים על כך שמדינת ישראל מדורגת גבוה מאוד בין המדינות המפותחות בשמירה על החיים". 

לסיום דבריו אמר נתניהו: "נדאג לכל אחד ואחת מכם, לעצמאים, לשכירים, לבעלי העסקים, למבקשי העבודה. יש עוד דבר אחד שאני מייחל: שבשנה הבאה בעזרת השם נשים את הזום בצד, ניפגש כולנו יחד ונחבק איש את רעהו, ועד אז אזרחי ישראל שמרו על עצמכם, שמחו במדינה שלנו. כשאתם משתמשים בספריי השלג - תקפיד לפחות על מרחק של שני מטר. וברצינות, בואו נרים ביחד למדינת ישראל כי יש לנו ארץ נהדרת".

בהמשך שרו אברהם טל וזהבה בן את השיר "מחכה" ולאחריו נאם יו"ר הכנסת ויו"ר כחול לבן בני גנץ, שהדליק את המשואה הראשונה. "כאן על ההר הזה, בין היובלים וההראלים, קבור גם חברי הטוב נחום אומי גולדברג, שנפל בלבנון, במבצע שלום הגליל, לפני 38 שנים, בתאריך הולדתי", אמר גנץ בתחילת דבריו שגם הם הוקלטו מראש. "כאן, מההר הזה, שנה אחרי שנה, אנו מחברים בין הכאב לעוצמה. אני מבקש להפיץ מכאן את התקווה".

גנץ הוסיף: "מתחת לרגבי העפר ותחת שדות השיש, שוכבים מיטב בנינו ובנותינו. דבר אינו מפריד ביניהם: לא המקום בו נולדו, לא נטייתם המינית ולא עמדתם הפוליטית. תחת דממת המוות המקפיאה כאן - כולם שווים. עלינו, מוטלת החובה והאחריות, לדאוג שכולנו נהיה שווים גם בחיים. לא זהים, אך שווים.

"ימים קשים עוברים עלינו, ועלינו להתכונן לימים קשים לא פחות, שעוד נכונו לנו. במשך שבעה עשורים היו אלה אויבים מוחשיים שקמו עלינו לכלותינו, והגדירו עבורנו את האתוס המשותף - אתוס של מאבק קיומי. מול אויבים אלה עומדים גם הערב, חיילי צה"ל וכוחות הביטחון על המשמר, ואני מצדיע להם. כעת עומד עלינו גם אויב שאיננו מכירים. שאינו מבדיל בינינו - יהודים, ערבים, דרוזים וצ'רקסים; חרדים, דתיים וחילונים. אנשי ימין או שמאל". 

עם כניסת יום העצמאות אמר גנץ: "ב-72 שנות עצמאות, עברנו מלחמות, קרבות, משברים כלכליים וכן – גם משברים פוליטיים. תמיד גברנו על המשברים גם כשהיו כרוכים בהחלטות קשות. תמיד התאחדנו והתחזקנו, ולא הותרנו אף אחד בצד הדרך בעת צרה. אני רוצה שתסתכלו עלינו, על המגוון האדיר שיש כאן בארץ הזו. ביחד בנינו ונמשיך לבנות את השלם שגדול מסך כל חלקיו. הבא שלום עלינו ועשה שלום בתוכנו".

את המשואה הבאה אחרי גנץ הדליק היוצר והאמן עידן רייכל. הוא התקשה לעצור את הדמעות ופרץ בבכי במהלך דבריו כשאמר: "אני משיא משואה זו לכבוד הזמר העברי בעבר והיוצאים הנפלאים בין זמננו. זמרים, נגנים, מפיקים, אנשי הקול והאור, האולפנים וחבריי על הבמות, לפני הקלעים ומאחוריהם. כולנו חוליה בשרשרת יצירה ישראלית.

"לכבוד הקהל שמאזין לנו ומאפשר את יצירת חיינו. לכבודם של כוחות הביטחון, אנשי הצללים ועד אחרון החיילים במוצב הרחוק. החיילים שנפלו, החיילים שנפצעו בגופם ובנפשם, אפשרו לחבריי ולי לעלות על כל במה למען הקהל, מדן ועד אילת, בכל ערב, בביטחון. ולכבודם של ותיקי הארץ והעולם מכל קצות תבל, שהביאו מסורת רבת שנים ויחד בתמהיל שהוא פלא, יצרו את פס הקול של החברה שלנו הישראלית שהיא באמת שבט מופלא, אחים ואחיות".

פרופ' גליה רהב-רקובר, מומחית למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר, הדליקה משואה בשמם של חבריה המתמודדים מול הנגיף קורונה. "אני משיאה משואה זו לכבוד חבריי וחברותיי הרופאים והרופאות, עובדי המעבדה, חוקרי הרפואה וכל הצוות התומך ממערכת הבריאות בישראל. אלה שבכל השבועות האחרונים נמצאים בחזית הלחימה בנגיף קורונה.

"לכבוד העובדים כל הימים וכל הלילות כדי לרפא כל אדם ללא הבדל דת, גזע ומין. לכבוד המאמץ הנחוש שלנו להבין את המחלה הזאת ולהביא להיעלמותה סוף סוף על ידי מציאת תרופה וחיסון, לכבוד התקווה ולתפארת מדינת ישראל".

אורי כהן, מנכ"ל ארגון מסע ישראלי, אמר לפני שהדליק את המשואה: "אני משיא משואה זאת לכבוד חבריי ושותפיי לדרך, מדריכי המסע, מורי השל"ח, וכל המחנכים דרך הרגליים להכרה ולאהבה של העם והארץ". 

את המשואה הבאה הדליקה יסמין מזאוי, ערבייה-נוצרייה שמתנדבת במגן דוד אדום. "אני יסמין מזאוי בת פדול וסוזן מזאוי משיאה משואה זו לכבוד ארגון מגן דוד אדום, ארגון ההצלה הלאומי של ישראל והבית השני שלי ושל עשרות אלפי מתנדבים מכל המגזרים והעדות. 

"לכבוד הערכים שפגשתי בבית הוריי, ובהם האומץ לעשות את הדבר הנכון, לכבוד המתנדבות והמתנדבים של ישראל שאני קוראת לכולם להצטרף אליהם ואליי כי אין סיפוק גדול מנתינה, ולכבוד הדור הוותיק הנפלא שנותן לנו השראה ולתפארת מדינת ישראל".

על במת העצמאות המרכזית יופיעו שירי מימון, נסרין קדרי, ירדנה ארזי, שמעון בוסקילה, עדן חסון, נועה קירל, אברהם טל, זהבה בן, חנן בן ארי ואיתי לוי. הטקס ייחתם בשירת ההמנון הלאומי התקווה ובשיר לחיי העם הזה ברקע זיקוקי דינור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות