אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רעידת האדמה בסטארט־אפים נדחתה לרבעון השני של השנה צילום: אוראל כהן

רעידת האדמה בסטארט־אפים נדחתה לרבעון השני של השנה

דו"ח KPMG קובע כי היקפי ההשקעות בהייטק ברוב העולם נותרו חזקות ברבעון הראשון של השנה, ומעריכים: הנזקים הדרמטיים יורגשו בקרוב

29.04.2020, 20:19 | מאיר אורבך

"למרות ההשפעה של COVID‑19, ההשקעות של קרנות הון הסיכון בכל העולם נותרו די חזקות ברבעון הראשון של 2020, זאת בעיקר בגלל הכמות הרבה של עסקאות שהיו בצנרת ברחבי העולם", כך עולה מדו"ח השקעות ההיי טק לרבעון הראשון של שנת 2020 אותו פרסמה פירמת רואי החשבון KPMG להשקעות בעולם ההייטק לסיכום הרבעון הראשון של שנת 2020.

קראו עוד בכלכליסט

 לפי הדו"ח הגיוסים הגדולים נרשמו בעיקר בארה"ב ובאירופה, בהובלת Waymo – שגייסה 2.5 מיליארד דולר ו־Revolut – שגייסה 500 מיליון דולר. לעומת זאת באסיה כבר חשו בתקופה זו את השפעת הנגיף עם ירידה משמעותית במספר העסקאות, וזאת בשל האטת פעילות העסקאות בסין, שהחלה מוקדם מבמדינות אחרות עם זאת, מהנתונים עולה כי גם בהיקף ההשקעות באסיה נרשמה עלייה קלה.

ברבעון הראשון של 2020 חברות מגובות הון סיכון גייסו 61 מיליארד דולר ב־4,260 עסקאות – עלייה קלה לעומת הרבעון המקביל. החלק של ארצות הברית בעוגת ההשקעות עמד על 34.25 מיליארד דולר ב־2,298 עסקאות. באירופה חברות היי טק גייסו 8.8 מיליארד דולר ב־923 עסקאות, ובאסיה 16.5 מיליארד דולר הושקעו בחברות מגובות הון סיכון ב־837 עסקאות.

פסקא רז, צילום: אוראל כהן פסקא רז | צילום: אוראל כהן פסקא רז, צילום: אוראל כהן

על פי כותבי הדו"ח, ההשפעות הדרמטיות של המצב החדש לא צפויות בטווח המיידי אלא ברבעונים הבאים. להערכתם, ברבעון הבא תחול ירידה בהיקף ההשקעות בחברות סטארט אפ והחתימה על עסקאות תהיה קשה בהרבה. "לקראת הרבעון השני של השנה צפויות הערכות השווי של החברות לרדת", הם מוסיפים.החלק האופטימי של הדו"ח מתייחס לחברות הפועלות בתחומי הבריאות, הלוגיסטיקה והשירותים הדיגיטליים – להן תהיה עדנה במצב הנוכחי. בטווח הארוך החשש שמציגים הכותבים הוא מפני התמשכות המגיפה לאורך זמן רב יותר מאשר הצפוי, מצב העלול להביא לקריסת חברות.

לדברי דינה פסקא רז, שותפה וראש מערך הטכנולוגיה ב־KPMG סומך חייקין. "עוד מוקדם להעריך את ההשפעות בטווח הבינוני והארוך שיהיו למשבר על האקוסיסטם הטכנולוגי, אבל נראה כי גם כשהמשבר הבריאותי יחלוף, תחושת השבריריות שהביא עימו תלווה אותנו עוד זמן רב ויהיו שינויים רבים בדפוסי ההשקעה של שחקנים בתעשיית שוק ההון סיכון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות