אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סגן הממונה על השכר: יינתן פתרון גם לרופאים בקהילה ששהו בבידוד צילום: שאול גולן

משבר הקורונה

סגן הממונה על השכר: יינתן פתרון גם לרופאים בקהילה ששהו בבידוד

אפי מלכין אמר את הדברים בדיון בנושא שכר הצוותים הרפואיים שנכנסו לבידוד בשל הקורונה שקיימה ועדת הכספים הזמנית. יו"ר הוועדה עודד פורר: "הייתה התחייבות של שר האוצר לפתור את העניין, ואנחנו לא רואים זאת"

30.04.2020, 14:15 | עמרי מילמן

ועדת הכספים הזמנית קיימה הבוקר (ה') דיון בנושא שכר הצוותים הרפואיים שנכנסו לבידוד בשל הקורונה. הוועדה בראשות ח"כ עודד פורר דרשה שוב מהממונה על השכר באוצר להסדיר את תשלום השכר המלא לצוותים הרפואיים שנכנסים לבידוד בעקבות חשיפה לחולה קורונה.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון אמר ח"כ אחמד טיבי שיזם את הדיון: "בדיונים על חוק משק המדינה (שהתקיימו לפני כשבועיים, ע"מ) הגשתי הסתייגות בשם הרשימה המשותפת וכל חברי הוועדה, לגבי פיצוי מלא של כל הצוות הרפואי, גם של עובדי משק ועובדי ניקיון שמסביב, שמפסידים ימי עבודה כתוצאה מבידוד אחרי היחשפות לנגיף הקורונה, במטרה שהדבר יביא לפיצוי מלא, בלי תרגילים של הורדת ימי מחלה וכיוצא בזה. במהלך הדיונים כאן, התחייב אלי שר האוצר שכך יהיה. לפני כמה ימים הגיעו עם ההסתדרות הרפואית לסיכום שהוא צעד בכיוון הנכון, אבל יש שם חורים. לא הכניסו את רופאי הקהילה, שרבים מהם היו בבידוד. רופא נדרש ל-14 יום בבידוד, ורוצים להוריד לו ימי מחלה. לא הכניסו את רופאי משרד הבריאות, למרות שהם היו בבידוד".  

חיטוי בבי"ח איכילוב, צילום: דנה קופל חיטוי בבי"ח איכילוב | צילום: דנה קופל חיטוי בבי"ח איכילוב, צילום: דנה קופל

על כך הגיב אפי מלכין, משנה לממונה על השכר "לא הצלחנו להגיע להסכם קיבוצי מול ההסתדרות הרפואית, לאור זאת ולאור ההתחייבות לוועדת הכספים ועמדת שר האוצר, הוצאנו אישור שכל הצוותים הרפואיים ששהו בבידוד כתוצאה מטיפול בחולים, יהיו זכאים ל-100 אחוז מהשכר. השאלות שאתם מעלים זה לגבי הרחבה של זה לגבי אוכלוסיות נוספות. מבחינתנו זו לא הייתה ההתחייבות. ממה שהבנו שהטריד את חברי הוועדה, דובר בעיקר על בתי החולים".

עוד הוסיף לגבי רופאים בקהילה, כי "הנושא שלהם עוד לא הגיע לדיון. יש לנו גם סוהרים שבודקים אסירים ונכנסו לבידוד ועובדים סוציאליים שמבקרים בבתים. זה נכון לפתור את כל אלה, אבל לאור ההנחיות של הוועדה ושר האוצר, טיפלנו קודם בצוותים בבתי החולים. ישנן עוד אוכלוסיות ועוד בעיות, בהבנה שלנו הוועדה לא צריכה להיות המקום בו הסכמי השכר מטופלים, תנו לוועדי העובדים לטפל בזה. יש פה משהו רוחבי שהוא לא ייחודי לצוותים הרפואיים, לכן הדבר מעט יותר מורכב. נמשיך בדיון עם אירגוני העובדים הרלוונטיים, ונעדכן".

יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר, אמר בדיון כי "כמו לוחמים בשדה הקרב, שמקבלים את חלקם גם שהם שוכבים בבית החולים, כך גם צריך להיות דינם של הרופאים הלוחמים בנגיף. לצערנו גילינו שעבור רופאים בבידוד זה לא אותו דבר, הובטח כאן בוועדה שאישרנו את חוק יסודות התקציב שהרופאים שבבידוד ויתר הצוותים סביבם יקבלו תגמול מלא, הייתה התחייבות של שר האוצר לח"כ טיבי לפתור את העניין, ואנחנו לא רואים זאת".

יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל אמר בדיון "אני חושב שמאחר ויש כבר החלטת ממשלה שקבעה שכל הצוותים הרפואיים יפוצו פיצוי מלא, הממונה צריך למלא את ההוראות האלה. לא יכול להיות מצב שיבדילו בין צוות רפואי אחד לאחר, בין אחות לרופא, או בין צוות עזר לרופא. מי שנפגע במהלך עבודתו צריך פיצוי מלא. השכר הבסיסי של צוותי רפואה יחסית נמוך, ומתבסס על כוננויות ושעות נוספות. לכן כדי לתת לצוות שקט כלכלי, ראוי שברגע שהאנשים האלה נכנסים לבידוד, הם יהיו זכאים לפיצוי מלא. הרופאים עובדים יום ולילה, אי אפשר לזרוק אותם. יש לכלול גם את רופאי הקהילה, משרד הבריאות וכל הצוותים. מעבר לזה, לא יעלה על ה דעת שיורידו גם ימי מחלה, לא מדובר במחלה, האדם נאלץ לצאת לבידוד מחלה בביתו, הוא לא היה חולה, זה אבסורד".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות בישראל אמרה כי "לא הייתה לנו אפשרות לומר לא נעבוד כדי שלא נידבק, אני מזכירה גם שלא מיגנו את הצוותים, בתחילה לא דרשו מסכות. למרות הכל, הצוותים המסורים האלה עובדים יום ולילה, הגיע הזמן שתסתכלו להם בעיניים, ותתנו להם מה שמגיע להם. הודעתם שתשלימו שכר – זו הונאה, כי אתם באים ואומרים – ימי המחלה יהיו על חשבונכם".

על הטענות השיב מלכין כי "מבחינתנו זה לא סוף פסוק, ניתן מענה גם לרופאי הקהילה. זה הרבה יותר מסובך, אנחנו צריכים לדעת מי ומה וכמה, להבדיל מבית החולים שרופא יודע להגיד עם מי הוא בא ומי לא. גם לרופא בקהילה צריך לתת פתרון, אבל זה קצת אחר. הקבוצה השלישית של רופאי משרד הבריאות שלא באים במגע עם חולים, הם מבחינתנו בקטגוריה אחרת". כדוגמה ניתן למשל מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, שנכנס לבידוד לאחר ששר הבריאות ליצמן נדבק בקורונה, על חשבון ימי המחלה שלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות