אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבדיה ויתרה על הסגר - אבל כלכלת המדינה צפויה לספוג מכה קשה צילום: רויטרס

שבדיה ויתרה על הסגר - אבל כלכלת המדינה צפויה לספוג מכה קשה

לפי הערכות של הבנק המרכזי בשבדיה, התוצר יתכווץ השנה בעד 9.7%, ושיעור האבטלה עלול להגיע לכ-10%; ב-2021 תירשם התאוששות

30.04.2020, 18:51 | שירות כלכליסט

שבדיה משכה תשומת לב עולמית מאחר שלא הטילה סגר מלא על תושביה – כפי שעשו רוב מדינות אירופה על מנת להכיל את התפרצות הקורונה. עם זאת, מידע שפרסמו הבנק המרכזי של המדינה וקבוצת חשיבה שבדית מובילה מראה שכלכלת המדינה תסבול לא פחות מאלה של שכנותיה, ואולי אף יותר.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק המרכזי של שבדיה מציע שני תרחישים אפשריים עבור כלכלת המדינה ב-2020, שלדבריו "תלויים במשך התפשטות הנגיף, ובמשך המגבלות שיוטלו כדי להאט אותו". שני התשקיפים האפשריים עגומים.

על פי התרחיש הראשון, התמ"ג השבדי יתכווץ בעד 6.9% ב-2020 לפני שיחזור ויצמח ב-4.6% ב-2021. על פי התרחיש הקודר יותר, התמ"ג יתכווץ ב-9.7% וההתאוששות תהיה חלשה יותר – 1.7% ב-2021. תחת התרחיש הראשון, הבנק המרכזי השבדי חוזה שיעור אבטלה ממוצע של 8.8% ב-2020, לעומת 7.2% כיום. על פי התרחיש השני, שיעור האבטלה יגיע עד ל-10.1% באותו פרק זמן.

שטוקהולם, בשבוע שעבר, צילום: רויטרס שטוקהולם, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס שטוקהולם, בשבוע שעבר, צילום: רויטרס

"בשני התרחישים התפוקה תיפול בחדות, יותר ממה שראינו במשבר הפיננסי של 2008. מחירי הנפט ומוצרי האלקטרוניקה הנופלים בחדות יתרמו לאינפלציה נמוכה השנה", כך על פי הבנק, שחזה גם שהאינפלציה תישאר ברמה של 0.6% ב-2020 בשני התרחישים.

מספר חולי הקורונה המאומתים בשבדיה עומד על כ-21 אלף, ומספר המתים - על כ-2,500.

תחזיות הצמיחה האלה מהוות קריאת השכמה עבור שבדיה, שנראה היה שסופגת את הנזק הכלכלי של מגפת הקורונה לאחר שלא הטילה הסגר על כלכלתה כפי שעשו רוב מדינות אירופה. זאת בעוד ההסגר שהוטל בגרמניה, ספרד, צרפת, איטליה ובריטניה, הביא כבר לפגיעה קשה בכלכלותיהן.

קרן המטבע העולמית חזתה בתחילת החודש שכלכלות גרמניה ובריטניה יתכווצו השנה ב-6.5% ו-7% בהתאמה. בצרפת צפויה הכלכלה להתכווץ ב-7.2%, בספרד ב-8%, ובאיטליה ב-9.1%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות