אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקבינט: כיתות א'-ג' וי"א-י"ב יחזרו ביום ראשון; ת"א וערים נוספות: לא נחדש הלימודים

הקבינט: כיתות א'-ג' וי"א-י"ב יחזרו ביום ראשון; ת"א וערים נוספות: לא נחדש הלימודים

קבינט הקורונה החליט לדחות את פתיחת גני הילדים והמעונות ל-10 במאי; הלימודים בכיתות הנמוכות לא יוגדרו כחובה; בחינוך החרדי יחזרו כיתות ו'-ח' ולא א'-ג'; חולדאי: "מתן הנחיות סותרות המונחתות ברגע האחרון הופך את המשימה לבלתי אחראית ואף מסוכנת"; גם רמת גן ובאר שבע הודיעו כי לא יחדשו את הלימודים

01.05.2020, 13:26 | שחר אילן

פתיחת הגנים ומעונות היום תידחה מיום ראשון הקרוב ליום ראשון ה-10.5. זאת בשל הבעיות הקשות במוכנות שלהם וכן המגבלות שהטיל משרד הבריאות. כך החליט היום קבינט הקורונה.

לפי ההחלטה,  ביום ראשון ישובו ללימודים כיתות א'-ג', שהן הכיתות המועילות יותר מבחינת פתיחת המשק, וכיתות י"א-י"ב המתכוננות לבגרות. כן יחזרו ללימודים בהיקף מלא החינוך המיוחד והמוסדות לנוער. עם זאת הוחלט כי הלימודים בכיתות הנמוכות לא יוגדרו כחובה. 

   

קראו עוד בכלכליסט

בחינוך החרדי יחזרו כיתות ו'-ח' ולא א'-ג' בשל סירוב גדולי התורה לאפשר לימודים של ילדים קטנים. המטרה היא לפתוח את כיתות ד'-י' במהלך מאי ולא יאוחר מ-1 ביוני.

היום הודיע בנק ישראל כי השבתת גני הילדים ומעונות היום לשבוע נוסף תביא לאובדן תוצר של 2 מיליארד שקל.

בדיון דרש המל"ל לחדש קודם כל את הלימודים בתיכונים ורק בשלב הבא בגנים ובכיתות א'-ג'.

בנימין נתניהו בנימין נתניהו בנימין נתניהו

מרד של רשויות מקומיות

במקביל להחלטת הקבינט, מסתמן מרד רשויות מקומיות. עיריות תל אביב יפו ורמת גן הודיעו שלא יחדשו את הלימודים ביום ראשון. פורום ה-15 של הרשויות שאינן מקבלות מענקי סיוע מהממשלה פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות במספר ימים את פתיחת בתי הספר. ההתקוממות צפוי להגביר את הכאוס השורר ממילא בנושא פתיחת מערכת החינוך משום שכל הורה ידרש לברר מה המצב ביישוב שלו.

יו"ר פורום ה-15 ראש עיריית תל אביבי רון חולדאי כתב לנתניהו כי "בנסיבות שנוצרו, כמו גם העובדה שעד לרגע זה לא התקבלו הנחיות סופיות, ברורות ומעשיות לצורך הפעלת מערכת החינוך, אנו סבורים שהעיתוי שנקבע להפעלת החלטת הממשלה ביום א' הקרוב אינו מאפשר את יישומה הבטוח והתקין". חולדאי מאשים כי "מתן הנחיות סותרות או הנחיות המונחתות ברגע האחרון, במהלך סוף השבוע הקרוב, מהרגע להרגע, הופך את המשימה לבלתי אחראית ואף מסוכנת, וזאת עם כל הרצון הטוב".

לדבריו, "על מנת שנוכל להחזיר את מערכת החינוך לפעילות ראויה, בכפוף לכללי הבטיחות והמגבלות הרפואיות ההכרחיות בתקופה זו, ולאפשר לכלל העיריות ללא יוצא מהכלל לחדש את פעילותה, אנו קוראים לממשלה לדחות את הפעלת מערכת החינוך במספר ימים".

גם עיריית רמת גן הודיעה כי הלימודים בתחומה לא יחודשו ביום ראשון. ראש העיר כרמל שאמה-הכהן אמר: "עם כל הכבוד להחלטת הממשלה, יש גם מי שצריך לבצע אותה. החלטת הממשלה ברגע האחרון מנותקת מהמצב והבעיות בשטח. לא ניתן לפתוח את מוסדות החינוך ללא פתרונות לבעיות. לדוגמה: מורים אשר להם ילדים בגילי גן.

"רמת גן תפתח את מוסדות החינוך רק כאשר כל הבעיות ייפתרו וזה לא יקרה עד יום ראשון. לגבי ההחלטה בעניין כיתות י"א-י"ב אליה נחשפנו רק כעת נקיים דיון מסודר ונעדכן".

בעיריית באר שבע החליטו, בדומה לתל אביב, שלא לפתוח ביום ראשון את מערכת החינוך, פרט לתלמידי החינוך המיוחד שילמדו במתכונת רגילה. בהודעת העירייה צוין: "עיריית באר שבע תומכת בהחזרת מערכת החינוך לפעילות, אך לא תוכל לפתוח את מוסדות החינוך ללא הנחיות ברורות בכל הנוגע לכללי הבטיחות והבריאות".

גם עיריית בת ים לא תפתח את כיתות י"א-י"ב ביום ראשון הקרוב. ראש העיר צביקה ברוט אמר: "כיתות א'-ג' יחזרו ללימודים ביום ראשון לאחר שהעירייה נערכה לקליטת התלמידים בצורה טובה.

 

 

רון חולדאי, צילום: אמיר ריינר רון חולדאי | צילום: אמיר ריינר רון חולדאי, צילום: אמיר ריינר

ראש עיריית קריית ביאליק אלי דוקורסקי הודיע שתלמידי כיתות י"א-י"ב באורט קריית ביאליק לא יחזרו בראשון ללימודים. הוא תוקף את מדיניות השליפות שלא איפשרה להכין את בית הספר לקבלת התלמידים.

 

לעומת זאת ראש עיריית גבעתיים רון קוניק אומר ש"למרות הבלגן והעובדה שיש ראשי ערים שחושבים ויפעלו אחרת ממני, אני מברך על החלטת הממשלה. מנהלי בתי הספר בגבעתיים ערוכים לקבל את התלמידים בכיתות א-ג׳ ביום ראשון, כנ״ל את תלמידי יא-יב׳, ומאחר וזו לא חובה, נשמח לקבל את כל מי שיחליט להגיע לבית הספר ביום א".

יו"ר וועדת החינוך ח"כ ניצן הורוביץ מגדיר את הדרך בה התקבלה החלטת הפתיחה של בתי הספר "חלטורה וביזיון שילטוני". לדבריו, "נתניהו משחק יויו עם מערכת החינוך. במקום לקבל החלטות מסודרות לאחר עבודת מטה רצינית, ההחלטות הגורליות ביותר עבור הילדים, ההורים והמורים מתקבלות בשליפות וברגע האחרון. כבר שבועות ברור שחייבים להחזיר את הכיתות הנמוכות והניגשים לבגרות ללימודים בקבוצות קטנות. בדיוק כמו במדינות אירופה. גרירת הרגליים עד הרגע האחרון פוגעת במורים בהורים ובתלמידים ומנעה מהמערכת להיערך כראוי לחזרה ללימודים. זה לא קבלת החלטות, זה ביזיון שלטוני".

 

שר החינוך רפי פרץ טוען לעומת זאת כי "מערכת החינוך הייתה ערוכה לפתיחה ביום ראשון בהתאם למתווה שאושר בועדת השרים וכך גם הצגתי זאת בישיבה היום. אני שמח שועדת השרים אישרה היום את פתיחתם של כיתות א-ג, הרחבת החינוך המיוחד, וכן את חזרתם של תלמידי יא'-יב – יש בכך בשורה משמעותית מאוד לתלמידים, למורים ולמדינה כולה".

 

 

דו"ח: קשה לבודד את השפעת בתי הספר על התחלואה

 

בתוך כך, דו"ח נוסף של מרכז המידע, שכותרתו "תחלואת ילדים בקורונה, פוטנציאל ההדבקה והשפעת פעילותן של מערכות חינוך על העברת המחלה באוכלוסייה", בדק את האפשרות להחזיר את הלימודים לסדרם, לפחות בחלק מהכיתות. בתחילת הדו"ח נכתב בפירוש כי אין כיום ממצאים חותכים המאפשרים להעריך כיצד תשפיע פתיחתם של מוסדות החינוך על התחלואה הכללית.

 

מחברי הדו"ח העלו אפשרות של "תחלואה נסתרת" בקרב ילדים. בדו"ח נכתב בין היתר כי ממחקרים שונים בעולם עולה כי ילדים נדבקים בנגיף הקורונה, אך אלה הנושאים את הנגיף מפתחים תסמינים קלים לרוב וחלקם לא מראים סימפטומים כלל. ייתכן כי זו הסיבה שממעטים לבדוק ילדים בבדיקות קורונה ולכן שיעור התחלואה בקרב ילדים נמוך. אי לכך, קיים חשש כי ילדים עלולים להיות "נשאים שקטים" של המחלה ולהפיצה באוכלוסייה.

מנגד, נכתב בדו"ח, כי שורת מחקרים מהעת האחרונה מעלה כי ילדים שנדבקו בנגיף מדביקים אחרים פחות מאשר מבוגרים, ולפיכך אינם מקור הפצה מרכזי של המחלה באוכלוסייה. מחברי הדו"ח הדגישו כי בחינת הזיקה בין היקף התחלואה בנגיף במדינות השונות לבין פעילות בתי הספר בהן אינה מעלה קשר ברור, כיוון שקשה לבודד את השפעת פעילותה של מערכת החינוך על קצב התחלואה במדינות העולם מהגבלות משמעותיות אחרות שהושתו במקביל על האוכלוסייה. כמו כן, נכתב בדו"ח, קיימים מאפיינים תרבותיים וחברתיים ייחודיים בכל מדינה העשויים למסך את היכולת לבסס זיקה זו, כגון הרגלי היגיינה בשגרה, הקפדה על המרחב הפרטי, צפיפות במערכת החינוך בימים מתוקנים, רמת המשמעת והאמינות של הורי התלמידים ועוד.

בהמשך הדו"ח נכתב כי סגירת בתי ספר נעשתה בישראל ובמדינות רבות בעולם במקביל לפעולות מנע אחרות כגון סגירת פעילות המשק והמסחר והגבלות תנועה חמורות שהושתו על האזרחים. על כן, קשה מאוד לבודד את ההשפעה של סגירת בתי הספר על היקפי התחלואה.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות