אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפון קוריאה: קים הופיע בציבור אחרי 20 יום צילום: AFP

צפון קוריאה: קים הופיע בציבור אחרי 20 יום

20 יום אחרי הפעם האחרונה שבה דיווחה על הופעה פומבית של השליט, ובצל הדיווחים שחלה והשמועות שמת, הודיעה הלילה פיונגיאנג כי קים השתתף בחנוכת מפעל לצד אחותו, וגם דיבר "וזכה לתשואות רמות". במקביל נשאל טראמפ אם קים בחיים והשיב: "מעדיף לא לדבר על זה"

02.05.2020, 08:50 | שירות כלכליסט ו-ynet

סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה דיווחה הלילה (בין שישי לשבת) כי שליט המדינה קים ג'ונג און השתתף באירוע לרגל השלמת הקמתו של מפעל מצפון לבירה פיונגיאנג – הפעם הראשונה שהתקשורת הממלכתית מדווחת על הופעה ציבורית של קים מאז 11 באפריל. הסוכנות אף פרסמה מאוחר יותר תמונות, שלדברי פיונגיאנג צולמו באירוע, באחת מהן נראה קים גוזר סרט אדום בטקס חנוכת המפעל. 

קראו עוד בכלכליסט

הדיווח הלילה בא כשברקע הדיווחים מהשבועיים האחרונים שלפיהם קים עבר הליך רפואי כלשהו, אולי ניתוח, ושמצבו הרפואי קשה. ברחבי העולם נפוצו בשבועיים האלה גם שמועות שלפיהן השליט הצפון קוריאני מת. הדיווח הלילה בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית, שופרו של משטר קים, אמור לכאורה להזים את השמועות הללו. 

קים ג קים ג'ונג און בטקס חנוכת מפעל דשנים | צילום: AFP קים ג

   , צילום: רויטרס צילום: רויטרס    , צילום: רויטרס

בדיווח הלילה נמסר כי בטקס השלמתו של המפעל בסונצ'און, ליד הבירה פיונגיאנג, השתתפו גם בכירי משטר אחרים, בהם קים יו ג'ונג, אחותו של השליט, שגם נראת בתמונות שפורסמו. לפי הסוכנות, האירוע נערך אתמול, יום שישי, והמשתתפים בו "פרצו בתשואות רמות למנהיג העליון". עוד נכתב בדיווח כי קים הביע שביעות רצון מהעבודה במפעל ואמר שזו תרומה חשובה להתקדמות תעשיית הכימיקלים והמזון במדינה.

לפי סוכנות הידיעות האמריקנית AP, שעות אחדות לפני הדיווח בסוכנות הצפון קוריאנית אמר מקור הבקיא בפרטים כי סוכנויות המודיעין בארה"ב מעריכות שקים אינו סובל ממחלה רצינית וכי לפי הערכתן הוא עדיין שולט שליטה מלאה בארצו. הלילה, זמן קצר אחרי ההודעה על הופעתו של קים, נשאל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על-ידי עיתונאים אם ככל הידוע לו קים עודנו בחיים, והשיב: "אני מעדיף לא לדבר על זה". עוד אמר: "יהיה לנו מה לומר על קים בזמן המתאים". 

נעדר מיום ההולדת של סבא

התהיות בנוגע למצבו של קים ג'ונג און, נזכיר, התעוררו לראשונה אחרי שהוא נעדר במפתיע מאירועי יום ההולדת של מי שהיה סבו ומייסד צפון קוריאה, קים איל סונג, שצוינו ב-15 באפריל. יום הולדתו של הסב נחשב לאחד המועדים החשובים ביותר בלוח השנה הצפון קוריאני.

אתר האינטרנט Daily NK, שמושבו בסיאול, דיווח בשבוע שעבר שב-12 באפריל עבר קים הליך רפואי הקשור ללב או לכלי הדם. הדיווח האמור ודיווחים שבאו בעקבותיו הובילו לחרושת שמועות ברשתות החברתיות שלפיהן קים ג'ונג און מת, אף שבכירים בדרום קוריאה ובארה"ב הדגישו שככל הידוע להם הוא חי ומתפקד.

בסוף השבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס כי סין שלחה לצפון קוריאה צוות מיוחד הכולל מומחי רפואה כדי "לייעץ" לקים, והדיווח הזה רק הגביר את השמועות. לפי הדיווח של רויטרס, שנשען על שלושה מקורות הבקיאים לטענתה בפרטים, בראש המשלחת עמד חבר בכיר במחלקה לקשרים בינלאומיים במפלגה הקומוניסטית הסינית, והיא יצאה מבייג'ינג לצפון קוריאה ביום חמישי שעבר. סין, נזכיר, היא בעלת הברית הראשית של צפון קוריאה והיא עורק החיים הכלכלי המרכזי של משטר קים. 

קים גוזר סרט בטקס שנערך אתמול, לפחות לפי הדיווח הצפון-קוריאני, צילום: AFP קים גוזר סרט בטקס שנערך אתמול, לפחות לפי הדיווח הצפון-קוריאני | צילום: AFP קים גוזר סרט בטקס שנערך אתמול, לפחות לפי הדיווח הצפון-קוריאני, צילום: AFP

הקהל בטקס, צילום: AFP הקהל בטקס | צילום: AFP הקהל בטקס, צילום: AFP

במשך ימים ארוכים הדגישו גורמים בדרום קוריאה, שכנתה של המדינה הקומוניסטית, כי ככל הידוע להם קים חי ומתפקד וכי הם אינם מזהים סימנים להתרחשות חריגה כלשהי בצפון קוריאה. ביום ראשון השבוע אמר מון צ'ונג-אין, היועץ הראשי של נשיא דרום קוריאה מון ג'אה-אין לענייני מדיניות חוץ, כי מצבו של קים טוב וכי הוא שוהה באזור עיר הנופש וונסאן מאז 13 באפריל. דבריו אלה באו שעות אחרי שמכון מחקר בוושינגטון הודיע כי באזור וונסאן נצפתה רכבת שייתכן מאוד כי היא הרכבת של קים.

השר הדרום קוריאני קים יאון-צ'ול, האחראי על היחסים עם הצפון, אמר השבוע בישיבה בדלתיים סגורות כי לממשלת דרום קוריאה יש די יכולות מודיעיניות כדי לומר בביטחון שאין אינדיקציות לדבר מה חריג בצפון קוריאה. השר גם פקפק בדיווח שלפיו קים עבר ניתוח, ואמר שלבית החולים שבו קים נותח לפי הדיווח הזה אין יכולות לבצע את הניתוח המדובר. 

מנגד, יון סאנג היון, יו"ר הוועדה ליחסי חוץ ולענייני האיחוד באספה הלאומית של דרום קוריאה, אמר השבוע בכינוס של מומחים כי היעדרו של קים ג'ונג און מהעין הציבורית מעלה את האפשרות שהוא "אינו עובד כרגיל". יון אמר אז כי "מאז 11 באפריל לא הופיע דיווח המעיד שהוא מקבל כרגיל החלטות הנוגעות למדיניות, וזה מוביל אותנו להערכה שהוא חולה או מבודד בגלל החשש מנגיף הקורונה".

בעבר כבר קרה שקים – שלפי הערכות גילֹוֹ 36 – נעלם מדיווחי התקשורת הממלכתית של צפון קוריאה. בשנת 2014 הוא נעלם ליותר מחודש, ובהמשך הוא נראה בשידורי הטלוויזיה הצפון קוריאנית צועד עם צליעה. העובדה שהוא מעשן כבד ושנראה כי מאז עלייתו לשלטון הוסיף קילוגרמים רבים למשקלו רק מגבירה את התהיות בנוגע למצבו הבריאותי. למשפחתו יש היסטוריה רפואית של בעיות קרדיו-וסקולריות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות