אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך שומרת גרמניה על התעסוקה בזמן משבר הקורונה צילום: איי פי

כך שומרת גרמניה על התעסוקה בזמן משבר הקורונה

המדינה מממנת שני שליש מהשכר של עובדים ששעות העבודה שלהם הצטמצמו או יצאו לחופשה - וכך נותנת למעסיקים ביטחון להמשיך להעסיק אותם. לדברי גאי ריידר, ראש ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם, הפוקוס של גרמניה הוא על "המשכיות של תהליכים ומוסדות", מה שאיפשר לה כבר ב-2008 להתגבר על המשבר מהר יותר ממדינות אחרות

02.05.2020, 09:31 | שירות כלכליסט

ראש ארגון העבודה הבינלאומי (ILO) משבח את תגובתה של גרמניה למשבר הקורונה ואומר כי הגישה שנקטה בכל הקשור לשמירה על התעסוקה מהווה דוגמה לשאר העולם.  

קראו עוד בכלכליסט

גאי ריידר, מזכ"ל הארגון השייך לאו"ם, אמר בריאיון לאתר CNBC כי מדינות כמו גרמניה שהצליחו לשמור על תעסוקה גבוהה במהלך המשבר הפיננסי של 2008 ו"איפשרו את ההמשכיות של תהליכים ומוסדות" התגברו על המשבר מהר יותר.

לדבריו, תוכנית "העבודה לזמן קצר" שהנהיגה גרמניה גם במהלך המשבר הנוכחי מהווה דוגמה לדרך שבה צריך להתמודד עם משבר כלכלי. לפי התוכנית הגרמנית, המדינה מממנת שני שלישים מהמשכורות של עובדים ששעות העבודה שלהם הצטמצמו או שהוצאו לחל"ת.

הסגר בברלין: שער ברנדנבורג נטוש, צילום: אי פי איי הסגר בברלין: שער ברנדנבורג נטוש | צילום: אי פי איי הסגר בברלין: שער ברנדנבורג נטוש, צילום: אי פי איי

מטרתה העיקרית של התכנית הגרמנית היא לסייע לחברות לשמור על העובדים, ולהקל עליהן לשרוד את המשבר. "זהו כלי מעולה הן לעובדים והן למעסיקים, שכן הוא מעניק לעובדים הבטחת הכנסה ולמעסיקים יציבות בתקופות לא קלות", הסביר סטיבן שניידר מדויטשה בנק.

לפי ההערכות שפורסמו בחודש שעבר, בסביבות 2.35 מיליון גרמנים יזכו לסיוע דרך התוכנית, שתעלה לממשלה מעל 10 מיליארד יורו. עם זאת, הודות למצבה הכלכלי של המדינה ולכך שחסכה בתקופות הטובות היא אמורה להצליח לממן את התכנית בלי בעיות.

התכנית הייתה בשימוש כבר במשבר הפיננסי הקודם, אז נפגעו בסביבות 1.1 מיליון גרמנים כתוצאה מההאטה הכלכלית. התכנית אמנם עלתה לממשלה הגרמנית הון, אך בסוף אותה השנה שיעור האבטלה עמד על 7.6%, נמוך מכפי שהיה ב-2008. "גרמניה יצאה מחוזקת ואני חושב שאפשר ליישם את הכלים שבהם נעשה שימוש אז  גם במשבר הנוכחי", הדגיש ריידר.

בגרמניה החלו בפתיחה מסוימת של הכלכלה, זאת לאחר שהממשלה הכריזה על סגר במטרה לבלום את התפשטות הנגיף. במדינה נרשמו עד כה 163,009 אנשים שנדבקו בקורונה ו-6,623 מקרי מוות כתוצאה מהנגיף, כך לפי הנתונים שאספו באוניברסיטת ג'ונס הופקינס. מוקדם יותר השבוע הזהירו בארגון העבודה כי 1.6 מיליארד עובדים, קרוב למחצית מכוח האדם העולמי, עלולים לאבד את פרנסתם בשל הנגיף.

עוד ציינו בארגון כי הירידה העולמית בשעות העבודה ברבעון השני תהיה "חמורה בהרבה" מכפי שהעריכו בתחילה, זאת כתוצאה מצעדי הסגר שבהם נקטו ממשלות ברחבי העולם. לפי התחזית הנוכחית, ברבעון השני תהיה ירידה של 10.5% בשעות העבודה העולמיות המקבילה ל-305 מיליון עובדים במשרה מלאה. זאת, בעוד התחזית הראשונה דיברה על ירידה של 6.7% בשעות העבודה, כלומר של 195 מיליון עובדים.

לסיום קרא ריידר לממשלות לשתף יותר פעולה ביניהן כדי לסייע בהתמודדות עם ההשלכות הכלכליות כתוצאה מהקורונה. "אנחנו צריכים לראות את מדינות ה-G20 עושות יותר, אנחנו צריכים שהמדינות באו"ם יפעלו לעשות יותר, עוד לא מאוחר מדי אבל זה בהחלט דחוף ביותר", הדגיש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות