אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקלה בהפקת הגז באסדת לווייתן, הלפיד הופעל צילום: אלבטרוס

תקלה בהפקת הגז באסדת לווייתן, הלפיד הופעל

התקלה הובילה להפסקת ההזרמה, ולהפעלת לפיד הבעירה אליו הופנו שאריות הגז - הדבר נצפה מהחוף והוביל לתלונות תושבים; ככל הידוע, הזרמת הגז כבר חודשה

02.05.2020, 20:34 | ליאור גוטמן

איגוד ערים כרמל מדווח שבמהלך השבת נרשמה תקלה בהפקת הגז באסדת לווייתן, ולטענתו "בעקבותיה הופסקה הזרמת הגז לאסדה ושארית הגז הוזרמה לשריפה בלפיד". ככל הנראה מדובר בתקלה באחד השסתומים שאחראים על הפליטות, והיא הובילה להפעלת הלפיד ששרף את תוצרי הפקת הגז. הבעירה נקלטה על קו החוף, מרחק 10 ק"מ ממיקום האסדה, והדבר הוביל לתלונות מצד תושבים באזור חוף דור. ככל הידוע הזרמת הגז כבר חזרה לסדרה.

קראו עוד בכלכליסט

הלפיד הוא אמצעי בטיחות שמותקן על אסדות להפקת גז והוא מופעל במקרים בהם קיים חשש להתפשטות גזים רעילים, ואז הפעולה המונעת היא שריפת התוצרים. יצוין שנובל אנרג'י, היא קבלנית הקידוח ומתפעלת האסדה, הודיעה לפני מספר ימים על תחילת עבודות תחזוקה לכמה שבועות במהלכן יופעל הלפיד כמה פעמים. מבדיקת כלכליסט עולה שמשרד האנרגיה מכיר את האירוע וקיבל דיווח על התקלה.

הדלקת הלפיד באסדת לווייתן, צילום: נובל אנרג הדלקת הלפיד באסדת לווייתן | צילום: נובל אנרג'י הדלקת הלפיד באסדת לווייתן, צילום: נובל אנרג

חלק מהתושבים התלוננו שבשעות בהן פעל הלפיד לא נרשם ניטור מסודר של המזהמים. באיגוד טוענים שבתחנות קיסריה ונחשולים של האיגוד לא נרשמה לאורך כל היום עלייה במזהמי BTEX:  "הריכוזים נשמרו כל העת נמוכים וכפועל יוצא מכך גם לא נרשמה חריגה מהתקנים". עוד אומרים שם שכיוון הרוחות במהלך היום היה צפון-מערבי.

מנגד, בתחנת מעיין צבי של האיגוד נרשם שיבוש במכשיר הניטור ולכן לא נמדדו כלל נתונים. "אנו מטפלים בכך ונדווח בסיום הטיפול", אומרים שם, ומזכירים שהתקלה הנוכחית באסדת לווייתן אינה הראשונה שנרשמה שם, זאת לאחר ארבעה חודשי הזרמת גז בלבד. יו"ר האיגוד אסיף איזק אמר ש"האיגוד עומד על דרישתו ממשרד האנרגיה לפעול למניעת הישנות תקלות ולפרסום התחקירים שערך המשרד בנושא וזאת על מנת להפיק לקחים ולהביא את המידע לידיעת הציבור. אנו נמשיך לנטר ולדווח בשקיפות ואמינות על מנת לשמור על איכות הסביבה ואיכות חיי התושבים במרחב האיגוד".

מנובל אנרג'י אישרו שאירעה תקלה ומסרו: כפי שעדכנו מראש - ב-28 באפריל החלו עבודות להפעלת מערכת הטורבו אקספנדרס באסדת לווייתן. מדובר במערכת שתפקידה להגדיל את היקף הפקת הגז מהמאגר. במהלך העבודות התרחש אירוע תפעולי ובהתאם למערכת הבטיחות של האסדה פונה הגז אל הלפיד. יודגש כי האסדה חזרה לפעילות סדירה ואין השפעה סביבתית בחוף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות