אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות: מספר הנדבקים בקורונה ביממה החולפת - הנמוך זה חודש וחצי

דיווח שוטף

משרד הבריאות: מספר הנדבקים בקורונה ביממה החולפת - הנמוך זה חודש וחצי

ב-24 השעות האחרונות אובחנו בישראל רק 29 אנשים שנדבקו בקורונה; בפגישה עם נציגי ארגוני העצמאים והעסקים בישראל אמר נתניהו: "נשנה את אופן חלוקת הכספים באופן דרסטי, נעביר את הכסף בצורה ישירה כמו בארה"ב"; יותר מ-20 אלף דורשי עבודה כבר חזרו למעגל העבודה; מספר המתים מקורונה עלה ל-232

03.05.2020, 23:37 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מחלימים מול חולים פעילים

 

23:20- מספר הנדבקים בקורונה ביממה החולפת - הנמוך זה חודש וחצי

משרד הבריאות פרסם את נתוני הקורונה המעודכנים, מהם עולה כי מספר המאובחנים בנגיף עלה ל-16,208 איש. לפי משרד הבריאות מדובר ב-29 מאובחנים חדשים, העלייה הנמוכה ביותר זה חודש וחצי. בניכוי המחלימים והמתים, יש כרגע 6,227 חולים, המספר הנמוך ביותר מאז 1 באפריל. 94 חולים במצב קשה, מתוכם 76 מונשמים. מצבם של 69 מוגדר בינוני. מניין המתים עלה ל-232. הנתונים פורסמו הערב בשעה מאוחרת יחסית, אחרי 11 בלילה.

23:10 - נתניהו: "נשנה את חלוקת הכספים לעצמאים באופן דרסטי"

רה"מ בנימין נתניהו נפגש הערב עם נציגי ארגוני העצמאים לפגישה שארכה כשלוש שעות. בפגישה שקיים נתניהו באמצעות אפליקציית זום יחד עם שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן הכה רה"מ על חטא בכל הנוגע לאופן חלוקת הכספים לעצמאים. נתניהואמר כי "הדבר המרכזי שאנחנו יכולים ללמוד מהאמריקנים זה שכשהם הקצו כסף, הם גם חילקו אותו ביעילות הרבה יותר גדולה. אצלנו החלוקה הייתה מותנית בכל מיני קריטריונים וכל מיני תהליכים, בין אם דרך הבנקים, או דרך הפקידות או דרך שניהם. מה שאנחנו רוצים לעשות ועומדים לעשות זה לשנות את זה באופן דרסטי ולאמץ מודל אמריקני שמעביר את הכסף בצורה הרבה יותר ישירה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו ראש הממשלה בנימין נתניהו

לפי גורמים שנכחו בשיחה, התייחס נתניהו לצעדים השונים שנקטה הממשלה, כמו הפעימה השנייה של המענקים שיעמדו בממוצע על 10.5 אלף שקל ויחולקו עוד השבוע, והפיצויים המבוססים על המודל שנקבע לאחר צוק איתן שיחולקו ב-18 במאי. עוד התייחס נתניהו לקרן לעסקים בסיכון גבוה בגובה 4 מיליארד שקל, שסוכמה היום בין שר האוצר לוועדת הכספים. עוד התייחס לכך שהמתווה של המענק לעידוד התעסוקה יינתן גם לעסקים קטנים, ולא רק לרשתות הגדולות. לפי גורמים שנכחו בדיון, נתניהו הסביר כי המדינה תיקח אחריות על עסקים שלא ייפתחו כתוצאה מהוראות הממשלה, ויכניס לחוק ההסדרים הקרוב את סוגיית דמי האבטלה לעצמאים.

בין המשתתפים שנכחו בפגישה היו, בין היתר, נשיא להב עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת עורכי הדין אבי חימי, נשיאת לשכת רואי החשבון איריס שטרק, נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי, נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד, נשיא הבורסה ליהלומים יורם דבש ויו"ר לשכת שמאי המקרקעין חיים מסילתי. נשיא להב עו"ד רועי כהן מסר כי "הפגישה הייתה מקצועית ועניינית, הביאה את הקולות מן השטח לראש הממשלה וחשפה את המציאות העגומה של ציבור העצמאים והעסקים בישראל. אנו נמשיך בדיאלוג על מנת לוודא שהכסף יגיע ליעדו ללא חסמים ובירוקרטיה".

(עמרי מילמן)

 

21:25 - היישובים שיקיימו מחר לימודים

שורת יישובים ומועצות אזוריות הודיעו כי יקיימו מחר לימודים בהתאם להנחיות משרד החינוך ומשרד הבריאות. זוהי רשימת היישובים: מועצה אזורית אשכול, אשקלון, מצפה רמון, רמת נגב, עכו, אזור, קרית מלאכי, קריית גת, גולן, גליל עליון, מטה אשר, מעלה יוסף, עמק מעיינות, בני שמעון, לכיש, הר חברון, באר טוביה, יואב, להבים, מיתר, נתיבות, אופקים, עומר, ערבה תיכונה, משגב, נס ציונה, שומרון, קרני שומרון, עמק חפר, עמנואל, ראש העין, הוד השרון, לב השרון ונהריה.

19:20 - מספר המתים מקורונה עלה ל-231

קשישה בת 79 מתה מנגיף הקורונה בבית החולים קפלן ברחובות. מבית החולים נמסר כי היא סבלה ממחלות רקע שונות. היא פונתה לבית החולים מבית אבות בנס ציונה. בכך עלה מספר המתים במחלה בישראל ל-231.

18:15 - יותר מ-20 אלף כבר חזרו למעגל העבודה

על פי שירות התעסוקה, מיום חמישי ועד היום בשעה 16:00 נרשמו עוד 9,513 דורשי עבודה. עם זאת, 3,024 דורשי עבודה דיווחו על חזרה למעגל העבודה. סה"כ דיווחו על חזרה עד היום: 20,615.

17:15 - הוכפל תקציב התמיכה למתנדבים בחקלאות 

בשל היעדר ידיים עובדות בשל משבר הקורונה, משרד החקלאות הכפיל את תקציב התמיכה במערך המתנדבים בענף ל-12 מיליון שקל. כבר כיום עובדים כ-2,500 מתנדבים בחקלאות, על פי נתוני המשרד. אלה הצילו למעשה חקלאים רבים . במסגרת התמיכה, המשרד יסייע במימון העלויות הלוגיסטיות הנלוות לעבודת המתנדבים כגון הסעות, מקומות לינה, אספקת מזון, ורכישת ציוד בטיחות ומיגון.

בעקבות חלק מהמגבלות שהושמו, הוגבלה כניסתם של העובדים הזרים והעובדים הפלסטינים למדינת ישראל. חקלאים רבים נקלעו למצוקה בגין מחסור בכוח אדם. כך נולדה היוזמה להיעזר במתנדבים. הודות למתנדבים הרבים, 80% מהקטיף בענף ההדרים כבר הסתיים. בקרוב יחל קטיף פירות הקיץ, שמבוסס ברובו על עובדים מהרשות הפלסטינית. וגם הוא יידרש למתנדבים.

(נווית זומר)

 

13:40 - משרד הבריאות יציג לממשלה: הכדורגל יכול לחזור ב-15 ביוני

 

עמדת משרד הבריאות שתועלה בישיבת הממשלה הערב במסגרת מסמך ההקלות שיוצג על ידה, היא החזרה של משחקי הכדורגל והכדורסל ב-15 ביוני. עם זאת, התאריך המיועד לא בהכרח יהווה יעד לפתיחת הליגות, זאת בשל המגבלות הרבות שבהן יידרשו הקבוצות לעמוד וספק אם יצליחו.

13:15 -  עיריית ת"א תעמיד 130 שמרטפיות לשמירה על ילדי עובדי הוראה

הסייעות העירוניות ישמרו על ילדי הצוותים בשעות 14:00-07:30. בכל קבוצה יהיו עד חמישה ילדים.ות בגילאי 9-3. השמרטפיות יפתחו בבתי הספר בהם מלמדים המורים, או בגנים סמוכים. השמרטפיות יעבדו השבוע, עד שייפתחו מחדש גני הילדים, ככל הנראה בתחילת השבוע הבא. • הרישום יבוצע באמצעות טופס מקוון  .

13:07 משרד הבריאות: ניתן לקיים בחינות במערכת החינוך ובהשכלה הגבוהה בהתאם למגבלות

 

על פי צו שפרסם משרד הבריאות לקיום בחינות בגרות ובחינות הסמכה של משרד החינוך, תתאפשר נוכחות של 15 עד 50 תלמידים באולם בהתאם לגודלו. כמו כן, יחודשו הלימודים במעבדות האקדמיה בקבוצות של עד 15 תלמידים. המועצה להשכלה גבוהה: "נדרשת גישה מוגבלת של סטודנטים לקמפוסים כדי לעמוד בכל המטלות האקדמיות לסיום הסמסטר".

12:35 - פרופ' סדצקי: ההנחיות לתלמידים פשוטות; חוששת שנזדקק להגבלות נוספות

על רקע הבלבול הרב ששורר בקרב הורים שהתלבטו אם לשלוח הבוקר (יום א') את ילדיהם לבתי הספר במסגרת ההקלות במאבק במגפת הקורונה, מתעקשת ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, כי ההנחיות פשוטות מאוד. בראיון לאולפן ynet היא אמרה: "צריך לשמור על מרחק שני מטרים, למקם את הילדים בכתה במקום הנכון, לעטות מסכות כשצריך, לשמור על תנאי היגיינה ולוודא שלא כל הילדים ייכנסו בבת אחת לבית הספר או ייצאו יחד להפסקה בבת אחת".

פרופ' סדצקי הוסיפה כי "כמובן שלוקח זמן ליישם את זה בשטח, וזה בסדר גמור אם יש קצב שונה בהתארגנות, כל אחד במבנה בהתאם לבית הספר שלו".

"אין לי ילדים בגילאים האלה, אבל אני חושבת שכן. אם את שואלת אותי אם אני חוששת מהחזרה הגדולה לחיים הרגילים - אני מאוד חוששת כיוון שהאחריות עוברת מהעוצר והסגר, לאחריות האישית של כל אחד ואחד, כולל ילדים ובני נוער".

בתשובה לשאלה בנוגע לתמונות ההתקהלויות מאתמול, בלי מסכות, אמרה סדצקי: "התחושה שלי כבדה מאוד. אני לא מצליחה להבין מדוע אנשים נוהגים בצורה הזאת. התנהגות כזאת מקרבת אותנו לפחות חופש ולמחיר כלכלי וחברתי כבד".

סיגל סדצקי , צילום: משרד רה"מ סיגל סדצקי | צילום: משרד רה"מ סיגל סדצקי , צילום: משרד רה"מ

12:40 - יותר מחודש לאחר ההכרזה- הקרן להעמדת הלוואות בערבות המדינה לעסקים נפתחה

קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים גדולים בהיקף 6 מיליארד שקל נפתחה היום, לאחר שהכריזו עליה ראש הממשלה ושר האוצר כבר בסוף מרץ יחד עם חבילת הסיוע המלאה. קרן ההלוואות הזו מיועדת עבור עסקים בעלי מחזור של מ200 מיליון שקל ומעלה, המעסיקים לפחות 100 עובדים בישראל ולפחות 50% מהנכסים היצרניים או הקניין הרוחני של החברה רשומים בישראל, בענפים שנקלעו לקשיי תזרים כתוצאה ממשבר הקורונה. בקרן לעסקים גדולים אין מגבלה על גובה הריבית בשונה מהקרן לעסקים קטנים.

החשב הכללי, רוני חזקיהו מסר כי "קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים גדולים מתווספת לארגז הכלים הרחב שמפעיל משרד האוצר בתקופת משבר הקורונה במטרה לתת מענה לעסקים שנפגעו כתוצאה מהמשבר ולסייע בידם לשוב לפעילות סדירה". (עמרי מילמן)

11:33 - תשלום קנסות למדינה יידחה עד 14 במאי

 

הממשלה אישרה בתקנות חירום דחייה נוספת של המועד לתשלום הקנסות למדינה בעקבות משבר הקורונה. תקנות החירום יחולו על כל קנס שמועד תשלומו חל בתקופה שבין 10 במרץ ועד ל-14 במאי. עם זאת כל הקנסות שהוטלו בגלל הפרות הנוגעות למצב החירום בשל הקורונה הוחרגו מתקנות אלו כך שמועד תשלומם לא יידחה. כמו כן יידחו המועד להגשת בקשה להישפט בעבירות ברירת משפט ובעבירות מנהליות והמועד להגשת בקשה לביטול קנס. כמו כן, גם מועד ביצוע של צווי מאסר במקום קנס יידחה, וזאת על-מנת לאפשר לחייבים פרק זמן נוסף לתשלום חובותיהם בטרם הפעלת אמצעי זה.

(ליטל דוברוביצקי)

10:00 -מצעדי הגאווה נדחו לסוף הקיץ

מצעדי הגאווה שהיו אמורים להתקיים בחיפה, ירושלים, באר שבע ותל אביב נדחו לסוף הקיץ. הארגונים המארגנים את המצעדים הודיעו כי בשל מגפת הקורונה, יתקיימו בחודש יוני מספר אירועים וירטואליים, בשיתוף ארגוני הקהילה והתארגנויות מקומיות.

09:35 - מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל עלה ל-230

משרד הבריאות הודיע כי מספר חולי הקורונה המאומתים שהתגלו עד כה בישראל עלה ל-16,193, מתוכם 9,634 כבר החלימו ו-82 מונשמים. מספר המתים מהנגיף עלה ל-230, לאחר שחולה קורונה בן 86 נפטר במרכז הרפואי פדה פוריה, משם נמסר כי הוא הועבר לבית החולים מבית אבות ביבניאל עם בעיות רקע רבות.

 

09:15 - משרד החינוך: כ-80% מהרשויות המקומיות פתחו את בתי הספר

 

עם חזרתה החלקית של מערכת החינוך לפעילות, משרד החינוך הודיע כי כ-80% מהרשויות המקומיות פתחו הבוקר את מוסדות החינוך וקלטו את התלמידים. הצוותים החינוכיים קיבלו את התלמידים כשהם ערוכים במסכות ובאמצעי היגיינה וניקיון ובקבלת פנים חגיגית.

חוזרים ללימודים בבית ספר אשכולות בנימינה, צילום: אלעד גרשגורן חוזרים ללימודים בבית ספר אשכולות בנימינה | צילום: אלעד גרשגורן חוזרים ללימודים בבית ספר אשכולות בנימינה, צילום: אלעד גרשגורן

בתוך כך, משרד החינוך הודיע כי מורים מעל גיל 65 או מורים עם מחלות רקע או מורים שבמשפחתם הגרעינית יש חולים עם מחלות רקע, רשאים שלא לחזור לבתי הספר, במידה שיקבלו אישור מרופא על מחלתם. שכרם ישולם על חשבון ימי המחלה. עוד נמסר כי מורים עם ילדים קטנים שלא חוזרים לבתי הספר ולגנים ונזקקים לשמירה, יישארו בבית בחופשה ללא תשלום (חל"ת).

חולים קשה וחולים בינוניים

חולים קשה ומונשמים

08:20 - פחות מ-100 נדבקו ביממה האחרונה בישראל, 437 החלימו

משרד הבריאות עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו 84 חולי קורונה נוספים בישראל, ובסך הכל עלה מספר החולים ל-16,185. כמו כן, ביממה האחרונה החלימו 437 בני אדם - ומספר המחלימים עומד כעת על 9,593. במשרד הבריאות עדכנו כי מצבם של 105 חולים מוגדר קשה - עלייה של שניים לעומת אתמול - וישנם 82 מונשמים, ירידה של אחד לעומת אתמול. מאז אתמול מתו ארבעה חולי קורונה נוספים, ומספר המתים בישראל עומד כעת על 229. בשלב זה ישנם 6,363 חולי קורונה בישראל. 

  

כיתת חינוך מיוחד, צילום: קובי קואנקס  כיתת חינוך מיוחד | צילום: קובי קואנקס כיתת חינוך מיוחד, צילום: קובי קואנקס

 

 

בעקבות החלטת הממשלה, היום (א') ובהמשך השבוע צפויים לחזור כ-960 אלף תלמידים למערכת החינוך. מדובר ב-493,933 תלמידי כיתות א-ג', ועוד 200 אלף תלמידי י"א-י"ב. בגזרת החינוך המיוחד צפויים לחזור עוד 80 אלף תלמידי החינוך המיוחד שיצטרפו ל-60 אלף שכבר לומדים ול-127 אלף תלמידי חינוך חרדי בכיתות ז'-י"ב.

תל אביב, באר שבע, רמת השרון, צפת, חדרה, רמת גן, חיפה ורחובות, הודיעו כי לא יפתחו את בתי הספר, בשל אי הערכות. גם במגזר הערבי לא יחודשו הלימודים.

שרי הממשלה ידונו יום (א') לפנות ערב בשלב השני של "אסטרטגיית החזרה לשגרה בצל הקורונה", ברקע פתיחת כל חנויות הרחוב והמרכזים המסחריים הפתוחים, תחילת החזרה של מערכת החינוך וביטול מגבלת ה-500 מטר לפעילות ספורטיבית. בינתיים, הלילה אישרו השרים את ביטול ההגבלה שהייתה נהוגה עד כה, ולפיה אין לאפשר שהייה במקום העבודה של עובד שגילו מעל 67 שנים.

כמו כן הם דנים בקביעת "תו סגול" למגזר הציבורי שיאפשר להגדיל את מספר העובדים עד ל-100 אחוזים - כמו במגזר הפרטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות