אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדחתה תביעה של נווה גד נגד עיריית באר שבע בנוגע להיטלי פיתוח צילום: באדיבות לשכת דובר עיריית באר שבע

נדחתה תביעה של נווה גד נגד עיריית באר שבע בנוגע להיטלי פיתוח

החברה מקבוצת נכסים ובניין טענה כי על העירייה להשיב כספים ששילמה מכיוון שהסכומים היו מופרזים. בית המשפט בבאר שבע קבע כי לא ניתן לערער על היטלי פיתוח שנקבעו במסגרת חוקי עזר עירוניים וכי אי אפשר לערער על תנאי המכרז שהחברה קיבלה על עצמה בעת שהשתתפה וזכתה בו

03.05.2020, 14:16 | דותן לוי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה תביעה של חברת נווה גד מקבוצת נכסים ובניין נגד עיריית באר שבע וקבע כי לא ניתן לערער על היטלי פיתוח שנכללו בתנאי מכרז או על תעריפי היטלים שנקבעו בחוקי עזר של עירייה.

קראו עוד בכלכליסט

נווה גד תבעה מהעירייה להשיב לה כספים ששילמה עבור היטלי פיתוח בגובה של 3.9 מיליון שקל, במסגרת דרישה שהוצאה לה עבור בנייה כחלק מפרויקט להקמת 8 מגדלי מגורים בעיר. עבור כל הפרויקט חויבה החברה בהיטלי פיתוח בגובה של למעלה מ-14.5 מיליון. לטענת נווה גד, היטלי הפיתוח בהם חויבה היו מופרזים ומעבר לסכומים שהעירייה מוסמכת לגבות, בעיקר על יסוד טענות לטעויות בתחשיבים הכלכליים, על בסיסם חושבו התעריפים שנקבעו בחוקי העזר.

באר שבע. תעריפי היטלים על פי חוקי העזר , צילום: לשכת דובר עיריית באר שבע באר שבע. תעריפי היטלים על פי חוקי העזר | צילום: לשכת דובר עיריית באר שבע באר שבע. תעריפי היטלים על פי חוקי העזר , צילום: לשכת דובר עיריית באר שבע

עיריית באר שבע, באמצעות עו"ד אמיר בירנבוים ממשרד עפר שפיר, טענה בכתב ההגנה כי יש לדחות את התביעה על הסף מאחר וכל החיובים היו על פי התעריפים שמופיעים בחוקי העזר והופיעו בתנאי המכרז בו זכתה נווה גד, ולכן אי אפשר לערער על תנאי המכרז שהחברה קיבלה על עצמה בעת שהשתתפה וזכתה בו.

עוד טענה העירייה, כי תעריפי ההיטלים נקבעו בחוקי עזר תקפים ולא ניתן לערער עליהם. גם טענה זו התקבלה על ידי השופט, שקבע כי מרגע שתעריפי ההיטלים נקבעו בהליך חקיקה במסגרת חוקי העזר, לא ניתן לערער על חוקיותם וסבירותם בדרך של הגשת תביעה כספית, אלא הדרך היחידה לעשות זאת היא בהגשת עתירה בהליך מנהלי.

בנוגע לטענות הנוגעות לטעויות בתחשיבים הכלכליים, קבע בית המשפט כי הן לוקות ב"בלבול מושגי", שכן התחשיבים הינם מסמכי עזר שתפקידם לסייע למועצת העיר בהחלטתה על התקנת חוקי עזר שמתבצעת בהליך דמוקרטי. לפי בית המשפט, השגה על תעריפי היטלי פיתוח מתייחסת למדיניות וכללים שנקבעו על ידי הרשויות המוסמכות, לכן, אפילו אם התובעת היתה מצביעה על שגיאה בחישוב, לא בטוח שהיה מקום להתערבות שיפוטית בתעריפים.

השופט שלמה פרידלנדר קיבל את טענות העירייה וקבע, כי נווה גד לא יכולה לתבוע החזרת כספים וכי תקיפת תעריפי ההיטלים כעת, שנים רבות לאחר פרסומם, לוקה בשיהוי ניכר, ועל כן קבע כי גם אילו הייתה התביעה מוגשת כעתירה מנהלית, דינה היה להידחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות