אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מירי רגב: "בימים הקרובים נאשר מקדמה של 50% למוסדות התרבות, אמנים במצוקה יקבלו תמיכה" צילום: אלכס קולומויסקי

מירי רגב: "בימים הקרובים נאשר מקדמה של 50% למוסדות התרבות, אמנים במצוקה יקבלו תמיכה"

במסיבת עיתונאים מיוחדת שקיימה בזום פירטה שרת התרבות והספורט כיצד היא מתכוונת להחזיר לשגרה את תעשיית התרבות בעקבות משבר הקורונה: מקדמה של 50% תועבר למוסדות התרבות הנתמכים; פסטיבלים שלא יצאו לפועל - ובראשם פסטיבל ישראל - יקבלו החזר הוצאות; ואמנים בני 40 ומעלה שנקלעו למצוקה יוכלו לקבל מענק של עד 20 אלף שקל

03.05.2020, 17:40 | מאיה נחום שחל

קרן תמיכה לאמנים מבוגרים במצוקה, תשלום קרוב של חלק מהמקדמות למוסדות תרבות נתמכים והחזר הוצאות לפסטיבלים שלא התקיימו - אלו הן חלק מהבשורות שעליהן הודיעה היום (א') שרת התרבות והספורט מירי רגב במסיבת עיתונאים מיוחדת שעסקה בחזרה לשגרה של תעשיית התרבות בעקבות משבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

במסיבת העיתונאים, שהתקיימה בשיחת זום עם מנכ"ל המשרד יוסי שרעבי ובכירים נוספים, הכריזה רגב: "מנענו את קריסתם של גופי התרבות הנתמכים", וביקשה להתייחס גם לסיוע שיינתן לגופים שאינם נתמכים, לאמנים העצמאיים וליתר עובדי התעשייה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות והספורט מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות והספורט מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי

בכל הנוגע לגופי התרבות הנתמכים אמרה רגב כי בימים הקרובים תאושר מקדמה של 50% מהתמיכות המיועדות לגופים הנתמכים. בנוסף, יוגמשו הקריטריונים לקבלת תמיכה. "קבענו עם משרד המשפטים שאנו תומכים בכל מוסדות התרבות לפי תנאי הסף של 2019", ציינה רגב. "אנחנו מבינים שגוף לא יכול להתקיים ללא תזרים, ולכן מאפשרים מימוש של עד 50% מסעיף התקציב הנוגע להוצאות ההנהלה ולהוצאות הכלליות".

עוד הוסיפה רגב כי יוענק החזר הוצאות לפסטיבלים שתוכננו, אך לא יצאו לבסוף לפועל, כמו פסטיבל ישראל, וכן הושגה הבנה מול משרד הפנים, שלפיה בדומה לעסקים יקבלו גם מוסדות התרבות הנתמכים פטור מארנונה למשך שלושה חודשים.

פסטיבל ישראל, צילום: וינצ פסטיבל ישראל | צילום: וינצ'ז ויאפלנה פסטיבל ישראל, צילום: וינצ

נושא נוסף שאליו התייחסה שרת התרבות נוגע לתמיכה באמנים במצוקה. לשם כך, הוקמה לדבריה קרן מיוחדת לאמנים במצוקה בהיקף של שלושה מיליון שקל. הקרן מיועדת לאמנים מבוגרים בני 40 ומעלה שיוכיחו כי נקלעו למצוקה ממשית, ויקבלו 10-20 אלף שקל. על פי הערכות, מהקרן יוכלו ליהנות 200-300 אמנים שיעמדו בתנאי הסף. בקשות לקרן ניתן להגיש עד ל-12 במאי.

עוד התייחס רגב לאופן שבו יחזרו מוסדות התרבות לשגרה. "הגענו להבנות על חזרה לשגרה בימים הקרובים של כל החזרות והאודישנים למקהלות, תיאטרון, פרינג', להקות מחול, ובתי ספר לאמנות". עוד סיפרה רגב כי יוחזרו לשגרה גם "סטים של צילומים, תוך שמירה על ההנחיות והריחוק הפיזי", הכל בכפוף להחלטת הממשלה.

"הפעימה הבאה של החזרה לשגרה צפויה ב-17 במאי, ובמסגרתה יוחזרו לפעול המוזיאונים, מרכזי ואתרי מורשת והספריות הציבוריות". לדברי רגב, אם  תתאפשר חזרה לשגרה של מסעדות וקיום חתונות של 50-100 איש - היא תבקש לאפשר גם קיום של מופעים בהיקף של עד 100 איש. "נתחיל לאט לאט לחזור לשגרה", היא ציינה. רגב הבהירה שמופעים עם קהל של 500-600 איש לא נמצא כרגע על סדר היום.

הסוגייה האחרונה שאליה התייחסה רגב נוגעת לפיצויים שישולמו לגופים נתמכים ולגופים שאינם נתמכים. ביחס לתשלום הפיצויים לגופים נתמכים הוקמה ועדה בראשות מנכ"ל משרד התרבות יוסי שרעבי ובהשתתפות והחשב הכללי - זו מגבשת מספר מתווים לפיצויים ואמורה להגיש מסקנותיה עד השבוע הבא. 

רגב ציינה שב-12 במאי תיפתח קרן הפיצויים של המדינה בגובה 80 מיליארד שקל, כאשר מתוך סכום זה יוקצו 200 מיליון שקל לתרבות, ספורט, חינוך ורווחה. "זה בעיני לא מספיק כדי לתת מענה למוסדות התרבות והעמותות והמדינה תצטרך לשים יותר כסף. נפנה לראש הממשלה ולשר האוצר להגדיל את התקציבים משום שעולם התרבות צריך לקבל את הפיצוי המלא".

לגבי הגופים העצמאיים שאינם נתמכים על ידי המשרד באופן שוטף "יורחב זמן הפיצוי. סוכם עם המדינה על פיצויים לחודשים מרץ-אפריל. מוסדות התרבות יוחרגו ויקבלו תמיכה עד לחזרה לשגרה מלאה. גופי התרבות יוכלו לקבל כ-200 אלף שקל בחודש". כמו כן יוקדמו המכרזים לכל הפסטיבלים והאירועים של סוכות וחנוכה כדי לאפשר למוסדות "לראות את האור בקצה המנהרה".

ומה עם האנשים שיחששו לחזור לאולמות גם כשהדבר יתאפשר? רגב הכריזה על קמפיין לעידוד חזרת הקהל לאולמות והיכלי התרבות. בנוסף יעודד משרדה פרויקטים ויזמות לקיום פעילות רחבה יותר בזמן הקורונה.

מטעם שח"ם ארגון השחקנים בישראל נמסר: "כבר חודשיים שמוסדות התרבות משותקים ומאות אלפי עובדים מחוסרי הכנסה, ורק היום מציע לנו משרד התרבות מתווה ראשוני. זהו מתווה כוללני מידי, לא מגובש אשר עדיין רחוק מלקבל אישור. אנו דורשים להופיע חזרה באולמות מלאים חלקית באופן מיידי, סבסוד של המדינה על אובדן הכנסות ושיפוי מוסדות על מנת שיחזירו אומנים ועובדים מחל"ת, אחרת נקרוס!".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות