אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשרה של עזרא סיידוף לא אויישה במשך 3 שנים צילום: לע"מ

דו"ח המבקר

המשרה של עזרא סיידוף לא אויישה במשך 3 שנים

מבקר המדינה ממליץ לשפר את מערך הבקרה על מעונות ראש הממשלה ולבחון "מדרג סכומים בעניין נוהל בקרת המעונות

04.05.2020, 16:00 | צבי זרחיה

משרד ראש הממשלה לא אייש במשך שלוש שנים שתי בכירות: סמנכ"ל מבצעים ונכסים (תפקיד שמילא עזרא סיידוף) וסמנכ"ל למינהל - כך קובע דו"ח מבקר המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

סיידוף, שמילא את תפקיד סמנכ"ל מבצעים ונכסים, הושעה ובמשך שלוש שנים עד לפרישתו המשרה לא אויישה, אף לא באופן זמני. בדצמבר 2018 מונה סמנכ"ל נכסים, ואולם העסקתו הייתה זמנית, במינוי בפועל.

עזרא סיידוף, צילום: עמית שאבי עזרא סיידוף | צילום: עמית שאבי עזרא סיידוף, צילום: עמית שאבי

סיידוף הורשע בספטמבר 2019, בקבלת דבר תוך ניצול מכוון של הזולת ב"פרשת המעונות" לאחר שהודה בהסדר טיעון.

בית המשפט השלום בירושלים הטיל עליו 30 ימי מאסר על תנאי, ועבודה לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות ב"יד שרה" וקנס של 10,000 שקלים. לפי כתב האישום המתוקן, פעלו סיידוף ורעיית רה"מ שרה נתניהו בשנים 2009-2015, למימון של ארוחות מוכנות ממסעדות על חשבון אוצר המדינה, וזאת בד בבד עם קבלת שירותיה של עובדת כללית במשרה מלאה שעסקה בבישול, בהגשה ובניקיון המטבח.

המבקר הוסיף עוד כי גם משרת סמנכ"ל למינהל לא אויישה במשך כשלוש שנים. המבקר ממליץ לפעול לעדכון תיאור התפקיד ודרג המשרה של סמנכ"ל המבצעים ונכסים אם הדבר נדרש, כדי שהמשרד יכול לאייש את המשרה. כמו כן המבקר קורא לפעול לאיוש משרת סמנכ"ל למינהל בהתאם להנחיות נציבות שירות המדינה. 

המבקר סבור שעל המשרד להשלים את תהליך איוש משרת ראש אגף הרכש ואת הליכי כינונה של ועדת רכש מרכזית, על מנת שתיתן מענה ראוי לעבודת המשרד בתחום זה.

בדו"ח הביקורת נכתב כי בשנת 2016 הועלו קשיים בניהול הרכש במשרד רה"מ, ומנכ"ל המשרד דאז החליט להקים יחידת רכש מרכזית. למרות זאת, רק ב-2019 הציג משרד רה"מ לנציבות שירות המדינה את המבנה של יחידת הרכש המרכזית לרבות תיאור התפקיד של מנהל היחידה וסמכויותיו . בפברואר 2020 פורסם מכרז לאיוש המשרה.

המבקר קובל על כך שבמשך שנים הטילו הנהלות המשרד את הטיפול בנושאים שונים הנוגעים לרכש במשרד על מנהלת אגף התקציבים דרורית שטיינמץ האמונה על ניהול תקציבי המשרד ועל ניהול יחידות הרכש, ואף משמשת כיו"ר ועדה המיכרזים הבינמשרדית ומורשית חתימה.

"מבחינה זו, משרד רה"מ יחודי: הסמכויות רוכזו על ידי מנהלת אגף התקציבים בין היתר בתקופות שבהן לא אוישו משרות של סמנכ"לים במשרד. על רקע זה לא יושם במלואו נוהל הבקרה על מעונות ראש הממשלה. מנהלת אגף התקציבים שימשה הן גורם מתפעל ישירות מול אב הבית, והן גורם מאשר בהיותה אחראית על תחום הרכש זאת שלא בהתאם לנוהל. כמו כן, לא הוסדרה בקרה חלופית", נכתב.

המבקר ממליץ שעד לאיוש משרת סמנכ"ל למינהל וראש אגף הרכש על משרד רה"מ לבחון חלופות לבקרה ולהפרדת התפקידים בהתאם להחלטת נציב שירות המדינה. "כמו כן, יש לפעול ליישום מלא של נוהל בקרת המעונות ולבחון מדרג סכומים בעניין נוהל בקרת המעונות", נכתב בדו"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות