אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש הסכם: רוב מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום א' צילום: אלעד גרשגורן

יש הסכם: רוב מעונות היום המפוקחים ייפתחו ביום א'

עשרות אלפי פעוטות במעונות היום ובמשפחתונים המפוקחים יחזרו למסגרות ביום א', לאחר הסכמה בין רוב הארגונים המפעילים אותם למשרדי האוצר והרווחה. בכל קבוצה: עד 17 פעוטות. טרם הושגה הסכמה לגבי הגנים הפרטיים

06.05.2020, 08:30 | אמיר אלון, ynet

משרדי העבודה והרווחה והאוצר הגיעו הלילה (בין שלישי לרביעי) להסכמה עם הארגונים המפעילים את רוב מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים לגיל הרך על החזרתם לפעילות ביום ראשון הקרוב. בהסכם נקבע מתווה להפעלת הפעוטונים תחת מגבלות הקורונה ולפיצוי כספי עבור התקופה שבה לא פעלו, במשך כמעט חודשיים, בהוראת המדינה. במעונות ובמשפחתונים שישובו לפעול ביום ראשון עשרות אלפי פעוטות.

קראו עוד בכלכליסט

 על-פי פרטי ההסכם, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הפעילות במעון תהיה בקבוצות קבועות של עד 17 פעוטות בכל קבוצה. במידה שהביקוש למעון יעלה על ההיצע, ניתן יהיה לנייד פעוטות בין מסגרות לגיל הרך, אך לא יתאפשר ניוד מארגון לארגון. הורה שיהיה מעוניין להעביר את ילדו לארגון אחר יפעל בהתאם לפרוצדורה שבשגרה.

גן ילדים, צילום: עטא עוויסאת גן ילדים | צילום: עטא עוויסאת גן ילדים, צילום: עטא עוויסאת

פתיחת הקבוצות תתבצע בהתאם לביקוש. במידה שלא יהיה לדוגמא ביקוש לכיתת תינוקות (עד גיל 15 חודשים), ניתן יהיה לפתוח כיתת פעוטות (24-16 חודשים) או בוגרים (32-25 חודשים). כמו כן, ניתן יהיה לקלוט ילדים בקבוצות רב גילאיות. בכיתות התינוקות והפעוטות יהיו שלוש מחנכות ואילו בכיתת הבוגרים שתי מחנכות. בקשתם של הארגונים למחנכת מחליפה נוספת נדחתה.

הארגונים המפעילים את מעונות היום (ויצו, נעמת, אמונה, נשי חרות, החברה למתנ"סים, נאות מרגלית, בית יעקב, איגוד מעונות יום ועוד) מסרו כי מדובר ב"מתווה ברור וישים, שיאפשר להפעיל את המעונות תוך שמירה על שלומם ובריאותם של הילדים והצוותים. על-פי ההסכם הממשלה תישא בעלות הפעלת המעונות במתכונת המיוחדת. אנחנו מביעים סיפוק מכך שנמנעה הטלת עלויות נוספות על ההורים".

עם זאת, ארגון א.מ.א, המייצג את מעונות היום המפוקחים שמופעלים על ידי יזמים פרטיים, אינו מקבל את ההסכם והודיע שנכון לעכשיו, המעונות המפוקחים הפרטיים שהוא מאגד לא ייפתחו ביום ראשון.

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה לאחר ההגעה להסכם כי "לאחר כמעט חודשיים מורטי עצבים אני שמחה על הסיכומים שהושגו אשר מאפשרים סוף סוף להחזיר את הפעוטות למעונות היום, להוריהם לשוב לעבודה ולמשק להתחיל לחזור לשגרה, גם אם היא לא לגמרי מלאה".

 עם זאת, יש לציין כי טרם נחתם הסכם דומה שיאפשר את פתיחת הגנים הפרטיים. אותם גנים דורשים ממשרד הבריאות לגבש הנחיות ברורות לחזרה לשגרה, לצד פיצוי על ההפסדים שנגרמו להם בחודשים האחרונים. אתמול אמרה מנכ"לית ארגון גני הילדים הפרטיים ד"ר שולמית ביסמנובסקי בריאיון לאולפן ynet כי "צריך לתת רשת ביטחון לגנים בשביל פתיחה מחודשת, כי אם הגנים ייפתחו ביום ראשון ובתוך יומיים נראה אירוע קורונה בגן ילדים פרטי, ואז כל הגן יידרש בהסגר של שבועיים".

מי ישלם שכר דירה?

היא הוסיפה כי "אין היגיון בדבר הזה משום שכשגן עירוני ייסגר או בית ספר יסודי ייסגר, המדינה תשלם לעובדים את הכסף - אבל מי ישלם במקרה כזה לעובדים בגני הילדים הפרטיים? מי ישלם שכר דירה? אי אפשר להפיל את האחריות, לא עם ההורים ולא על הגננות".

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס אמר כי "הבטחנו וקיימנו. כפי שהוחלט בדיון על מערכת החינוך בראשות ראש הממשלה ב-1 במאי ובהתאם למתווה, מעונות היום והמשפחתונים המפוקחים ייפתחו ביום ראשון, 10 במאי. פתיחת המעונות היא צעד חשוב והכרחי בדרך להחזרת הכלכלה והמשק לשגרה ותאפשר לכמיליון הורים לחזור לעבודה".

"אני מודה לצוותי המשא ומתן, בראשות מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן, שיחד עם אנשי האוצר ומפעילי המעונות, הגיעו להסכמות", אמר השר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות