אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעה בקליפורניה: אובר וליפט הגדירו נהגים כעובדי קבלן ולא כשכירים צילום: בלומברג

תביעה בקליפורניה: אובר וליפט הגדירו נהגים כעובדי קבלן ולא כשכירים

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, התביעה בקליפורניה דורשת משתי החברות לשלם מיליוני דולרים בקנסות ולהשיב לנהגים שכר שנמנע מהם. אובר: "עלינו להקל על אנשים להרוויח במהירות, לא להקשות עליהם"

06.05.2020, 08:32 | שירות כלכליסט
מדינת קליפורניה בארה"ב תובעת את חברות שיתופי הנסיעות אובר וליפט בטענה שהגדירו בצורה לא נכונה את הנהגים שלהן כעובדי קבלן עצמאיים במקום שכירים, כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. המהלך מחריף את המאבק בין החברות והמדינה בה הוקמו.

קראו עוד בכלכליסט

במדינה טוענים שהגדרת הנהגים כקבלנים עצמאיים מונעת מהם זכויות כמו ימי מחלה בתשלום וזכאות לדמי אבטלה. "אנחנו חושבים שהגיע הזמן שיתייחסו בהגינות לעובדים", מסר בהצהרה התובע הכללי של קליפורניה חוויאר בסרה. "למרות מה שבאובר וליפט טוענים, חדשנות לא מחייבת יחס לא הוגן כלפי העובדים".

התביעה דורשת לחייב את החברות לשלם מיליוני דולרים בקנסות ולהחזיר לנהגים שכר שנמנע מהם. כמו כן, טוענים כי בשל הגדרת הנהגים כקבלנים עצמאים ולא כשכירים החברות לא שילמו מסי שכר שעוזרים לממן את מערכות הרפואה הציבורית במדינה. התביעה הוגשה ביחד עם התובעים של הערים סן פרנסיסקו, לוס אנג'לס וסן דייגו שם נמצאים המטות של החברות.

מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי, צילום: בלומברג מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי | צילום: בלומברג מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי, צילום: בלומברג

לפי הטענה המרכזית בתביעה, אובר וליפט מפרות את חוק כלכלת החלטורה (gig economy law) שאושר בקליפורניה בשנה שעברה. לפי החוק, חברות חייבות לעמוד במבחן מסוים כדי שיוכלו לסווג את העובדים שלהן כעובדי קבלן ולא כשכירים. הגדרת עובדים כקבלנים עצמאים מאפשרת לחברות לא לשלם על הטבות יקרות יחסית כמו ביטוח בריאות.

אובר, ליפט וחברות שליחויות נוספות פועלות לביטול החוק והוציאו כבר מעל 110 מיליון דולר כדי להעלות למשאל עם בנובמבר הצעה שתעניק להם פטור מהחוק. החברות כבר הזהירו כי אם ידרשו להיענות לחוק הן פשוט יעסיקו פחות עובדים ויצמצמו את האזורים שבהם הן פועלות.

אפליקציית ליפט, צילום: בלומברג אפליקציית ליפט | צילום: בלומברג אפליקציית ליפט, צילום: בלומברג

"אנחנו מצפים לעבוד עם התובע הכללי וראשי הערים ברחבי המדינה כדי להעניק את כל ההטבות של כלכלת החדשנות של קליפורניה לכמה שיותר עובדים, במיוחד בתקופה זו שבה יצירת מקומות עבודה טובים הכוללים ביטוח בריאות והטבות אחרות חשובה יותר מאי פעם", מסרה בתגובה הדוברת של ליפט.

מאובר נמסר כי בכוונתם לערער על התביעה. "בתקופה שבה הכלכלה של קליפורניה נמצאת במשבר עם 4 מיליוני מובטלים, עלינו להקל על אנשים להרוויח במהירות, לא להקשות עליהם", מסר דובר החברה. לפי ליפט יש להם 325 אלף נהגים בקליפורניה, ואילו אובר מסרה כי יש לה מעל 200 אלף נהגים במדינה.

פיטורים וחל"ת בליפט

המאבק המשפטי יוצא לדרך בעוד שנרשמה ירידה חדה במספר הנסיעות בעקבות התפשטות מגפת הקורונה והצעדים שננקטו במטרה לבלום אותה. לפי נתונים שאספו בחברת המחקר אדיסון טרנדס, ההוצאות בארה"ב על נסיעות של אובר וליפט צנחו ב-83% בשבוע שהסתיים ב-20 באפריל. בתגובה, בליפט הכריזו בשבוע שעבר כי הם מקצצים 17% מכוח העבודה שלהם וגם הוציאו לחל"ת וקיצצו בשכר של העובדים שנותרו. החברה תדווח בהמשך היום (ד') את תוצאות הרבעון הראשון.

במסיבת עיתונאים שקיים מושל קליפורניה גאווין ניוסום הוא אמר כי המהלכים להגשת התביעה החלו עוד לפני פרוץ הקורונה. "חייבים לציית לחוק", הדגיש. "אנחנו רוצים להיות שיתופיים, אך כמדינה עלינו לעשות את מה שעלינו לעשות".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות