אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האפידמיולוג שהכתיב את תנאי הסגר בבריטניה התפטר לאחר שהפר אותו כדי לפגוש את המאהבת צילום: Imperial College of London/Youtube

האפידמיולוג שהכתיב את תנאי הסגר בבריטניה התפטר לאחר שהפר אותו כדי לפגוש את המאהבת

ניל פרגוסון, מרצה באימפריאל קולג' בלונדון, התפטר מתפקידו כראש ועדת הייעוץ המדעית למצבי חירום, לה תפקיד מרכזי בעיצוב המדיניות הממשלתית בתגובה למשבר הקורונה. הסיבה להתפטרות: חשיפה בעיתון הדיילי טלגרף, לפיה אירח בביתו פעמיים את המאהבת שלו - בניגוד מוחלט להגבלות עליהן המליצה הוועדה בראשותו

06.05.2020, 10:29 | שירות כלכליסט

אפידמיולוג בכיר, ששימש כיועץ לממשלה הבריטית בנושא התגובה להתפרצות נגיף הקורונה, נאלץ להתפטר לאחר שנחשף כי הפר את חוקי הסגר עליהם הוא עצמו המליץ והוטלו במדינה - כאשר נפגש בביתו עם המאהבת הנשואה שלו.

פרופ' ניל פרגוסון, בן 51, מרצה באימפריאל קולג' בלונדון, התפטר מתפקידו כראש ועדת הייעוץ המדעית למצבי חירום (SAGE), שהייתה בעלת תפקיד מרכזי בעיצוב המדיניות הממשלתית בתגובה למשבר.

קראו עוד בכלכליסט

פרופ פרופ' ניל פרגוסון. חלה, החלים - והפר את הוראות הסגר עליהן המליץ בעצמו | צילום: Imperial College of London/Youtube פרופ

הסיבה להתפטרות היא חשיפה בעיתון הדיילי טלגרף, לפיה פרגוסון אירח בביתו פעמיים את המאהבת שלו, אנטוניה סטאס, אישה נשואה בת 38. זאת, מן הסתם, בניגוד להגבלות שחייבו את תושבי הממלכה לצאת מהבית רק לשם קניית מזון, התעמלות, ביקורים אצל רופא או במידה ואינם יכולים לעבוד מהבית, ובתקופה בה תפקידו היה לשכנע את הציבור הבריטי בחשיבות ההנחיות על ריחוק חברתי.

"אני מודה שהייתה פה טעות בשיקול הדעת ושנקטתי בפעולה הלא נכונה. לפיכך, התפטרתי מתפקידי בוועדה", מסר פרגוסון בהצהרה. רק בשבוע שעבר הזהיר פרגוסון כי הסרת הסגר בשלב מוקדם מדי עלולה להוביל ל-100 אלף מתים מהנגיף. ביקורה הראשון של סטאס בביתו של היועץ הבכיר התקיים ב-30 במרץ; באותו היום פרסם פרגוסון הודעה לציבור הבריטי, לפיה תנאי הסגר הקיימים צפויים להישאר בתוקף עד חודש יוני.

פרגוסון והצוות שלו היו אמונים על יצירת מודלים לחיזוי אופן ההתפשטות של הנגיף, מודלים ששימשו את שרי הממשלה ועזרו להם לעצב את מדיניות התגובה. לפי המודלים, בתרחיש הגרוע ביותר עד 50 אלף איש ימותו כתוצאה מהידבקות בקורונה בבריטניה. התחזית הזו היא שעזרה לממשלה להחליט להטיל סגר עם ההגבלות החמורות ביותר שהוטל אי פעם בבריטניה בתקופת שלום, וזאת על מנת לבלות את ההתפשטות.

"פעלתי מתוך אמונה שאני חסין לאחר שאובחנתי קודם כחולה במחלה ובודדתי את עצמי במשך שבועיים לאחר שהתגלו תסמינים", הוסיף פרגוסון. "אני מתחרט על כך שהפעולות שלי ערערו על המסר הברור בנוגע לצורך המתמשך לשמירה על ריחוק חברתי כדי להשתלט על המגיפה. הנחיות הממשלה היו חד משמעיות והן נועדו להגן עלינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות