אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שסרט אחד בנטפליקס יכול לעשות למכירת נעליים צילום: איי פי

מה שסרט אחד בנטפליקס יכול לעשות למכירת נעליים

המיני-סדרה "הריקוד האחרון" על קריירת האליפויות של מייקל ג'ורדן בקבוצת השיקגו בולס, הזניקה את מכירות המותג "אייר ג'ורדן" של נייקי לשיאים חדשים. מהדורת הרטרו של הנעליים מ-2015 התייקרה למשל תוך שבועיים ב-34% ונמכרת ב-1,240 דולר לזוג

09.05.2020, 14:00 | שירות כלכליסט

שוק נעלי הספורט מתנהג במידה רבה כמו שוקי ההון. כך למשל כפי שמשבר הקורונה גרם לירידות חדות בתקופה האחרונה בבורסות ברחבי העולם, עלייתה של סדרה דוקומנטרית על שחקן הכדורסל המהולל מייקל ג'ורדן בנטפליקס, בשם "הריקוד האחרון" הביאה לנסיקה במחירי מותג נעלי הספורט אייר ג'ורדן שמייצרת נייקי. 

קראו עוד בכלכליסט

בפרק החמישי של הסדרה מראים כיצד ג'ורדן כמעט ודחה את הצעת החסות של נייקי, מהלך שהיה גורם לו לפספס הכנסות של מיליארד דולר. הסדרה מתעדת גם את תהליך היצירה של המותג אייר ג'ורדן, שהנעל הראשונה בקולקציה המוכרת "אייר ג'ורדן 1: שיקגו", הושקה ב-1985.

מייקל ג מייקל ג'ורדן הצעיר עם נעלי אייר ג'ורדן | צילום: Nike מייקל ג

הנעל הזו הפכה למצרך מבוקש עבור אספני נעלי הספורט מאז שכוכב קבוצת שיקגו בולס לשעבר נעל אותה בשנת 1985, כשזכה בפרס הרוקי. אולם הושקו רק מספר מוגבל של מהדורות מהדגם הזה, האחרונה שבהם הושקה ב-2015. לא מפתיע אם כך שהמחיר של הנעל הזו בשוק למכירה חוזרת (resale market) היה תמיד גבוה, אך מאז עלתה הסדרה בשירות הסטרימינג, המחיר זינק אף יותר.

לפי האתר Stockx, שמאפשר לאנשים לקנות ולמכור נעלי ובגדי ספורט, מאז תחילת השנה ועד ה-18 באפריל, יום לפני שהסדרה עלתה לאתר, נמכרו 217 זוגות של מהדורת רטרו 2015 של דגם אייר ג'ורדן 1 שיקגו במחיר ממוצע של 925 דולר לזוג. אולם, בשבועיים שעברו מאז ה-19 באפריל, נמכרו כבר 60 זוגות במחיר ממוצע של 1,241 דולר לאחד.

מבחינת אספני נעלי הספורט, לדגם אייר ג'ורדן 1 יש חשיבות רבה לא רק מבחינה עיצובית אלא גם מבחינה תרבותית. "הנעל הזו החלה מהפכה, היא הציתה אש שגם כעבור 35 שנים עדיין דולקת בכל מלוא הכוח", אמר לאתר CNN פול ברבר הבריטי, שהוא בעל חשבון אינסטגרם שמציג אמנות על נעלי ספורט ומגדיר עצמו כאספן של נעלי אייר ג'ורדן. "נעל ג'ורדן 1 היא סימבולית, אך היא גם מייצגת את הסטטוס של הרוכש...אנשים רואים אותך עם הנעל ומהנהנים לעברך לאות הערכה".

מייקל ג מייקל ג'ורדן ב"מייקל ג'ורדן -הריקוד האחרון" | צילום: ESPAN מייקל ג

העיתונאי וחובב נעלי הספורט רוס בנגטסון ניסה להסביר את התופעה ב-2018: "קשה להפריד בין אייר ג'ורדן 1 ותרבות הסניקרס כי מרבית ממה שאנחנו מגדירים כתרבות הסניקרס נוצרה סביב הנעל עצמה".

ג'ורדן 1 אינו הדגם היחיד מסדרת אייר ג'ורדן שהמחיר שלו נוסק, הסדרה עזרה להעלות את המחירים גם של דגמים אחרים במותג אייר ג'ורדן. בדומה, לאחר מותו בינואר של קובי בראיינט עלה השווי של מותג הנעליים שלו. כמה מדגמי Kobes שנמכרו עד התרסקות המסוק בכמה מאות דולרים זינקו למחיר של אלפי דולרים.

מייקל ג מייקל ג'ורדן, שיקגו בולס | צילום: ESPN מייקל ג

נעלי ספורט אייר ג נעלי ספורט אייר ג'ורדן נייקי | צילום: Nike נעלי ספורט אייר ג

מייקל ג מייקל ג'ורדן | צילום: איי פי מייקל ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות