אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חילול שבת אינו נושא לדיון בוועדות התכנון" צילום: אבי רוקח

"חילול שבת אינו נושא לדיון בוועדות התכנון"

שני חברי הוועדה המקומית אשדוד ערערו על אישור הקמת בית קולנוע במתחם ביג פאשן בעיר כדי למנוע חילול שבת. יו”ר ועדת הערר נזף בהם

07.05.2020, 07:34 | שלומית צור

המאבק על אופי השבת בערים מעורבות מצא את דרכו גם לוועדות התכנון: ועדת ערר דרום דחתה ערר שהוגש ממניעים של חשש מחילול שבת ואף נזפה במגישיו.

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת ביג מרכזי קניות הגישה במהלך 2019 בקשה לתוספת קומה למרכז המסחרי ביג פאשן באשדוד, בין היתר במטרה להקים במקום מתחם בתי קולנוע. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אשדוד אישרה את ההקלה המבוקשת ואת מתן היתר הבנייה לעבודות. שניים מחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אשדוד, אפרים ובר ושמואל שוק, שהצביעו נגד האישור, הגישו ערר לוועדת הערר מחוז דרום נגד החלטת הוועדה המקומית, בו טענו טענות תכנוניות נגד אישור ההקלות.

מתחם קניות ביג פאשן , צילום: אבי רוקח מתחם קניות ביג פאשן | צילום: אבי רוקח מתחם קניות ביג פאשן , צילום: אבי רוקח

אלא שבדיונים, כך עולה מהחלטת ועדת הערר, הודו מגישי הערר כי מטרתם היתה לעכב את מתן ההיתר ולמנוע הפעלת בתי קולנוע שיהוו חילול שבת. יו"ר ועדת הערר מחוז דרום עו"ד בנימין זלמנוביץ', אדם דתי בעצמו, דחה את הערר בקביעה כי שמירת השבת אינה נושא להכרעת מוסדות התכנון, אלא לדיון בתחום החברתי.

"נדמה שהעוררים שבפנינו לא השכילו להבין שהוויכוח על צביונה של השבת במרחב הציבורי אין מקומו במוסדות התכנון או בטריבונלים שיפוטיים הדנים בענייני תכנון ובנייה", כתב זלמנוביץ' בהחלטה. "חרף ניסיונותינו לשכנע את העוררים למשוך את הערר, התעקשו הם לקבל החלטה בכתובים ובכך, כפי שאמרנו לא אחת, חרב ההליכים המשפטיים עדיין תלויה על צווארם של מבקשי ההיתר".

זלמנוביץ' הוסיף: "נדמה שהעוררים שבפנינו ביקשו לעשות שימוש לרעה בהליכי משפט, ונדמה כי גם אם כוונתם של העוררים רצויה, מעשיהם אינם רצויים. במקרה שבפנינו אף העוררים עצמם הודו בפני ועדת הערר כי מטרתם היא עיכוב הוצאת הפרויקט מהכוח אל הפועל, לא בשל חוסר הסמכות שבהחלטת הוועדה המקומית, שהם חלק מחבריה, אלא בשל שיקולים ציבוריים הקשורים לצביונה של השבת. נדמה כי התנהלות העוררים פוגעת גם בקדושתה של השבת וגם במשפט, ואין לנו אלא להצר על כי לא שעו לבקשתנו למשוך את הערר".

בהחלטה התייחס זלמנוביץ' גם לנימוקים התכנוניים שהועלו בערר וציין כי תוספת גובה מ־14 מטרים ל־21 מטרים אינה מהווה סטייה ניכרת מהסביבה שבה מצויים מבנים גבוהים יותר. בנוסף דחתה הוועדה את הטיעון לחוסר סמכות מצד הוועדה המקומית לאשר את ההקלות. הוועדה המקומית אשדוד יוצגה באמצעות עו"ד כרמית רבי ממשרד כהן וילצ'יק ושות'. ועדת הערר חייבה את חברי המועצה ב־15 אלף שקל הוצאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות