אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סינגפור לא מאשרת לאנרג'יאן לחדש את העבודות על בניית האסדה של מאגרי כריש ותנין

פרסום ראשון

סינגפור לא מאשרת לאנרג'יאן לחדש את העבודות על בניית האסדה של מאגרי כריש ותנין

העבודות הופסקו לפני כחודש, עם התפרצות גל שני של נגיף הקורונה במדינה, מה שהוביל להשבתת המספנה שם. בתחילה דובר על הפסקה של שבועיים, לאחר מכן העבודות נדחו ל-4 במאי, אולם גם היום אין אישור להמשיך בבנייה של האסדה

06.05.2020, 21:18 | ליאור גוטמן

חברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרג'יאן עוד לא מחדשת את העבודות על בניית אסדת הפקת הגז של מאגרי כריש ותנין, כך נודע לכלכליסט. העבודות הופסקו לפני כחודש, עם התפרצות גל שני של נגיף הקורונה במדינה, מה שהוביל להשבתת המספנה שם. בתחילה דובר על הפסקה של שבועיים, לאחר מכן העבודות נדחו ל-4 במאי, אולם גם היום אין אישור להמשיך בבנייה של האסדה, ולא ידוע מתי יגיע והאם הוא יכלול עבודות מסביב לשעון על כל כלי השיט ששוכנים שם. ההערכות בשוק האנרגיה, שלא מקבלות אישור רשמי מצד אנרג'יאן, היא שככל שהסגירה שם תתארך שבועות ארוכים הדחייה באספקת הגז עלולה לנוע לרבעון השלישי או הרביעי של 2021.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת אנרג'יאן מדובר בכוח עליון שנכפה עליה, ובמציאות אחרת התוכנית הייתה להשלים את העבודות מוקדם ככל שניתן. אולם כך או כך, המשמעות של ההקפאה המתמשכת במספנה בסינגפור היא שהסיכוי שהחברה תחל בהזרמות גז ראשוניות כבר בעוד כשנה מהיום הולך ופוחת. לחברה חוזים לאספקת גז בהיקף של מעל ל-5 מיליארד מ"ק (כ-50% מהביקוש המקומי), ולמזלו של המשק בהעדר גז ממאגרי כריש ותנין האספקה לא צפויה להפגע והיא תשען על מאגרי תמר ולווייתן.

מנכ"ל קבוצת אנרג מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן מתיוס ריגס | צילום: חברת אנרג'יאן, אוראל כהן מנכ"ל קבוצת אנרג

עם זאת, מה שכן יכול להפגע זו התחרות בין המאגרים והיכולת לתמחר חוזים חדשים בין שלושה ספקים. ככל שמאגרי כריש ותנין יידחו במועד ההפעלה המסחרית שלהם, המשק שוב ישאר עם שני ספקים בלבד - מאגר תמר הוותיק ומאגר לווייתן שהחל לעבוד בסוף 2019. אחד הגופים שמחכה ליכולת לתמחר חוזה גז חדש בין שלושה ספקים היא חברת החשמל, שחשבה שבמועד פתיחת חוזה הגז המקורי שלה ממאגר תמר באמצע 2021, היא תוכל לתמחר חוזה חדש בין שלושה ספקים.

למעשה, זה היה הנימוק המדויק של החברה בהסברים שלה מדוע החוזה האחרון עם מאגר לווייתן נחתם רק לתקופה של פחות משנתיים ועם היקף אספקה נמוך. ראשי חברה חזרו והסבירו שהם רוצים שאנרג'יאן תוכל להצטרף למכרז הגדול שהיא מתכננת ב-2021, ולכן בשלב זה היא חותמת רק על חוזים קצרי מועד. האפשרות שאנרג'יאן לא תגיע באמצע 2021 עדיין קיימת, אבל בפועל ככל שהמספנה בסינגפור תשאר סגורה הפקת הגז ממאגרי כריש ותנין תדחה, חברת החשמל תאלץ לבחור אחת משתי האפשרויות - או לדחות את החוזה עד שמשבר הקורונה יחלוף ויהיה מועד רשמי לאספקת הגז ממאגרי כריש ותנין, או לחילופין לצאת במכרז עם זוג ספקים חדשים-ישנים.

בצד היותר חיובי של חברת החשמל פתיחת החוזה של חוזה הגז המקורי היא כבר עובדה מוגמרת: כל הגופים הבורסאיים שמחזיקים במאגר - לרבות ישראמקו, דלק קידוחים, תמר פטרוליום ואלון גז - כבר דיווחו בדו"חות השנתיים לסוף 2019 שבמועד פתיחת החוזה מול חברת החשמל ההנחה הצפויה תתקבע על 25% מהמחיר שירשם במועד עדכונו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות