אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וגנץ דנו במנגנון רוטציה שיאריך את כהונת הממשלה ל-4.5 שנים

נתניהו וגנץ דנו במנגנון רוטציה שיאריך את כהונת הממשלה ל-4.5 שנים

על פי ההצעה, נתניהו יכהן כראש הממשלה בשנה וחצי הראשונות, אחריו יכהן גנץ כראש הממשלה למשך שנה וחצי. לאחר 3 שנים - 8-9 חודשים נוספים כהונה של נתניהו כרה"מ ואח"כ תקופה זהה של גנץ כרה"מ

06.05.2020, 21:36 | צבי זרחיה

רה"מ בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ מבקשים להאריך את כהונתה של הממשלה החדשה מ-3 ל-4 שנים ולהמשיך ברוטציה. נתניהו יכהן כראש הממשלה בשנה וחצי הראשונה, אחריו יכהן גנץ כראש הממשלה למשך שנה וחצי. לאחר 3 שנים - 8-9 חודשים כהונה של נתניהו כרה"מ ואח"כ 8-9 חודשים של גנץ כרה"מ. כלומר הממשלה תכהן כ-4.5 שנים -עד נובמבר 2024

קראו עוד בכלכליסט

 הצעה זו נדונה הערב בפגישה שקיימו במשכן הכנסת שבו שוהים השניים בשל ההצבעות על אלפי ההסתייגויות על "חוק הרוטציה" שיועלה מחר לפנות בוקר להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

הכוונה להאריך את הכהונה של הממשלה, ולבצע רוטציה גם בשנה האחרונה נועדה לסנדל את בג"ץ ולמנוע ממנו לפסול את כהונתו של נתניהו כראש הממשלה החילופי.

בנימין נתניהו ובני גנץ בנימין נתניהו ובני גנץ בנימין נתניהו ובני גנץ

ההצעה להמשך הרוטציה נועדה להרגיע את כחול לבן מאפשרות שנתניהו לא יקיים את הרוטציה. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד קרא בשבוע שעבר לנתניהו שהוא יסכים לתמוך בבטול חוק הרוטציה ובהקדמת הבחירות, כדי שגנץ לא יכנס למשרת ראש הממשלה.

בהצעה להארכת הכהונה של הממשלה והמשך הרוטציה מאותת נתניהו לגנץ שהא מתכוון ליישם את הרוטציה מקץ שנה וחצי, ומעוניין לשוב לתפקיד שנה וחצי לאחר תקופת הכהונה הראשונה של גנץ כראש הממשלה.

הארכת כהונת הממשלה היא רצויה, מאחר שמלכתחילה נתניהו וגנץ לא היו צריכים להסכים לכהונה של 3 שנים. כהונה של 4.5 שנים משקפת יציבות בעבודת הממשלה ומשרדיה ומאפשרת לה תכנון ארוך טווח.

מצד שני: המשך הרוטציה מגוחך - לאחר 3 שנים, כשגנץ יפסיק להיות ראש ממשלה מה הוא יעשה? יחליף לאחר שנה וחצי את אשכנזי בתפקיד שר הביטחון למשך חצי שנה? או יהיה ממלא מקום רה"מ בלא סמכויות מעשיות?

בכהונה השנייה לתקופה של 8-9 חודשים, לא יספיקו נתניהו וגנץ לבצע מהלכים משמעותיים בממשלה. ההערכה היא שגם אם השניים יחתמו על הסכם כזה - הסבירות שהוא ימומש קלושה ביותר.

ובתוך כך: נתניהו וגנץ לא הצליחו הערב להגיע לפשרה על תיקים חלופיים לליכוד במקום תיק הבריאות. הליכוד דורש 3 תיקים קטנים על מנת להעניק 3 תיקים לימינה. לחילופין בליכוד דורשים את תיק התקשורת עם עוד תיק קטן.

בכחול לבן מוכנים לתת לליכוד תיקים קטנים כמו תפוצות, חקלאות ותיירות.

גנץ ונתניהו עשויים להיפגש שוב הלילה במשכן הכנסת, לקראת החתימה מחר של ח"כי כחול לבן על מכתב לנשיא המדינה שיעניק לנתניהו המנדט להרכבת הממשלה.

ובתוך כך: בין אלפי ההצבעות על ההסתייגויות בכנסת הצביעו גנץ וחברי הכנסל של כחול לבן נגד הצעות שהן הציעו בעבר כמו: הגבלת כהונתו של רה"מ ל-8 שנים. יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד שהתפצל לפני כחודש מכחול לבן צייץ כי גנץ קרא לחברי מפלגתו להצביע נגד החוק שאותו הניפה כחול לבן במערכת הבחירות.

בנוסף, נתניהו הצביע נגד הסתייגות של האופוזיציה שהציעה לשלם דמי אבטלה לעצמאים, חרף הצהרתו באחרונה על תמיכתו בכך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות