אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צריך לסייע גם לסטודנטים צילום: נמרוד גליקמן

צריך לסייע גם לסטודנטים

למה מגיעים לדיון על סיוע לאוכלוסייה כל כך חשובה רק אחרי חודשיים למשבר, כאילו הסטודנטים שקופים? היה צריך מזמן להקים קרן מענקים עבור אלפי הסטודנטים שנמצאים במצוקה קשה ואין להם דמי אבטלה

07.05.2020, 07:54 | שחר אילן

35% מהסטודנטים הנתמכים על ידי אייסף, קרן הסיוע לסטודנטים מהפריפריה, העידו כי הם נמצאים במצוקה כלכלית בעקבות משבר הקורונה. אחד הסטודנטים כתב שהוא "מתקשה לשלם חשבונות ובטח לקנות אוכל. אין משכורת שנכנסת ואין תשובות לגבי האבטלה. המצב ממש קשה". מנכ"ל אייסף תומר סמרקנדי מזהיר מגל נשירת סטודנטים משכבות חלשות.

קראו עוד בכלכליסט

קרן שכ"ל, שמעניקה הלוואות לסטודנטים בהיקף של 300 מיליון שקל בשנה, מדווחת שהיקף הפניות אליה גדל בתקופת המשבר פי 3 יחסית לתקופה המקבילה בשנים קודמות. מנכ"ל הקרן רפי גמיש חושש אף הוא מנשירה גדולה של סטודנטים משכבות חלשות, בייחוד מהמכללות הפרטיות הבלתי מתוקצבות שבהן שכר הלימוד גבוה.

עד עכשיו כל הסיוע לסטודנטים התמצה בקרנות הלוואות שהקימו המוסדות והביקוש להן היה די נמוך, אולי משום שלא הציבו תחרות אמיתית לשכ"ל.

מכללת תל חי, צילום: המכללה האקדמית תל-חי מכללת תל חי | צילום: המכללה האקדמית תל-חי מכללת תל חי, צילום: המכללה האקדמית תל-חי

היום ייערכו ביוזמת התאחדות הסטודנטים הפגנות בירושלים ובתל אביב. ההתאחדות מעריכה שכ־60 אלף סטודנטים פוטרו או הוצאו לחל"ת ואינם זכאים לדמי אבטלה משום שלא צברו תקופת אכשרה של חצי שנה, ודורשת סיוע עבורם. באוצר ובמועצה להשכלה גבוהה טוענים שההתאחדות מציגה דרישות במיליארדים ואינה מוכנה למקד אותן.

שאלה גדולה היא למה מגיעים לדיון על סיוע לאוכלוסייה כל כך חשובה רק אחרי חודשיים למשבר, כאילו הסטודנטים שקופים. זה נכון שרוב הסטודנטים יסתדרו - בלי ובעיקר עם עזרה מההורים. אבל לאלפי הסטודנטים שנמצאים במצוקה קשה ואין להם דמי אבטלה היה צריך מזמן להקים קרן מענקים. למי שמגיע ממצוקה קשה במיוחד צריך לסייע גם אם הוא מקבל דמי אבטלה.

משבר הקורונה מרחיב פערים בהרבה מאוד דרכים. הוצאו לחל"ת בעיקר בעלי משכורות נמוכות. תלמידים משכבות חלשות התקשו להשתתף בלימוד המקוון. צריך לדאוג שהוא לא יגדיל את הפערים גם באמצעות נשירה של אלפי סטודנטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות