אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקזיט ביומד של 10 מיליון דולר למורי ארקין והפניקס על סנסה

בלעדי לכלכליסט

אקזיט ביומד של 10 מיליון דולר למורי ארקין והפניקס על סנסה

קרן ארקין ביו וונצ'רס השקיעה בחברה פיתוח התרופות מארה"ב 3.86 מיליון דולר ב־2016 ומחזיקה 18.6% ממנה. סנסה נמכרה לענקית הפארמה PTC תרפיוטיקס תמורת 52 מיליון דולר, ובעלי המניות עשויים לקבל עוד 486 מיליון דולר כתמלוגים

07.05.2020, 07:57 | גולן חזני

אקזיט ביומד נוסף למורי ארקין: חברת סנסה (Censa Pharmaceuticals) האמריקאית, שמפתחת תרופות למחלות נדירות, נמכרה אתמול (ד') לענקית הביופארמה PTC תרפיוטקס תמורת 52 מיליון דולר בעסקת מזומן ומניות. בעלי המניות של סנסה יקבלו לידיהם 10 מיליון דולר במזומן ויתרת הסכום תתקבל בדמות 850 אלף מניות של PTC תרפיוטיקס, שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 3.1 מיליארד דולר. קרן ארקין ביו וונצ'רס, של מורי ארקין (50%) וחברת הביטוח הפניקס (50%), מחזיקה ב־18.2% ממניות סנסה, כך שחלקה באקזיט יעמוד על כ־10 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת העסקה, בעלי המניות של סנסה עשויים לקבל תשלומים נוספים בהיקף של 486 מיליון דולר בדמות תמלוגים של 8%–12% על מכירות עתידיות של מוצרים שנמצאים כיום בפיתוח, כך שפוטנציאל הרווח של ארקין והפניקס גדול אף יותר. קרן ארקין ביו וונצ'רס השקיעה בסנסה 3.86 מיליון דולר בשנת 2016. סנסה, שהוקמה ב־2016, היא חברת ביוטכנולוגיה בבעלות פרטית הממוקמת בבוסטון, ארה"ב.

החברה מתמקדת בפיתוח ובמסחור של טיפולים חדשניים עבור אנשים עם מחלות מטבוליות, שקשורות לפגמים במסלול הביוכימי של טטרהידרוביופטרין. תרופת הדגל של החברה היא CNSA-001 לטיפול בפנילקטונוריה, שניתן ללקיחה בבליעה.

מורי ארקין, מייסד ארקין ביו וונצ מורי ארקין, מייסד ארקין ביו וונצ'רס מורי ארקין, מייסד ארקין ביו וונצ

ארקין ביו וונצ'רס גייסה 60 מיליון דולר ב־2016

 

קרן ארקין ביו וונצ'רס נוסדה ב־2016 כשגייסה 60 מיליון דולר. מחצית מהסכום גויס מהפניקס. הקרן מנוהלת על ידי ד"ר פיני אורבך וד"ר אלון לזרוס. החברה ביצעה השקעות בשמונה חברות. עם חברות הפורטפוליו שלה נמנות ביוסייט, מטאבומד, לוטריס, ואונקורוס. האסטרטגיה שלה היא להשקיע בחברות שמפתחות תרופות אינובטיביות. היעד היה השקעה של סכומים גדולים יחסית במספר קטן של חברות איכותיות בעלות פוטנציאל.

החברה הבולטת בה השקיעה הקרן היא קירוס (KEROS) תרפיוטיקס, שבה היא בעלת המניות השניה בגודלה. ארקין ביו וונצ'רס השקיעה בסבב הגיוס הראשון של קירוס בשנת 2016 ומחזיקה ב־10% ממניותה, כשאת המשקיעים בחברה מובילה פונטיפקס של רן נוסבאום. החברה הונפקה בחודש שעבר בנאסד"ק לפי שווי 340 מיליון דולר ונסחרת כבר בשווי של 600 מיליון דולר, אחרי שעלתה ב־80% מאז ההנפקה.

קירוס תרפיוטיקס היא חברה קלינית, המתמקדת בפיתוח תרופות למחלות המטולוגיות ומחלות שריר ושלד. לחברה שני מוצרים מובילים: תרופה ביולוגית שתיכנס בקרוב לפאזה קלינית שנייה לטיפול באנמיה כתוצאה מ־ myelodysplastic syndrome; ומולקולה קטנה אשר מעכבת אנזים ספציפי. מוצר זה בעיצומו של פאזה קלינית ראשונה ויטפל במחלות אנמיה נדירות, כמו גם במחלת שריר ושלד נדירה הנקראת FOP.

"מצפים לעסקאות מניבות בעתיד הקרוב"

 

ד"ר אלון לזרוס, מנהל ההשקעות של ארקין ביו וונצ'רס: "אנו שמחים לדווח על מספר אירועים מניבים לשותפות, בזמן קצר מאז הקמתה ובתנאי שוק קשים, בעקבות מגפת הקורונה. זוהי וולידציה נוספת ליכולות של ארקין אחזקות ולמודל של ארקין ביו־וונצ’רס, המתמקדת בזיהוי מוצרים ביופרמצבטיים פורצי דרך בשלבי פיתוח מוקדמים, תוך מתן תמיכה, עזרה והכוונה לחברות בתהליכי הפיתוח, דרך שלבי הוכחת היתכנות ועד להצפת ערך משמעותי".

לדבריו, "עד היום השקענו בשמונה חברות ביופארמה, ישראליות ואמריקאיות, בתחומי הסרטן, התרפיה הגנטית ומחלות נדירות, ואנו מצפים לעסקאות מניבות נוספות בעתיד הקרוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות