אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתי המשפט חוזרים לפעילות כמעט מלאה; פרופ' נמרוד מימון מונה לאחראי על בתי האבות צילום: תומריקו

דיווח שוטף

בתי המשפט חוזרים לפעילות כמעט מלאה; פרופ' נמרוד מימון מונה לאחראי על בתי האבות

מספר החולים המאומתים עלה ב-42 מאז אתמול, מספר המחלימים זינק ב-222; תקלה באתר רשות המסים, 30 אלף נרשמים נדרשו להירשם שוב; משרד החינוך הודיע על פתיחת הצהרונים, חלקם מאיימים: "לא נפתח"; אחרי חודשיים נפתחו מחדש הקניונים והשווקים; משרד הבריאות אישר: גם הכדורסל הישראלי קרוב לחזרה

07.05.2020, 20:15 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:00 - ירידה נוספת במספר החולים הפעילים - עומד על 5,268

משרד הבריאות מפרסם כי מספר החולים המאומתים עלה ל-16,381, עלייה של 42 מאז אתמול; ירידה של 181 במספר החולים הפעילים, שעומד על 5,268. כך, נרשמו עד כה 10,873 מחלימים - זינוק של 222 מאז אתמול. 68 מהחולים מונשמים, מספר הנפטרים עומד על 240.

17:30 - בתי המשפט: מצב החירום המיוחד יוארך, אבל היקף הפעילות יגדל באופן משמעותי

מתכונת הפעילות של בתי המשפט ובתי הדין לעבודה תגדל משמעותית החל מיום שלישי הבא; החלטה על כך התקבלה על דעת נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, ובהתאם להודעת מנהל בתי המשפט, השופט ד"ר יגאל מרזל. העלייה הנוספת בהיקף הפעילות מתבצעת תחת הארכת מצב החירום המיוחד, בינתיים עד ליום 17.5.20.

לפי הודעה שפרסמה הנהלת בתי המשפט, בשל עומס הדיונים הכללי בבתי משפט השלום, שמביא בשגרה לנוכחות של קהל רב, כמו גם בשל מדיניות הבאת העצורים לדיונים בבתי המשפט, ובשים לב להנחיות התו הסגול בשירות הציבורי, לא מתאפשרת בעת זו חזרה למתכונת שגרה מלאה, הכוללת שמיעה רגילה של כלל ההליכים.

יחד עם זאת, משמעות הגדלת הפעילות היא שבמרבית הערכאות תוחזר הפעילות באופן כמעט מלא. בבתי המשפט המחוזיים למשל ישמעו כמעט כל העניינים הפליליים וכלל העניינים האזרחיים. בבתי משפט למשפחה ישמעו כלל התיקים וכמעט כל התיקים בתעבורה ישמעו אף הם.

בעוד קצת יותר משבועיים, ב-24 במאי, אמור להיפתח בבית המשפט המחוזי בירושלים משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

(ענת רואה)

 , צילום: תומריקו צילום: תומריקו  , צילום: תומריקו

16:00 - פרופ' נמרוד מימון מונה לאחראי על משבר הקורונה בבתי אבות ומוסדות סיעודיים

 

אחרי שבוע של בלבול, סחבת וביקורת ציבורית: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן הודיעו על מינויו של פרופ' נמרוד מימון, מנהל מחלקה פנימית בבית החולים סורוקה, לעמוד בראש תוכנית "מגן אבות ואימהות" למתן מענה למשבר הקורונה בבתי האבות, המוסדות הסיעודיים, בתי הדיור המוגן והבתים לתשושים.

13:55 - תקלה באתר רשות המסים: 30 אלף נרשמים נדרשו להירשם שוב

כ-30 אלף עצמאים שהגישו כבר אתמול בקשה למענק במסגרת הפעימה השנייה קיבלו היום הודעה המבקשת מהם לחזור על בקשתם. מדובר ב-30 אלף עצמאים שנרשמו כבר בשעות הראשונות של פתיחת האתר אולם מסיבה כלשהי המערכת של רשות המסים לא שמרה את הנתונים שהוזנו. ברשות ריכזו את כל אותן פניות שלא נשמרו לגביהן נתונים ופנו לאותם עצמאים. לפי הנתונים המעודכנים של רשות המסים נכון לשעות הצהריים אושרו מענקים לכ-130 אלף עצמאים שאמורים לקבל את הכסף בימים הקרובים (מתוך פוטנציאל של כ-500 אלף עצמאים, אולם לא כולם בהכרח יעמדו כמובן בתנאים).שלשום בלילה נפתחה האפשרות להגיש בקשה במסגרת הפעימה השנייה המעניקה 70% מההכנסה החייבת החודשית ועד 10.5 אלף שקל עבור עצמאים שמחזור העסקים שלהם ירד ביותר מ-25% וההכנסה החייבת שלהם עמדה בשנה שעברה על עד מיליון שקל. (עמרי מילמן)

 

13:10 - משרד החינוך הודיע על פתיחת הצהרונים; חלקם מאיימים: "לא נפתח"

 

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, סיפר היום (ה') בריאיון לאולפן ynet על מתווה חזרתם לשגרה של גני הילדים והמעונות לגיל הרך, הצפויה חלקית ביום ראשון הקרוב. בנוסף, הוא הודיע כי "הצהרונים ייפתחו בהדרגה" לאחר הבנות שהושגו. עם זאת, נציגת ראשי המתנ"סים המפעילים את הצהרונים, לאה פדידה, הצהירה בריאיון במשדר: "אנחנו לא יכולים לפתוח את הצהרונים, עשרות אלפי ילדים לא יחזרו. המתווה שאבואב הציג הוא ברדק אחד שלם".

"הגענו גם להבנות באשר לצהרונים", סיפר אבואב. "האפשרות תינתן לאותם ילדים שההורים שלהם ירצו להאריך את יום הלימודים משעה 14:00 עד 16:00 או 16:30. המסגרות לא יוכלו להשאיר את מספר הילדים, ולא יוכלו לערבב ילדים מכיתות שונות".

על אתגרי המימון הוא אמר: "בגלל הכללים החדשים המסגרות יקטנו, ולכן אלה שהפעילו את הצהרונים לא יכלו לממן זאת, זה הפך להיות גירעוני. לכן, אנחנו מוציאים שיפוי לאותם גופים כדי לאפשר את אותה קומה שנייה אחרי הגן או בית הספר, את מסגרת הצהרון". אבואב ציין כי "אתמול גם סיכמנו מאוחר בלילה את התחלת המסגרות של המכינות הקדם-צבאיות".

עם זאת אבואב הדגיש: "הצהרונים לא ייפתחו בבת אחת ביום ראשון, אלא בהדרגה. כל מסגרת, כל רשות, תבדוק את ההיתכנות שלה ותעשה זאת בהדרגה - כל מי שמוכן ויכול, ויש לו את המתווה והגיבוי התקציבי והבריאותי להפעיל את המסגרות הללו".

נציגת ראשי המתנ"סים האחראים להפעלת צהרונים שבהם נמצאים כ-70 אלף ילדים, לאה פדידה, מתחה ביקורת על המתווה של מנכ"ל משרד החינוך. בריאיון לאולפן ynet, לצד מנהלת מעון נעמ"ת מירי חלפון וגננת "גן הדר" הדר רדיע, היא הודיעה: "לא נפתח ביום ראשון".

 

פדידה התייחסה לדברי המנכ"ל, שלפיהם "הושגו הבנות" לגבי פתיחת הצהרונים: "השלטון המקומי לא מסכים איתו. אנחנו, רשת המרכזים הקהילתיים שמפעילים עשרות אלפי ילדים בצהרונים, לא נפתח אותם. נקודה. המתווה שהוא מדבר עליו זה הוא מאשכול 1-5. 40% מהילדים במדינה הם מעל אשכול 5. מי ישפה אותם? מי ייתן להם מסגרת? נדמה לי שהמילה 'מתווה' היא פשוט חלופה למילה ברדק. ברדק אחד גדול".  

צהרון (ארכיון), צילום: יריב כץ צהרון (ארכיון) | צילום: יריב כץ צהרון (ארכיון), צילום: יריב כץ

 

11:50 - משרד הבריאות: מספר הנדבקים בקורונה בישראל עלה ב-7 בלבד

מספר החולים עלה ל-5,370. מספר המחלימים עומד על 10,737. מספר המונשמים - 69. מספר הנפטרים ללא שינוי, 239.

שוק מחנה יהודה הבוקר, צילום: אי פי איי שוק מחנה יהודה הבוקר | צילום: אי פי איי שוק מחנה יהודה הבוקר, צילום: אי פי איי

09:22 - ירידה של 80% ביבוא רכבים באפריל

בחודש אפריל  נרשמה ירידה של כ-80% ביבוא כלי רכב 1,531 לעומת 7,735 באפריל 2019. בחודשים ינואר-אפריל הסתכם יבוא כלי רכב נוסעים ב- 61,548 לעומת 122,899 בתקופה מקבילה אשתקד, ירידה של 49.9%. (תומר הדר)

09:00 - אחרי חודשיים: הקניונים והשווקים נפתחים מחדש

בעלי החנויות וסוחרי השוק חוזרים הבוקר לעבודה בשגרה קצת אחרת. מספר המבקרים יוגבל והכניסות יווסתו על-ידי סדרנים. ההתרגשות בקרב סוחרי מחנה יהודה בירושלים הייתה בשיאה - ומשעות הבוקר המוקדמות הגיעו הבסטיונרים כדי להתכונן להגעת הלקוחות, ניקו את הדוכנים וקיבלו את הסחורה הטריה. גם בשוק הכרמל ממתינים הסוחרים ללקוחות הקבועים. עיריית תל אביב הציבה גדרות מסביב לשוק והשאירה ארבע כניסות לאזור כדי לשלוט על מספר המבקרים והסדרנים שהוצבו במקום מודדים חום לכל הלקוחות.

שוק מחנה יהודה, צילום: יעל פרידסון שוק מחנה יהודה | צילום: יעל פרידסון שוק מחנה יהודה, צילום: יעל פרידסון

כניסה לשוק הכרמל, צילום: דנה קופל כניסה לשוק הכרמל | צילום: דנה קופל כניסה לשוק הכרמל, צילום: דנה קופל

8:00 - משרד הבריאות אישר: גם הכדורסל הישראלי קרוב לחזרה

התוכנית של מנהלת הליגה בכדורסל קיבלה את אישור משרד הבריאות, אך עם מספר שינויים אותם הצדדים צפויים לסכם סופית במהלך הבוקר, לפני שיודיעו על חזרת הכדורסל הישראלי לפעילות. לאחר ההודעה הרשמית, המנהלת תפנה לאישור השחקנים ותחל לפעול לחידוש העונה במטרה לסיים אותה עד אמצע חודש יולי.

(אפרת עמורבן)

מכבי תל אביב, צילום: עוז מועלם מכבי תל אביב | צילום: עוז מועלם מכבי תל אביב, צילום: עוז מועלם

7:55 - גם מעונות היום הפרטיים ישובו לפעילות ביום ראשון

בעקבות הסכמות שהושגו הלילה (ה') עם משרד האוצר, גם מעונות היום הפרטיים לגיל הרך ייפתחו ביום ראשון, ולא רק מעונות היום והפעוטונים המפוקחים. במעונות המפוקחים יש כ-80 אלף ילדים, בעוד במעונות הפרטיים שכעת גם הם ישובו לפעילות בשבוע הבא, יש כ-300 אלף ילדים.

במסגרת ההבנות יינתן מענק הסתגלות חד-פעמי לכיסוי העלויות למעונות היום הפרטיים כתוצאה ממשבר הקורונה, בדגש על הגבלת כמות הילדים ודרישות הבריאות הייחודיות לגיל הרך. המענק מתווסף לכלי הסיוע שניתנו לעסקים עצמאיים, כגון שתי פעימות מענק סיוע לעצמאים, מענק בעד השתתפות בהוצאות קבועות, פטור מארנונה לשלושה חודשים, מענק החזרה לתעסוקה שעתיד להיקבע ועוד.

רשות המסים: 100 אלף עצמאים נמצאו זכאים לפעימה השנייה

אתמול בערב דווח כי בסיכום היום הראשון להגשת בקשות לפעימה השנייה של מענק הסיוע לעצמאים נמנו 100 אלף עצמאים שנמצאו זכאים למענק. כ-66 אלף מתוכם נמצאו זכאים גם לפעימה השלישית ויקבלו תוספת למענקים בסכומים שבין 700 – 3,025 שקל. סה"כ עבור בקשות אלו לשתי הפעימות יועבר בימים הקרובים סכום של כ-550 מיליון שקל לחשבונות הבנק של הזכאים.

בלי סגר ובלי מדורות: השרים אישרו התקנות לל"ג בעומר

הממשלה התכנסה אתמול בערב (ד') לישיבה טלפונית כדי לאשר תקנות לשעת חירום בכל הנוגע לאיסור הדלקת מדורות ועלייה להר מירון. עם זאת, לא יוטל סגר באותו יום - 11 במאי. נציב שירותי הכבאות הזהיר מהדלקת מדורות בחצרות של בתים פרטיים - והממשלה אישרה את האיסור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות