אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סמוטריץ': "משרד הבריאות עוד לא אישר את החזרה לפעולה של רכבת ישראל" צילום: עופר צור

משבר הקורונה

סמוטריץ': "משרד הבריאות עוד לא אישר את החזרה לפעולה של רכבת ישראל"

לדברי בכירים בענף התחבורה, עד לרגע זה לא ברור כיצד המהלך יתבצע משום שחלק מהמסילות בדרום פורקו לעבודות פיתוח וגם משום שעדיין לא גובשו המגבלות לגבי מספר הנוסעים וכיצד לקיימן

07.05.2020, 13:45 | ליאור גוטמן

שר התחבורה היוצא בצלאל סמוטריץ' מאשר שחזרת הפעילות של רכבת ישראל טרם אושרה על ידי משרד הבריאות. פתיחת הרכבת צפויה במהלך החודש. פרסומים שונים בתקשורת דיווחו על פתיחה שמתוכננת לעוד כ-10 ימים. אולם הבוקר (ה') צייץ סמוטריץ' בטוויטר שהפתיחה המיועדת - חלקה או מלאה - כלל לא אושרה או תואמה במלואה.

קראו עוד בכלכליסט

בכירים בענף התחבורה מוסיפים שעד לרגע זה לא ברור כיצד המהלך יתבצע וזאת ומשתי סיבות. הראשונה היא שחלק ממסילות הרכבת בדרום פורקו מתוך ההבנה שעד ה-1 ביוני עבודות הפיתוח של הרכבת ינצלו את משבר הקורונה כדי לצמצם פערי פיתוח. בפועל החזרה המיועדת הקדימה את העבודות בשטח, וברמה הטכנית חלק מהמסילות כלל אינן שמישות. מנגד, חלק ממסילות הצפון יותר זמינות, אולם החיבור הישיר בין הצפון לדרום טרם הושלם.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' | צילום: אלכס קולומויסקי שר התחבורה בצלאל סמוטריץ

הסיבה השנייה היא הצורך בהגבלת מספר הנוסעים: מערך האוטובוסים שחזר השבוע כבר כלל הגבלות לגבי מספר הנוסעים שמותר להעלות לנסיעה וחובת המיגון שחלה עליהם. לגבי הרכבת המציאות מסובכת יותר כיוון שמדובר בקרונות רבי קיבולת כאשר שטח ההמתנה לעלייה לנסיעה ברציפים מוגבל וצפוף.

בסביבת הרכבת עוד לא יודעים כיצד הם יהנדסו את מערך הנסיעות וכיצד ניתן יהיה להימנע מאירועי אלימות של מחסור במקום על פני ריבוי נוסעים.

הבוקר התקיים דיון בהשתתפוץ משרד התחבורה וחלק מהגופים שפועלים לקידום ענפי הסעת ההמונים, אולם הפתרונות שהוצגו עוד לא אושרו במלואם, ולא מן הנמנע שמי שיטפל בהן יהיה כבר שר התחבורה הבא.

מרב דוד, סמנ"כלית לובי 99, ושמרית נוטמן, מנכ"לית 15 דקות, מסרו בתגובה: "משרדי הממשלה כולם, כולל משרד הבריאות, חייבים לאפשר מתווה הגיוני להחזרת התחבורה הציבורית לשגרה. לא יכול להיות שמחזירים את הילדים לבתי הספר והגנים, אבל להורים לא תהיה דרך להגיע לעבודה. נוסעי רכבת שלא תהיה להם אלטרנטיבה של תחבורה ציבורית ייסעו ברכב פרטי. הפקקים שיהיו במצב כזה יגרמו נזק כלכלי כבד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות