אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב תפר את הסכם הסחר עם סין? טראמפ: "עוד לא החלטתי" צילום: Doug Mills

ארה"ב תפר את הסכם הסחר עם סין? טראמפ: "עוד לא החלטתי"

פקידים בכירים משתי המדינות הבטיחו להתקדם בשלב הראשון בהסכם, שהביא לסיום מלחמת הסחר בין שתי המדינות, אך לנשיא יש ספקות והוא אומר שהוא "קרוע" בעניין; טראמפ, שהאשים לאחרונה את סין בהתפרצות מגפת הקורונה, אמר כי אמנם היה נרגש לחתום על ההסכם אך מאז חל שינוי בדעתו

09.05.2020, 09:31 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול (ו') שהוא מתלבט האם להביא לסיומו את "הסכם הסחר משלב ראשון" בין ארה"ב לסין, שעות ספורות לאחר שפקידי סחר בכירים משתי המדינות הבטיחו לעשות מאמץ ולהתקדם ביישום ההסכם למרות הנזק שזורע משבר הקורונה. הוא לא שלל אפשרות להפר את ההסכם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דיווח ברויטרס בשיחת טלפון לילית שהתקיימה בין נציג הסחר האמריקאי רוברט לייטיזר, שר האוצר סטיבן מנושין וסגן הנשיא הסיני ליו הי, שמו השלושה בצד את ההידרדרות ביחסים בין המדינות, ודנו בקידום העסקה שנכנסה לתוקפה באמצע פברואר. שני הפקידים האמריקאים הבכירים אמרו בהצהרה משותפת ששני הצדדים "הסכימו שלמרות המשבר הבריאותי הבינלאומי הנוכחי, שתי המדינות מתכננות לעמוד בהתחיבויותיהן על פי ההסכם ולוח הזמנים שלו".

הנשיאים שי וטראמפ, צילום: רויטרס הנשיאים שי וטראמפ | צילום: רויטרס הנשיאים שי וטראמפ, צילום: רויטרס

משרד המסחר הסיני אמר ששני הצדדים הסכימו לשפר את האווירה סביב יישום הסכם הסחר משלב ראשון, אשר קורא לבייג'ינג להגדיל את רכישות מוצרי החקלאות, האנרגיה והשירותים האמריקאיים ב-200 מיליארד דולר תוך שנתיים, לעומת הנתונים של 2017.

הסכם הסחר משלב ראשון הביא להפסקת אש חלקית במלחמת הסחר בת 18 החודשים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם, במסגרתה בוצעה הטלת מכסים הדדית במאות מיליארדי דולרים. טראמפ, שהאשים את סין על אופן טיפולה בשלבים הראשונים של התפרצות הקורונה בווהאן בשלהי 2019, אשר לדבריו גרמו לאלפי מקרי מוות ולאובדן מיליוני מקומות עבודה בארה"ב, איים לבטל את הסכם הסחר אם סין לא תמלא את מחויבויותיה לרכישת סחורות אמריקאיות. ביום רביעי הוא אמר שיקיים הערכה ביחס לפעולותיה של סין בשבוע הקרוב. סין מצידה דחתה את האשמות טראמפ, לפיהן יש ראיות לכך שמקורו של וירוס הקורונה הוא מעבדה בעיר ווהאן, והיא טוענת שלפי מדענים מקורו הוא טבעי.

אתמול, זמן קצר לפני פרסום דו"ח התעסוקה לפיו 20.5 מיליון אמריקאים איבדו את משרותיהם בחודש שעבר, אמר טראמפ לרשת פוקס שיש לו "בעיות קשות עם סין". לדבריו, הוא אמנם היה נרגש לחתום על הסכם הסחר הראשוני, אך השתלשלות העניינים עם התפרצות המגפה שינו את דעתו. "תראו, אני מרגיש עכשיו שונה. הייתי מאוד קשוח עם סין", הוא אמר. בנוגע להפרה אפשרית של ההסכם שנחתם אמר טראמפ כי "אני קרוע בעניין, טרם החלטתי - אם אתם רוצים לדעת את האמת".

סין אמנם רכשה מוצרים חקלאיים מארה"ב, אך לדברי משקיפים שונים היא עשתה זאת בקצב שאינו מספק בכדי לעמוד בדרישות לשנה הראשונה לפי ההסכם, לעלייה של 77 מיליארד דולר ברכישות. זאת בשעה שהכלכלה הסינית מתחילה להתאושש ממגפת הקורונה. גם תוכניתה של סין להחמיר את הצעדים בתחום ההגנה על הקניין הרוחני כחלק מההסכם נתקלה בביקורת מעורבת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות