אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוזמה חדשה: תיאטרון בזום צילום: צביקה טישלר, שאול גולן

יוזמה חדשה: תיאטרון בזום

היוזמה המקורית מפגישה בין טקסטים חדשים שכתבו יוצרים מעולמות התיאטרון והספרות למיטב השחקנים. "הרצון ליצור מגרד בבטן"

10.05.2020, 08:05 | מאיה נחום שחל

תקופת הקורונה הביאה עמה פרץ יצירתי של אמנים בכל התחומים. אחת היוזמות המעניינות היא מופע זום מקורי בלייב "Show Must go Home – קטעים קצרים על ימים ארוכים", שיזמו היוצרות והשחקניות שרון דנון, נועה לזר ועתליה זהבי שגיא. הן פנו לכותבים מעולמות התיאטרון, הטלוויזיה והספרות, בהם נעה ידלין, רוני קובן, וסיגל אבין, בבקשה לכתוב קטע קצר על התקופה האחרונה, וליהקו שחקנים מהשורה הראשונה בהם תיקי דיין, יוסף סוויד, לאורה ריבלין, דרור קרן, קרן מור ושמיל בן ארי. לאחר תהליך חזרות מזורז העלו את הערב הראשון שזכה לתגובות נלהבות, וב-21 במאי ב-21:00 יעלה בפייסבוק המופע השלישי שיעסוק בחזרה לשגרה.

קראו עוד בכלכליסט

תיקי דיין ויוסף סוויד. "הזמנים האלה הם קריאה להתחדשות", צילום: צביקה טישלר, שאול גולן תיקי דיין ויוסף סוויד. "הזמנים האלה הם קריאה להתחדשות" | צילום: צביקה טישלר, שאול גולן תיקי דיין ויוסף סוויד. "הזמנים האלה הם קריאה להתחדשות", צילום: צביקה טישלר, שאול גולן

"כל השחקנים בבית והרצון לשחק וליצור מגרד בבטן כמו מגפה, אז החלטנו לפנות ליוצרים שיתנו קול וביטוי יצירתי לתקופה ההזויה שאנו עדים לה", מספרת דנון. "כולנו באותה הסירה, יש כאלה שביאכטה ויש בסירה מתנפחת, אבל כולם בבית ואמנים חייבים ליצור. יצרנו פלטפורמה חדשה לצריכת תרבות בה השחקן משחק מחדר השינה, הסלון או האמבטיה, והכל בשידור חי. תיאטרון מצולם הוא תיאטרון עקר, כל הכיף זה שהוא חי, לכן הזום תיאטר בלייב מאוד עונה על הצורך הזה".

"זה לא תיאטרון, אלא פלטפורמה חדשה ניסיונית שבינתיים מעסיקה אותי ונותנת לי אתגר כשחקן וכותב, ומאפשרת ליצור גם מהבית", אומר סוויד שמשתתף בפרויקט, ובימים כתיקונם משחק בתיאטרונים בברלין ובווינה. "זה מאתגר ולא פשוט כי אין קהל. אני מאוד מתגעגע לתיאטרון כי תיאטרון זה כאן ועכשיו. אז יש לנו את העכשיו אבל אין את הכאן. הדבר הטוב הוא שאולי זה יגרום לתיאטראות לנסות לצאת מהמסגרת הידועה שכולם מתקהלים באולם סגור ומחכים למשהו שיקרה על במה רחוקה וגבוהה. הזמנים האלה הם קריאה לבוא ולהתחדש, להוציא את התיאטרון החוצה, למקום שאנשים כן יכולים לצפות בו בלי להיות קרובים זה לזה".

"זה להתרגל למשהו אחר, בעיקר לנו הזקנים בסיכון שכל הזמן צריכים עזרה עם הזום", אומרת דיין שמשחקת את אמו של סוויד בקטע "לילה טוב אמא" שכתב רוני קובן. "היה כיף לעשות את זה, אחרי חודש וחצי שאני לא מתעסקת במקצוע שלי בכלל. פתאם ללמוד בעל פה ולעשות חזרות עם פרטנר בברלין. איזו שמחה, הפכנו למשפחה וזה מאוד נחמד". דיין, שמשחקת בתיאטרון בית ליסין ובעונה השנייה של הסדרה "שטוקהולם" בכאן 11, מתגעגעת לבמה. "אני מתגעגעת ספציפית להצגה האחרונה שבה שיחקתי 'משפחה חמה' (מאת ענת גוב — מנ"ש). יש קהל באולם שהולך איתי מתחילת הדרך ומשתתף בכל, ויש לי הקהל שלי על הבמה שזה הקאסט המדהים שתומך ואוהד ומספר שהוא לומד ממני. אז אני מתגעגעת לתחושה היומיומית הזו ערב ערב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות