אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכת הדור החמישי של הסלולר

מהפכת הדור החמישי של הסלולר

מהפכת הדור החמישי מתיימרת לשנות את הרגלי הצריכה שלנו ואת אורח חיינו. זהו עידן חדש לתקשורת שבין אדם לאדם, בין אדם למכונה ובין מכונה למכונה

10.05.2020, 09:42 | סיגל ברדה

מוגש מטעם מערכת DUN'S 100

הדור-החמישי (5G) של הסלולר כבר מתחיל להראות ניצניו ברחבי העולם. שיח רחב מתקיים סביב השפעותיו הצפויות על אורח חיינו העתידי.

השיח מאחורי הקלעים של עולם התקשורת הסלולרית כיום דן בשאלה מהותית: האם מדובר בהתפתחותו של עוד דור חדש או במהפכה של ממש. ולמה, כי בעצם הדור-החמישי מתיימר לשנות את הרגלי הצריכה שלנו ואת אורח חיינו. זהו עידן חדש לתקשורת שבין אדם לאדם, בין אדם למכונה ובין מכונה למכונה.

אין מדובר בספרינט ואל לנו לצפות למהפיכה בין לילה. זהו מרתון, כאשר בהדרגה, בשנים הקרובות, יונחו תחילה התשתיות ואז בשלב הבא ייושמו השירותים השונים והטכנולוגיות החדשניות שיקחו אותנו במסע התקשורתי של העשור החדש.

לא רק בהאצת מהירות הגלישה ובשירותים חדשים במכשיר הסלולרי המותאם שברשותנו עסקינן. זירת התקשורת הסלולרית תתקיים ברובה דווקא מחוץ לטווח הפעילות של מכשירי הטלפון האישיים שלנו וזו תשנה מהותית את כללי המשחק. התקשורת המחברת את הבתים שלנו, את הארגונים והעסקים, את המפעלים, האונבירסיטאות, בתי החולים וארגונים נוספים לרשת האינטרנט תתבסס ברובה על הדור-החמישי, ובעצם מה שצפוי הוא איחוד של כלל רשתות התקשורת לכדי תשתית חדשה ואחודה, כזו שהופכת את כלל המידע לנגיש יותר. ואם נדייק, אזיי נגיש הרבה יותר מהיום ובעל יכולות וביצועים שלא הכרנו עד כה. מהירויות גלישה וחיבור גבוהים בסדרי גודל, זמני תגובה מהירים הרבה יותר (הגיימר המתבגר אצלי בבית מצפה לזה בקוצר רוח), היכולת לספק שירות למספר גדול בהרבה של משתמשים בו זמנית באזור נתון, אבטחת שירות גבוהה יותר משמעותית מהמוצעת כיום, זמינות וזרימת מידע מכל מקום לכל מקום באופן מיידי, והרבה, הרבה מאד בינה ואוטומציה.

נשאלת השאלה המתבקשת מדוע נדרשת מהפיכת תשתית שכזו, ולמה לא ניתן להשתמש בתשתיות הקיימות של הדור-הרביעי לשירותי העתיד. אזיי התשובה הפשוטה הינה חסמים. בדור-הרביעי החסמים המקסמיליים בכלל הפרמטרים שתוארו לעיל כגון קצב גלישה, צפיפות משתמשים בתא נתון, מהירות התגובה הרשתית ועוד מגבילים את אפליקציות ושירותי הקצה ועבור חלק מהשירותים זה פשוט לא ישים. מפעל לדוגמא המעוניין לבצע מעבר לעולם הדיגטלי ולחבר את כלל ההתקנים המרובים שבו לתשתית דיגיטלית, כזו עם יכולת שליטה מרחוק צריך יכולת לחבר מספר רב מאד של התקנים בתא נתון בו זמנית וכן זמני תגובה מהירים עד פי 10 יותר ממה שיש לדור-הרביעי להציע וזאת על מנת לתפקד באופן אמין ויעיל. לזה הדור-החמישי יוכל לתת מענה.

סיגל ברדה סיגל ברדה סיגל ברדה

אז מחד, עם הדור החמישי אנו הצרכנים נקבל שירותים עתידניים שלא ניתן לקיימם כיום על גבי התשתיות הקיימות. חברו את התשתיות המפותחות ביחד עם אפלקיציות מתקדמות, עם רובוטיקה, רחפנים, מכוניות אוטונומיות, מציאות רבודה, למידת מכונה ויכולת עיבוד מבוזרת, וקבלו אינסוף אפשרויות לחדשנות ולשירותים מתקדמים - שירותי רפואה כירוגית מרוחקת, מפעלים חכמים, תחבורה חכמה, ערים חכמות, ובעיקר הרבה חכמה. המציאות החכמה הזו בעשור הקרוב תאפשר לא רק ניטור חכם בהיקפים עצומים (איכון, זיהוי פנים, איסוף מידע מגוון ממקורות רבים במהירות ועוד) אלא גם עיבוד אניליטי מהיר ומבוזר של כלל המידע, תהליכי הסקת מסקנות מיידים ופעולות תגובה אוטומטיות אשר יבוצעו בזמן אמת.

מאידך, קשה שלא לחשוב על הסכנות הטמונות בעובדה שהכל נגיש, מנוטר, מקושר ומנוהל. קשה שלא לחשוש מהאפשרות שמישהו שאינו מורשה יקח שליטה על התשתיות ו/או השירותים, יהיה נגיש למידע ואף גרוע מכך.

סכנה נוספת טמונה בעובדה שהרבה צרכנים ושירותים, חלקם רגישים יותר וחלק רגישים פחות ישתמשו באותה התשתית בו זמנית, כאשר שרות אגריסיבי ותובעני אחד יכול בכל רגע נתן להשפיע ולסכן שירות רגיש אחר ולמנוע את תפקודו. תרחישים שכאלו יכולים להוות בעייה של ממש ובמצבים מסויימים יכולים אף לסכן חיים.

חברת אי.סי. איי., שכיום חלק מריבון תקשורת, מתכננת, מפתחת, ומייצרת פתרונות תשתית לדור-החמישי בתפיסה יחודית המאפשרת הפרדה פיזית בין שירותים על גבי התשתית המשותפת. ההגדרות הן דינמיות ונשענות על טכנולוגיות יחודיות וחדשניות שפותחו בחברה. תפיסות אבטחת המידע ואבטחת השירות הונחו עוד בבסיס התכנון של הפתרון שיועד עבור תשתיות הדור-החמישי וזאת בהסתכלות אבטחה הוליסטית, תוך שמירה קפדנית על הנגישות לניהול הרשת, אבטחת והצפנת המידע המשמש לניהול הרשת, אבטחת הפלטפרומות המטפלות במידע של השירותים והצרכים השונים וכן טיפול יחודי בשירותים וצרכנים רגישים כגון הפרדה פיזית של השרות והצפנת המידע.

הדרך אמנם עוד ארוכה עד שנזכה להשתמש בשירותים המתקדמים של הדור-החמישי, אך את התשתיות מניחים כבר היום וההיערכות בקרב ספקי התקשורת בעיצומה. הנחת תשתיות נכונות תאפשר לכולנו להנות מהשירותים ומהקידמה ללא חשש. על דבר אחד לא תהיה כנראה מחלוקת, זו תהיה מהפיכה של ממש.

הכותבת: סיגל ברדה, סמנכ"לית מוצר לפתרונות הדור החמישי, Ribbon - ECI

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות