אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שהתחבורה הציבורית קרסה הבוקר: צה"ל יחזיר את הסעות החיילים בימים הקרובים צילום: אביה בן מיכאל

פרסום ראשון

אחרי שהתחבורה הציבורית קרסה הבוקר: צה"ל יחזיר את הסעות החיילים בימים הקרובים

ניסיון של הצבא לחסוך את עלות הפעלת מערך ההסעות שנועד לימי הקורונה שלח הבוקר אלפי חיילים לתחנות האוטובוס ויצר תורים צפופים של שעות. לפני זמן קצר הוחלט: ההסעות הנפרדות לחיילים יחזרו בהדרגה בימים הקרובים

10.05.2020, 20:32 | אודי עציון

מפיקים לקחים: אחרי שאלפי חיילים שנשלחו בידי מפקדיהם לנסוע בתחבורה הציבורית המוגבלת בימי הקורונה סתמו את התחנות המרכזיות והביאו לקריסת מערך הנסיעות הבין עירוני ברחבי בארץ, הוחלט באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) להחזיר את הסעות החיילים בימים הקרובים ובאופן מדורג - ייתכן שכבר ביום שלישי או רביעי. 

קראו עוד בכלכליסט

מאז החולט לבטל את רוב קווי האוטובוס באמצע מרץ, במסגרת צעדי הסגר והקטנת סכנת ההדבקה בקורונה, הפעיל צה"ל מערך היסעים אלטרנטיבי. הצבא שכר 260 אוטובוסים מחברות ההיסעים הפרטיות, והחיילים קיבלו גישה לאפליקציה שמאפשרת להם להזמין הסעות לבסיס מקרבת ביתם. בשיאו הסיע המערך 5,500 חיילים ביום. המערך הופעל במימון משרד הביטחון, כאשר בחודשיים האחרונים עצר המשרד את התשלומים הקבועים שלו למשרד התחבורה עבור הסעות החיילים, שעומדים על כ-55 מיליון שקל לחודש.

עומסים כבדים בתחנה המרכזית בירושלים, הבוקר, צילום: סוף פטישי עומסים כבדים בתחנה המרכזית בירושלים, הבוקר | צילום: סוף פטישי עומסים כבדים בתחנה המרכזית בירושלים, הבוקר, צילום: סוף פטישי

אולם בשבוע שעבר הוחלט באט"ל על חזרה לשגרה, ועל ביטול מערך ההיסעים הנפרד. זאת למרות שהתחבורה הציבורית עדיין רחוקה מחזרה לשגרה: רכבת ישראל תשוב לפעולה חלקית רק בעוד שבוע, והאוטובוסים מורשים להסיע רק כ-20 איש בכל נסיעה, כדי לשמור על הוראות הריחוק החברתי.

ההחלטה התקבלה ללא שיחות מקדימות עם משרד התחבורה, שהופתע לשמור אודותיה מפרסומים בתקשורת. עם זאת, לרשות הארצית לתחבורה ציבורית לא הייתה כל בעיה לתגבר את צי האוטובוסים, שמופעל ממילא בהיקף מלא בימי ראשון. בקשה של משרד התחבורה לתגבור המערך באמצעות נהגי ואוטובוסי חברות ההיסעים הפרטיות, שפנויות כעת לעבודה בגלל קריסת התיירות והפסקת טיולי בתי הספר, ממתינה לאישור תקציבי מצד משרד האוצר, שטרם ניתן.

וכך משעות הבוקר נראו תורים ארוכים בתחנות האוטובוסים המרכזיות ברחבי הארץ. נוסעים אזרחים שתיכננו להגיע לעבודה נאלצו להודיע לבוס שיאחרו בשעות ארוכות. גם חיילים רבים הגיעו לבסיסם מחופשת השבת באיחור גדול, חלקם הגיעו לבסיסים המרוחקים בדרום ובצפון, רק בשעות אחר הצהריים. בחלק מהמקומות הגיעו התורים לדחיפות ולעימותים בין הנוסעים.

רק לפנות ערב הוחלט באט"ל כי הניסיון לחזור לתחבורה הציבורית נכשל, ומיום שלישי ישוב צה"ל לממן את מערך ההסעות הנפרד, שגם יבטיח את הרחקת החיילים מהאוכלוסיה הכללית, ויקטין את סכנת ההדבקה בקורונה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות