אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגון הבריאות: חזרה לשגרה עלולה להוביל להתפשטות מחודשת של קורונה צילום: אי.אף.פי

דיווח שוטף

ארגון הבריאות: חזרה לשגרה עלולה להוביל להתפשטות מחודשת של קורונה

מעל 80 אלף מתים בארה"ב; מחקר בניו יורק: ייתכן שמניין המתים מקורונה בעיר גבוה בהרבה מהמניין הרשמי; בוריס ג'ונסון: "בריטניה נמצאת ברגע מסוכן ביותר - צעד שגוי עלול להיות הרסני"; איטליה: עוד 179 מתו מקורונה; 744 אובחנו כחולים - המספר הנמוך מאז 4 במרץ; סין: העיר ווהאן מתכננת מבצע בדיקות קורונה רחב היקף; ארדואן: סגר כללי יוטל בטורקיה משבת הקרובה ועד ליום שלישי הבא

11.05.2020, 23:39 | שירות כלכליסט ו-ynet
נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

23:35 - ארגון הבריאות: חזרה לשגרה עלולה להוביל להתפשטות מחודשת של קורונה

ארגון הבריאות מזהיר במסיבת עיתונאים הערב: הפתיחה המחודשת של הכלכלה עלולה להוביל להתפשטות מחודשת. בחלק מהמדינות שצמצמו את מגבלות הקורונה ושהחלו לפתוח מחדש את הפעילות הכלכלית, ובין היתר בסין, נרשם זינוק מהיר במספר החולים שנדבקו בנגיף.

לדברי ארגון הבריאות, הנתונים מעידים על האתגר הגדול של החזרה המדורגת למסלול תוך שימוש באמצעים שיגנו מפני התפשטות נוספת.

"ברפובליקה של קוריאה נסגרו הבארים והמועדונים לאחר שמקרה מאובחן הוביל למקרים רבים נוספים. בוואהן שבסין אותרה קבוצת מקרים ראשונה מאז סופו של הסגר. גם בגרמניה דווח על עלייה במקרים מאז ההקלה במגבלות", אמר במסיבת העיתונאים בז'נבה מנהל הארגון טדרוס אדהאנום גהאברייסוס (Tedros Adhanom Ghebreyesus).

טדרוס אבהנום ג טדרוס אבהנום ג'יבריסוס | צילום: אי.אף.פי טדרוס אבהנום ג

23:10 - הבית הלבן לעובדיו: מי שנכנס לאגף המערבי נדרש לעטות מסכה

 

הבית הלבן דורש מכל מי שנכנס לאגף המערבי, שם נמצא בין היתר משרדו של נשיא ארה"ב (החדר הסגלגל), לעטות מסכה או כיסוי פנים. במזכר שנשלח לכל הצוותים בבית הלבן, נכתב כי מי שנכנס לאגף המערבי יוכל להסיר את המסכה רק אם הוא יושב ונמצא במרחק של כשני מטרים מעמיתיו. ההוראה נועדה להגן על הנשיא דונלד טראמפ, אחרי ששני עובדים בבית הלבן נדבקו בנגיף הקורונה. לפי ה"וושינגטון פוסט" לא ברור אם ההנחיה תחול גם על טראמפ, שנמנע משימוש במסכות.

בתוך כך, מניין המתים מקורונה בארה"ב חצה את רף ה-80,000. כך עולה מספירה של סוכנות הידיעות רויטרס. ממוצע המתים היומי בארה"ב ממשיך לעמוד על כ-2,000 איש מאז אמצע אפריל, למרות ההגבלות שננקטו לבלום את הנגיף - הגבלות שכעת מתחילות כמה מהמדינות בארה"ב להקל בהן. לפי רויטרס, מניין המתים

במגפה גבוה מכל מספרי המתים העונתיים משפעת, החל משנת 1967. המספר הזה גם גבוה יותר מאשר כל אלו שמתו בארה"ב מאיידס בין 1981 ל-1992. עד כה נדבקו בקורונה במדינה יותר מ-1.3 מיליון איש, כאשר רמת ההדבקה עולה במדינות כמו מינסוטה, מיסיסיפי ונברסקה. מנגד, בניו יורק וניו ג'רזי, שעד כה היו מוקדי ההתפרצות בארה"ב והטילו את ההגבלות הנוקשות ביותר במדינה, מספר הנדבקים החדשים במגמת ירידה.

 

21:35 - מחקר בניו יורק: ייתכן שמניין המתים מקורונה בעיר גבוה בהרבה מהמניין הרשמי

 

מספר המתים מנגיף הקורונה בעיר ניו יורק עלול להיות גבוה באופן משמעותי מאשר המספר הרשמי שעליו דיווחו הרשויות המקומיות. כך עולה ממחקר שפרסמו המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC). לפי הנתונים שפורסמו במחקר, בין אמצע מרץ לתחילת מאי מתו בעיר 24,000 בני אדם יותר מאשר מספר המתים הממוצע לתקופה זו. מדובר במספר שגבוה ב-5,300 ממספר הקורבנות שלפי הרשויות בעיר ניו יורק מתו מסיבוכי הנגיף. החוקרים ציינו כי ייתכן שהפער במספרים נובע מכאלו שמתו בשל השפעות לוואי של המגפה, כמו למשל עומס רב בבתי החולים או חשש של הציבור - שהביאו לדחייה בקבלת טיפולים מצילי חיים.

גופת חולה מוצאת מבית חולים בברוקלין, צילום: איי אף פי גופת חולה מוצאת מבית חולים בברוקלין | צילום: איי אף פי גופת חולה מוצאת מבית חולים בברוקלין, צילום: איי אף פי

21:30 - צרפת: זינוק במספר היומי של מתים מקורונה - ל-263

משרד הבריאות בצרפת מסר שביממה האחרונה מתו במדינה 263 חולי קורונה, זינוק משמעותי לעומת העדכון אתמול על 70 חולים שמתו מסיבוכי הנגיף. מדובר במספר המתים היומי הגבוה ביותר זה חמישה ימים במדינה, שמתחילה כעת לצאת בהדרגתיות מהסגר הכללי שהוטל ברחביה במשך כמעט חודשיים. מספר המתים הכולל עומד כעת על 26,643, וצרפת מדורגת בנתון זה חמישית בעולם, אחרי ארה"ב, בריטניה, איטליה וספרד. במספר הנדבקים החדשים נמשכת מגמת הירידה, כאשר ביממה האחרונה אובחנו בצרפת עוד 2,712, לעומת 2,776 שאובחנו אתמול.

20:33 - מנוצ'ין תומך במאסק: קליפורניה צריכה לסייע לטסלה לפתוח את המפעל

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין תומך במאבק של אילון מאסק מול הרשויות בקליפורניה. מנוצ'ין אומר בשיחה עם CNBC שקליפורניה צריכה לסייע לחברה לפתוח מחדש את המפעל שלה. "אני מסכים עם אילון מאסק, הוא אחד המעסיקים והיצרנים הגדולים ביותר בקליפורניה והמדינה צריכה לעשות את כל מה שניתן על מנת לפתור את הנושאים הרפואיים על מנת שיוכל לפתוח במהירות ובבטיחות", אמר מנוצ'ין. מפעל טסלה בפרמונט קליפורניה סגור מאז ה-23 במרץ, במסגרת המגבלות שהוטלו במדינה מול משבר הקורונה, והחברה דוחפת לפתיחתו ולחידוש הייצור.

אילון מאסק, צילום: AFP אילון מאסק | צילום: AFP אילון מאסק, צילום: AFP

 

20:25 - ארדואן: סגר כללי יוטל בטורקיה משבת הקרובה ועד ליום שלישי הבא

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, הודיע כי מהשבת הקרובה יוטל סגר ברחבי המדינה. ארדואן מסר שהסגר יימשך עד לסוף יום שלישי הבא, 19 במאי, שהוא יום חג לאומי במדינה (שבו מציינים הטורקים את תחילתה של מלחמת העצמאות הטורקית). בדברים שנשא לאחר פגישת קבינט, הודיע ארדואן כי הוחלט להסיר את ההגבלות על תנועה בין-עירונית על תשע ערים במדינה, אם כי ההגבלות על שלוש הערים הגדולות ביותר, איסטנבול, אנקרה ואיזמיר, ימשיכו בשלב זה.

 

19:35 - הבית הלבן ממליץ: לערוך בדיקות קורונה לכל דיירי ועובדי בתי האבות בארה"ב

 

הבית הלבן ממליץ לערוך בדיקות לאבחון נגיף הקורונה לכל דיירי ועובדי בתי האבות ברחבי ארה"ב. כך הודיע סגן הנשיא מייק פנס, שעומד בראש כוח המשימה של הבית הלבן למאבק בנגיף, בשיחת ועידה עם מושלי המדינות השונות. לפי ד"ר דבורה בירקס, מתאמת כוח המשימה של הבית הלבן, בבתי האבות בארה"ב יש כמיליון דיירים. היא אמרה שהממשל הפדרלי יסייע למדינות לערוך מבצע רחב היקף כזה של בדיקות. בתוך כך, מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו, עדכן שביממה האחרונה מתו שם 161 חולי קורונה, לעומת 207 אתמול. מדובר בנתון היומי הנמוך ביותר מאז 26 במרץ.

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: איי פי

 

19:15 - איטליה: עוד 179 מתו מקורונה; 744 אובחנו כחולים - המספר הנמוך מאז 4 במרץ

 

ביממה האחרונה מתו באיטליה 179 חולי קורונה, עלייה קלה לעומת 165 מקרי המוות שדיווחו הרשויות בארץ המגף אתמול. מניין המתים הכולל מהנגיף באיטליה עומד כעת על 30,739, ובנתון זה מדורגת המדינה במקום השלישי בעולם, אחרי ארה"ב ובריטניה. ביממה האחרונה אובחנו גם 744 נדבקים חדשים - הנתון היומי הנמוך ביותר מאז 4 במרץ, בשלביה המוקדמים של ההתפרצות במדינה. מניין הנדבקים הכולל שם עומד כעת על 219,814, אך מספר החולים הפעילים (ללא אלו שהחלימו או מתו), ממשיך לרדת ועומד כעת על 82,488.

 

18:50 - סין: העיר ווהאן מתכננת מבצע בדיקות קורונה רחב היקף

 

הרשויות בווהאן, העיר הסינית שבה התפרץ לראשונה נגיף הקורונה בסוף השנה שעברה, מתכוונת לערוך מבצע רחב היקף לבדיקות בכל רחבי העיר שבה גרים 11 מיליון תושבים. כך עולה ממסמך פנימי שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס, ושבו התבקש כל רובע לשלוח עד מחר תוכנית מפורטת ליישום הבדיקות. המבצע אמור לפי המסמך להתבצע על פני תקופה של עשרה ימים. בסוף השבוע דיווחה ווהאן על מקבץ ראשון של נדבקים, לראשונה מזה כחודש, כשהסגר הממושך על העיר הוסר.

 

18:05 - ג'ונסון: "בריטניה נמצאת ברגע מסוכן ביותר - צעד שגוי עלול להיות הרסני"

 

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הזהיר שהממלכה נמצאת כעת - עם תחילת ההסרה ההדרגתית והאיטית של ההגבלות על הציבור - בשלב הרגיש ביותר במאבק בנגיף הקורונה. "המסע שלנו הגיע לרגע המסוכן ביותר, שבו צעד שגוי עלול להיות הרסני", אמר ג'ונסון בדיון בפרלמנט בלונדון. "לכן בשלב זה, אנחנו לא יכולים להכריז על מעבר להתאמות מדודות של הצעדים שלנו", הוסיף. אתמול קרא ג'ונסון לעובדים שלא יכולים לעבוד מהבית לשוב למקומות העבודה שלהם, אך אמר שעליהם לעשות זאת באופן בטוח - ולהימנע מתחבורה ציבורית.

 

ר"מ בריטניה בוריס ג ר"מ בריטניה בוריס ג'ונסון | צילום: רויטרס ר"מ בריטניה בוריס ג

 

 

16:40 - רוסיה כבר שלישית במספר הנדבקים

רוסיה הפכה היום (ב') למדינה עם מספר הנדבקים בקורונה השלישי בגובהו בעולם, אחרי שעקפה את איטליה ובריטניה והגיעה ל-221,344 נדבקים. ביממה האחרונה התגלו ברוסיה 11,656 חולים חדשים – שיא יומי, וכעת רק ארה"ב וספרד מקדימות אותה במספר הנדבקים. יש לציין כמובן כי אוכלוסיית רוסיה גדולה בהרבה מאוכלוסיות איטליה, ספרד ובריטניה.

 

יותר מחצי ממקרי התחלואה והמוות שהתגלו ברוסיה נרשמו במוסקבה, המוקד הראשי של ההתפרצות במדינה. מספר המתים הרשמי מהנגיף ברוסיה עומד כעת על 2,009, אחרי שעוד 94 חולים מתו ביממה החולפת. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שבשבועות האחרונים מלמדים סקרים על ירידה חדה במעמדו בציבור, אמור לכנס היום ישיבה אף שמדובר ביום חופש בארצו. בהמשך הוא צפוי לשאת נאום שבו יעדכן את האזרחים במצב.

 

 

סנט פרסטבורג, צילום: אי פי איי סנט פרסטבורג | צילום: אי פי איי סנט פרסטבורג, צילום: אי פי איי

16:30 - בריטניה: עוד 210 מתו מקורונה, פורסם מסמך ובו "מתווה יציאה" מהסגר

עוד 210 בני אדם מתו בבריטניה מקורונה ביממה האחרונה, ומניינם הכולל של המתים בממלכה עלה בכך ל-32,065. העדכון היום ממשיך את מגמת הירידה שנראית בימים האחרונים במספר הקורבנות, כשאתמול הוא עמד על 269. במקביל, פרסמה הממשלה בלונדון מסמך בן 50 עמודים שבו מפורטת "תוכנית היציאה" מהסגר. בין היתר, הממשלה משנה בו את המלצתה הקודמת וקוראת לתושבים לעטות מסכות במקומות סגורים כמו אוטובוסים ורכבות. במסמך הודגש כי ההקלות צריכות להיעשות בהדרגתיות ובזהירות: "בטווח הקצר, איננו יכולים להרשות לעצמנו שינויים דרסטיים".

16:00 - צרפת מסירה מגבלות

 

צרפת, אחת מהמדינות שספגו את המכה הקשה ביותר מהנגיף, הסירה היום שורה של הגבלות, ואזרחים נראו חוזרים – בזהירות – לרחובות. כעת מותר לצרפתים לפתוח גם בתי עסק ומפעלים שבשמונת השבועות האחרונים היו סגורים משום שלא נכללו ברשימת המקומות שפעילותם נחשבת חיונית. ל-67 מיליון הצרפתים מותר כעת לצאת מהבית בלי אישור מיוחד, וגם בתי הספר מתחילים להיפתח בשלבים.

לפי שעה מסעדות, ברים ואולמות מופעים יישארו סגורים לפחות עד יוני בצל החשש מהתפרצות שנייה של הנגיף. "כולם קצת לחוצים", העיד מארק מאוני, מעצב שיער שפתח את הסלון שלו במאיין שבמערב צרפת ממש בחצות הלילה, כשההקלות נכנסו לתוקף.

בפריז, חנויות הבוטיק של השאנז אליזה פתחו את שעריהן לציבור לראשונה מאז 17 במרץ, ובתחנות הרכבת התחתית חילקו צוותים מסכות לפנים וחומרי חיטוי לנוסעים. על המושבים ברכבת הודבקו מדבקות שבהן נקראו הנוסעים לשמור על מרחק זה מזה. ברובע העסקים של הבירה הצרפתית, לה דפנס, הייתה התנועה ברחובות דלילה מאוד: רוב העובדים שם ממשיכים לעבוד מהבית.

מספרה שנפתחה מחדש בפריז, צ מספרה שנפתחה מחדש בפריז | צ מספרה שנפתחה מחדש בפריז, צ

14:00 - ספרד: 123 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה, הנתון הנמוך מזה 7 שבועות

 

משרד הבריאות בספרד הודיע כי ביממה האחרונה מתו 123 חולי קורונה, הנתון הנמוך מזה שבעה שבועות. לצורך השוואה, אתמול מתו 143 חולים ושלשום 179. מאתמול אובחנו עוד 3,046 חולי קורונה, ומניינם בספרד עומד על יותר מ-227 אלף בני אדם, מתוכם מתו 26,744.

 

 

11:40 - דרום קוריאה: לראשונה מזה חודש - מעל 30 חולים חדשים ביום

 

דרום קוריאה החלה כבר בפתיחת הסגר ונחשבת למדינה שהצליחה להשתלט על הנגיף. אולם לפי הדיווחים, 34 מקרים חדשים של קורונה אומתו במדינה. זו הפעם הראשונה מזה חודש שנוספו מעל 30 חולים חדשים ביום.

מרבית המקרים החדשים ארעו במועדוני לילה באחת השכונות של סיאול, ומקורם באדם בן 29 שיצא לבלות בסוף השבוע. ובעקבות זאת הממשלה הורתה לסגור מחדש את כל המועדונים ובתי הקפה בעיר הבירה. "אדישות יכולה להוביל לעלייה בהדבקות", אמר ראש העיר פאק וון – סון.

ריסוס אוטובוסים בדרום קוריאה, צילום: Getty ריסוס אוטובוסים בדרום קוריאה | צילום: Getty ריסוס אוטובוסים בדרום קוריאה, צילום: Getty

עד כה אובחנו במדינה 10,874 חולים מאומתים ו-256 מתים כתוצאה מהקורונה. מספרים שהפכו את דרום קוריאה לדוגמה לאופן שבו אפשר לבלום את התפשטות הנגיף.

 

09:42 - הנהלת הית'רו לממשלת בריטניה: "לפרסם תוכנית לפתיחת הגבולות"

בנמל התעופה הית'רו בלונדון פנו לממשלה בבריטניה בבקשה שתפרסם תוכנית יציאה לפתיחת הגבולות. לדבריהם, מספר הנוסעים שעברו בחודש אפריל בנמל התעופה העמוס ביותר באירופה, צנח ב-97%. הם טענו כי "אנשים מעטים יטוסו למדינה בשל תוכניתה של הממשלה לחייב בידוד של שבועיים עבור המגיעים למדינה".

נמל התעופה הית נמל התעופה הית'רו בלונדון | צילום: שאטרסטוק נמל התעופה הית

08:05 - הקורונה בגרמניה: מגמת הירידה במספר החולים החדשים נמשכת

 

הרשויות בגרמניה מעדכנות כי ביממה האחרונה אובחנו 357 חולי קורונה נוספים, 22 מהחולים המאובחנים במדינה מתו. מגמת הירידה במספר הנדבקים החדשים נמשכת, אתמול לדוגמה אובחנו 667 חולים חדשים ושלשום נוספו יותר מ-1,200. עד כה נדבקו בגרמניה כ-170 אלף בני אדם, מתוכם מתו 7,417.

אישה לובשת מסיכה בגרמניה, צילום: אי פי  איי אישה לובשת מסיכה בגרמניה | צילום: אי פי איי אישה לובשת מסיכה בגרמניה, צילום: אי פי  איי

 

 

07:00 - סין: חמישה נדבקים נוספים בקורונה בווהאן - הכי הרבה מאז 11 במרץ

 

סין דיווחה כי ביממה האחרונה אובחנו 17 חולי קורונה נוספים בשטחה - המספר הגדול ביותר מאז 28 באפריל. חמישה מהחולים החדשים אובחנו בעיר ווהאן, שבה החלה מגפת הקורונה בסוף שנת 2019. זהו מספר הנדבקים הגדול ביותר ביממה בעיר מאז 11 במרץ.

שבעה מתוך המקרים החדשים היו של חולים שנדבקו מחוץ לסין, ואובחנו גם 12 חולים שלא סובלים מתסמיני הנגיף. לפי סין, עד כה אובחנו בשטחה 82,918 נדבקים בנגיף, ו-4,633 מתו כתוצאה מהמחלה.

ווהאן, סין, צילום: MEITUAN ווהאן, סין | צילום: MEITUAN ווהאן, סין, צילום: MEITUAN

06:15 - תימן: 17 נדבקים נוספים בקורונה

 

ממשלת תימן הנתמכת על-ידי סעודיה דיווחה על 17 נדבקים נוספים בקורונה שאובחנו בשטחה. בכך עלה מניין החולים בתימן ל-51, ומניין המתים בה עומד כעת על שמונה. עשרה מהמקרים החדשים אובחנו בעיר עדן. לטענת המורדים החות'ים, בשטחים שבשליטתם טרם אובחנו חולי קורונה.

 

מומחי בריאות הזהירו מפני התפרצות המגפה בתימן, שבה ישנו משבר הומניטרי חמור, והחשש הוא כי מספר הנדבקים האמיתי גבוה בהרבה ממספר החולים שאובחנו. 

 

6:00 - דרום אפריקה: יותר מ-10,000 נדבקים בקורונה

משרד הבריאות בדרום אפריקה דיווח כי מספר הנדבקים המאומתים בקורונה עומד כעת על יותר מ-10 אלף בני אדם, כאשר 84% מהמקרים התגלו בשני מוקדים עיקריים - בהם בעיר קייפטאון. עד כה מתו מהנגיף 194 חולים - שמונה מהם ביממה האחרונה. בהודעת המשרד צוין כי המדינה ביצעה כבר יותר מ-350 אלף בדיקות לגילוי המחלה. 

תושבת קייפטאון בדרום אפריקה, צילום: רויטרס תושבת קייפטאון בדרום אפריקה | צילום: רויטרס תושבת קייפטאון בדרום אפריקה, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות