אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פעילות אקלימית יכולה לסייע להאצת ההתאוששות הכלכלית" צילום: רויטרס

משבר האקלים

"פעילות אקלימית יכולה לסייע להאצת ההתאוששות הכלכלית"

33 ראשי ערים מובילות בעולם קבעו בהצהרה כי חזרה למצב טרום הקורונה יאיץ את ההתחממות הגלובלית

11.05.2020, 10:48 | עומר כביר

אסור לאנושות לחזור למצב של "עסקים כרגיל" בימים שאחרי הקורונה, אם ברצוננו למנוע קריסה אקלימית קטסטרופלית, כך מזהירים כמה מראשי הערים הגדולות בעולם, שמייצגים יחד יותר מ-750 מיליון איש, בהצהרת עקרונות משותפת שפרסמו בשבוע שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

ההצהרה  שעליה חתמו ראשי 33 ערים בעולם, ובהן ניו יורק, לוס אנג'לס, לונדון, תל אביב, שיקגו, ליסבון, סאו פאולו, סיאול, מלבורן ומקסיקו סיטי, מזהירה כי ההתאוששות ממשבר הקורונה אינה צריכה להחזיר את העולם למצב ששרר טרם המגפה, "כי זה יכניס אותו למסלול של התחממות בשלוש מעלות או יותר".

 "מאמצי ההתאוששות, מעל הכל, חייבים להתבצע בהתאם לעקרונות בריאות הציבור ועצות של מדענים", כתבו ראשי הערים. "ההתאוששות חייבת לשפר את חוסנן של הערים ושל הקהילות. לכן צריך לבצע השקעות שיגנו על ערים מפני איומים עתידיים – כולל משבר האקלים – ויתמכו באנשים שייפגעו מהאקלים. פעילות אקלימית יכולה לסייע להאיץ את ההתאוששות הכלכלית ולהגדיל את השיוויון בחברה, באמצעות שימוש בטכנולוגיות חדשות ויצירת תעשיות ומשרות חדשות".

הקרחונים נמסים הקרחונים נמסים הקרחונים נמסים

ההצהרה פורסמה במקביל להכרזה על הקמת כוח משימה כלכלי משותף להתאוששות ממשבר הקורונה של הערים החברות בארגון C40, שהוקם על מנת לקדם שיתופי פעולה בין הערים הגדולות בעולם בנושא משבר האקלים. "התקדים היחיד למה שאנו מתמודדים מולו עכשיו הוא השפל הכלכלי הגדול", אמר ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו, בהודעה לעיתונות "מול אתגר כזה, יוזמות חצי-אפויות שמשמרות את הסטטוס-קוו לא מזיזות את המחט או מגינות עלינו מפני המשבר הבא. אנחנו צריכים ניו דיל לתקופה הזאת – שינוי מאסיבי שישקם חיים, יקדם שיוויון וימנע את המשבר הכלכלי, הבריאותי או האקלימי הבא".

עוד טרם ההצהרה, הכריזו באחרונה כמה ערים על שורת מהלכים שיאפשרו התאוששות ירוקה מהמשבר. מילאנו ומקסיקו סיטי, לדוגמה, התחייבו כל אחת ליצור מאות קילומטרים חדשים של מסלולי אופניים, בעוד ניו יורק וסיאטל הרחיבו את האזורים שאסורים לנסיעת כלי רכב בשכונות שונות, במטרה להגדיל את המרחב שזמין להולכי רגל. לונדון חשפה בשבוע שעבר תוכנית להרחבת השטחים שמיועדים להולכי רגל ורוכבי אופניים, במטרה למנוע זינוק בשימוש במכוניות פרטיות לאחר שחרור הסגר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות