אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניסיון לייצב את מצבה הפיננסי: סעודיה משלשת את המע"מ צילום: גטי אימג'ס

משבר הקורונה

בניסיון לייצב את מצבה הפיננסי: סעודיה משלשת את המע"מ

המע"מ בסעודיה יעלה החל מיולי מ-5% ל-15%; במקביל יוקפא המענק החודשי המשולם לעובדי מדינה מאז 2018; הממלכה, שהכנסותיה קוצצו בשל צניחת מחירי הנפט, דיווחה על גירעון תקציבי של 9 מיליארד דולר בשלושת החודשים הראשונים של השנה

11.05.2020, 11:40 | שירות כלכליסט

סעודיה משלשת את המע"מ - זאת כחלק מהצעדים בהם נוקטת הממשלה על מנת לתמוך בכלכלה שנפגעה ממשבר התפשוטת נגיף הקורונה. הממשל הסעודי הודיע גם כי יקפיא את קצבת המחייה בניסיון לייצב את מצבה הפיננסי. הצעדים מגיעים לאחר שהכנסת המדינה קוצצה בשל צניחת מחירי הנפט.

קראו עוד בכלכליסט

ריאל סעודי, צילום: גטי אימג ריאל סעודי | צילום: גטי אימג'ס ריאל סעודי, צילום: גטי אימג

הממלכה החלה לגבות מע"מ רק לפני שנתיים, שבמהלך נועד לסייע לה להפחית את התלות בשוקי הנפט. לפי סוכנות הידיעות של סעודיה, המע"מ יעלה מ-5% ל-15% החל מה-1 ביולי, בעוד שהקצבה תוקפא כבר ב-1 ביוני.

הקצבה, שעומדת על 1,000 ריאל (267 דולר) בחודש ומהווה מענק חודשי המחולק לעובדי מדינה, נכנסה לתוקף ב-2018 על מנת לסייע להם לעמוד בדרישות הפיננסיות הגוברות באותה תקופה, ביניהן הטלת המע"מ ועליית מחירי הדלק, ועל רקע המחאה כנגד צעדים אלו.

"הצעדים האלה כואבים אך נחוצים כדי לשמור על יציבות פיננסית וכלכלית בטווח הבינוני והארוך, ויאפשרו לנו להתגבר על המשבר חסר התקדים של הקורונה עם כמה שפחות נזק", מסר שר האוצר מוחמד אל-ג'אדן.

ההכרזה פורסמה לאחר שהוצאות הממשלה היו גבוהות מההכנסות בתקופה האחרונה, והממלכה דיווחה על גירעון תקציבי של 9 מיליארד דולר עבור שלושת החודשים הראשונים של השנה. הירידה בהכנסות נובעת מכך שברבעון הראשון נפל מחיר הנפט ל-34 דולר, והוריד את כלל ההכנסות ב-22%. במקביל, עתודות המט"ח נפלו במרץ בשיעור המהיר ביותר מזה שני עשורים, לרמתן הנמוכה ביותר מאז 2011.

קרוב לוודאי שהצעדים הללו יעכבו את ביצוע הרפורמות הכלכליות שיזם יורש העצר, הנסיך מוחמד בן סלמאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות