אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפי נבחנים אקסטרניים נותרו ללא אפשרות לסיים את בחינות הבגרות צילום: יובל חן

אלפי נבחנים אקסטרניים נותרו ללא אפשרות לסיים את בחינות הבגרות

תלמידי בתי הספר המקצועיים של משרד העבודה והרווחה לא יוכלו לעשות בגרויות טכנולוגיות לפני שיתגייסו ולא יוכלו להמשיך ליג-יד. גם אלפי נבחנים אחרים עלולים להתגייס לפני שישלימו בגרויות. ממשלימי בגרות תמנע הקבלה למוסדות אקדמיים

11.05.2020, 21:36 | שחר אילן

אלפי נבחנים אקסטרניים, ביניהם רבים משכבות מצוקה, נותרו ללא אפשרות לסיים את בחינות הבגרות. מקרה קשה במיוחד הוא של תלמידי בתי הספר המקצועיים של משרד העבודה והרווחה שעלולים להישאר ללא בגרות וגם לא יוכלו להמשיך ללימודי הנדסאות. המצב של גיוס ללא בגרות מאיים גם על תלמידים אקסטרניים אחרים. במקרה של משוחררי צבא הוא עלול למנוע מהם להירשם השנה ללימודים אקדמיים. המשרד מתכנן לערוך את הבחינות לנבחנים האקסטרניים רק בספטמבר, מועד מאוחר מדי לרבים מהנבחנים.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות משבר הקורונה ביטל משרד החינוך את רוב בחינות הבגרות שעמד לערוך בחודשים הקרובים. במקום זה קבע מתווה של בחינות שיערכו בחודשים יוני ויולי וכולל מספר מצומצם מאוד של מבחנים ומקצועות. תלמידי תכון שהבחינה שלהם בוטלה יקבלו ציון שנתי שיחשב לציון הבגרות שלהם. זאת, בין היתר במקצועות מדעיים, הומניסטיים וטכנולוגיים ובאמנות. האפשרות הזו אינה קיימת למי שנבחנים בבחינות אקסטרניות.

מבחן בגרות (ארכיון), צילום: יובל חן מבחן בגרות (ארכיון) | צילום: יובל חן מבחן בגרות (ארכיון), צילום: יובל חן

הבעיה הקשה ביותר היא כנראה של תלמיד בתי הספר המקצועיים של משרד העבודה והרווחה. מדובר בתלמידים שנשרו ממסגרות משרד החינוך והלימודים במתי הספר המקצועיים הם הזדמנות שניה עבורם. אם הם יתגייסו לפני הבחינות, הם עלולים לאבד את הסיכוי לבגרות. חלקם התכוונו להמשיך לכיתות יג-יד למסלול הנדסאות אבל לא יכולים להתקבל אליו בלי הבחינות הטכנולוגיות שבוטלו.

במכתב ששלח מנהל זרוע העבודה של משרד העבודה והרווחה מרדכי אלישע למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הוא כותב ש"בשבועות האחרונים פנו עובדי אגף הכשרה מקצועית לקבל פתרון לאופן ביצוע מבחני בגרות לכ-1,500 תלמידים הלומדים בבתי הספר שבפיקוח משרד העבודה". לדבריו, "באופן תמוה ושגוי ולמרות פניותינו תלמידי משרד העבודה נותרו ללא מענה ונמצאים בחשש כי השקעתם ללמוד את מקצועות הבגרות תרד לטמיון ועתידם יפגע". הוא מצין כי "אנו מוצפים בפניות רשויות, הורים ומורים החשים תסכול עמוק וכעס רב. אנו מלינים על פגיעה קשה בתלמידי משרד העבודה וחוסר שוויוניות".

מנהלת בית הספר התיכון הטכנולוגי עתיד כרמיאל עדנה מרום אומרת ש"שללו מהתלמידים שלנו את הזכות האלמנטרית להבחן. המשמעות היא שתלמידים שרוצים להמשיך לתעודת הנדסאי ולמדו שלוש שנים לא יכולים להמשיך. כבר חודש פונים למשרד החינוך ואין תשובה ומי שמשלם את המחיר זה התלמדים שהם שקופים. משרד החינוך כבר זרק את התלמידים האלה פעם. הם הצליחו להתייצב ועכשיו הוא נותן להם שוב סטירה. אני מתביישת לספר לתלמידים שלי שזרקו אותם לכלבים. התלמידים האלה בספטמבר צריכים כבר להיות חיילים או סטודנטים".

הבעיה של ביטול הבחינות האקסטרניות מאיימת גם על בני 18 רבים אחרים שבחרו לעשות בחינות שלא במסגרת התיכון. אם חלק מהבחינות שאליהן נרשמו בוטלו והם מתגייסים בקיץ, הם לא יצליחו להשלים בגרות לפני שהתגייסו. בעיה קשה לא פחות יש לחיילים משוחררים שהבחינות במקצועות שאליהם נרשמו בוטלו. זה עלול לסכל את ההרשמה שלהם למוסד אקדמי ולגרום להם לאובדן שנה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה ש"המשרד גיבש מענה לצרכים של התלמידים האקסטרניים בהתאם לתאריכי הגיוס של הנבחנים. בתוך כך, נבחנים שלא יתגייסו לפני חודש ספטמבר, יוכל להיבחן במהלך חודש זה במקצועות שאינם מתקיימים במהלך הקיץ, ואילו תלמידים שיתגייסו לפני מועד זה, יוכלו להיבחן על כלל הבחינות במהלך חודש יוני-יולי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות