אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משה בר סימן טוב הודיע על פרישה מתפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות צילום: עמית שאבי

משה בר סימן טוב הודיע על פרישה מתפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות

כפי שנחשף ב-ynet - המנכ"ל שיגר לראש הממשלה ולשר הבריאות מכתב ובו כתב על רצונו לסיים את תפקידו. "הצעדים המוקדמים שנקטה ישראל מאפשרים כעת חזרה מהירה לשגרה ויביאו לשיקום כלכלי מהיר", כתב סימן טוב שיישאר בתפקיד עד שיימצא לו מחליף

12.05.2020, 13:45 | אדיר ינקו, ynet ואדריאן פילוט

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, שיגר היום (ג') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הבריאות יעקב ליצמן בו כתב כי ברצונו לפרוש מהתפקיד, וזאת אחרי חמש שנים - כפי שנחשף ב-ynet. "אני גאה בשנותיי כמנכ"ל, ובפרט בהתמודדות עם משבר הקורונה. אני אשאר לזמן הנדרש לצורך העברת מקל מסודרת", כתב. 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב צילום: עמית שאבי

"בימים אלה אנו נמצאים בתקופה של חזרה לשגרה בצל הקורונה, ויותר ויותר פעילויות כלכליות, קהילתיות ואישיות חוזרות", כתב בר סימן טוב. "לאחרונה הציגה הממשלה מפת דרכים לחזרה מלאה לשגרה, בכפוף למצב התחלואה. עם כינונה של הממשלה אבקש להודיע על פרישתי מתפקיד מנכ"ל המשרד. שירות מדינת ישראל היא הזכות הגדולה ביותר שיש. לאחר כמעט 20 שנים בשירות הציבורי, מתוכם 5 שנים כמנכ"ל משרד הבריאות, הגיעה העת להמשיך הלאה.

"בהזדמנות זו, אבקש להודות לכם על ההזדמנות שנתתם לי בניהול מערכת הבריאות בחמש השנים האחרונות ובניהול משבר הקורונה בפרט. עוד אבקש להביע את הערכתי הרבה על אופן ניהול משבר הקורונה על ידים. בתחילת המשבר שמנו לעצמנו מספר יעדים - הראשון הוא שכל אדם הנזקק לטיפול, ובפרט הנשמה, יקבל את הטיפול המצוין שהמערכת יודעת לתת. השני - שמדינת ישראל תהיה בקבוצת המדינות שמתמודדות היטב עם המשבר".

בר סימן טוב מונה לתפקיד בעת שהחל את תפקידו כנספח הכלכלי של ישראל בוושינגטון, אז ביקש ממנו שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן, שהחל את הקדנציה השנייה שלו בתפקיד (כסגן שר), להפוך למנכ"ל משרדו. ליצמן הודיע אף הוא לנתניהו על כוונתו להיות שר הבינוי והשיכון בממשלה הבאה, ולעזוב את המשרד בסוף חודש אפריל. הלכה למעשה, ליצמן כבר עזב את התפקיד.

"אלפי חיי אדם ניצלו"

 

בר סימן טוב הוסיף וכתב: "עמדנו בשני יעדים אלה בהצלחה. מדינת ישראל הוכיחה חוסן לאומי רב בהתמודדות עם המשבר ובתוכה, מערכת הבריאות הישראלית הפגינה את מצוינותה ויכולותיה יוצאות הדופן. כך גם עובדות ועובדי משרד הבריאות המסורים שנרתמו למשימה ועשו לילות כימים למען בריאות הציבור.

 

"העובדות מדברות בעד עצמן: לא הייתה תמותה עודפת בישראל כתוצאה מהקורונה, אלפי חיי אדם ניצלו כתוצאה מהתנהלות מופתית של הציבור הישראלי ומדיניות נכונה שקבעת מתחילת הדרך. די לנו להביט לעיר ניו יורק או למדינות דומות לנו באירופה שסופרות אלפי מתים ונאלצות לקבוע סדרי עדיפויות בטיפול בחולים הקשים והמונשמים.

"ככל שחולף הזמן מתברר גם, כי כפי שאמרנו בתחילת הדרך, אין מדובר ב'בחירה' בין כלכלה לבין בריאות. כל המדינות נפגעו כלכלית בצורה דומה, אך אלו שהגיבו מהר, הצליחו להציל את חייהם של רבים מאזרחיהן. לשמחתנו, הצעדים המוקדמים שנקטה ישראל מאפשרים כעת חזרה מהירה לשגרה ויביאו לשיקום כלכלי מהיר.

 

"אל לנו לקבל הישגים אלה כמובנים מאליהם. המלאכה עדיין לא תמה. מדינת ישראל קנתה זמן יקר לצורך היערכות לגל תחלואה שני אפשרי ומערכת הבריאות מתמודדת עם עומסים גבוהים מדי גם בימי שגרה. עלינו לנצל תקופה זו כדי להמשיך ולשפר את היערכות המערכת ולחזק את המערכת לכל האתגרים שנכונו לה. למותר לציין כי אני נכון להישאר בתפקידי את הזמן שיידרש לצורך ''העברת מקל' מסודרת. לסיום, אבקש להודות לשר ליצמן על שנתן לי את ההזדמנות ומינה אותי לתפקיד. אני סבור כי שנות כהונת השר ליצמן ייזכרו כשנים של עשייה רבה לביצורה וקידומה של מערכת הבריאות בישראל למען כלל תושבי המדינה".

 

המנכ"ל המתפטר זכה לשבחים על תפקודו בתחילת משבר הקורונה בעקבות החלטות שונות שקיבל. ואולם לאחרונה הוא ספג ביקורת מצד שרים בממשלה, גורמים במשרדו וגורמי בריאות אחרים בנוגע להתנגדותו לשחרור מהיר של המשק כחלק מאסטרטגיית היציאה. בנוסף, שרים מתחו ביקורת על בר סימן טוב בשל פרסום הנחיות חדשות שעדיין לא קיבלו את אישור הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות