אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכסף הפוליטי צריך לראות אור

פרשנות

הכסף הפוליטי צריך לראות אור

דווקא בעת החירום הזו, כשמיליון מובטלים משוועים לפרנסה ורבבות עסקים קורסים, יש להגביר את השקיפות ולא להסתיר מהציבור לאן הולכים הכספים הקואליציוניים

13.05.2020, 08:03 | צבי זרחיה

ההסכמים הקואליציוניים שיונחו היום על שולחן הכנסת לא יכללו את הסעיפים ואת העלויות המעגנים את הדרישות התקציביות של המפלגות. כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", ההסכמים המפורטים ייחתמו בתום תקופת החירום. עם זאת, למפלגות החרדיות הובטח כי ההקצבות הפוליטיות למוסדות הדת והחינוך החרדיים, לא זו בלבד שלא ייפגעו, אלא אף יגדלו בהתאם לעלייה במספר האברכים בישיבות.

קראו עוד בכלכליסט

על סמך זאת, ולפי ההסכם שנחתם בין כחול לבן למפלגת העבודה הכולל דרישות תקציביות וחברתיות, עלות ההסכמים הקואליציוניים גבוהה ב־33% לעומת אלה שנחתמו באפריל 2015 בעת הקמתה של הממשלה היוצאת.

בהקמתה של הממשלה החדשה אסור להסתיר מעיני הציבור את העלויות האמיתיות של ההסכמים הקואליציוניים - הן לחלוקת כספים סקטוריאליים שמהם ייהנו אוכלוסיות מקורבות והן לצרכים חברתיים ואוניברסליים.

ראש הממשלה במליאת הכנסת, צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת ראש הממשלה במליאת הכנסת | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת ראש הממשלה במליאת הכנסת, צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ציבור הבוחרים צריך לדעת מהן ההתחייבויות של הליכוד לשותפות שלו בתמורה להקמת הממשלה, לא רק מבחינת קווי היסוד של הממשלה, אלא גם מבחינת היענות לדרישות הסקטוריאליות התקציביות.

הסכמים קואליציוניים הם חוזה בין מפלגות שראשיהן הם שליחי הציבור שנדרשים לפעול למענו. לכן, עליהם לפעול בשקיפות ולא להחביא את העלויות התקציביות. בני גנץ, מ"מ רה"מ המיועד, כבר התחייב לפני הבחירות לבטל את הכספים הפוליטיים, אך נאלץ לאפסן את ההתחייבות הזאת, כמו את ההתחייבות לא לשבת תחת נתניהו.

דווקא בעת החירום הזו, כשמיליון מובטלים משוועים לפרנסה ורבבות עסקים קורסים, יש להגביר את השקיפות ולא להסתיר מהציבור לאן הולכים הכספים הקואליציוניים.

הממשלה החדשה היא הגדולה בתולדות המדינה. במקום לצמצמה, בחרו נתניהו וגנץ לטאטא מתחת לשולחן את הכספים הפוליטיים שהזרמתם מאפשרת להם להתיישב על הכיסא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות