אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה הרוויח את העוינות ביושר צילום: עמית שעל

פרשנות

תשובה הרוויח את העוינות ביושר

לא נוחי דנקנר, לא אליעזר פישמן, לא מוטי זיסר, זכו לשורה כל כך ארוכה של גורמים שמייחלים לנפילתם. למה דווקא השנאה כלפי יצחק תשובה עולה על כולם

13.05.2020, 13:26 | גולן חזני
גם מי שעבר הסדרים, חזה בנפילת טייקונים, ועקב אחר אש השנאה המתלהטת כלפיהם, חוזה עכשיו במערכה מסוג אחר לגמרי. לא נוחי דנקנר, לא אליעזר פישמן, לא מוטי זיסר, זכו לשורה כל כך ארוכה של גורמים שמייחלים לנפילתם. הם לא היו אהודים וכל אחד מהם סימל רעה חולה אחרת בשוק ההון הישראלי, אבל השנאה כלפי יצחק תשובה עולה על כולם.

קראו עוד בכלכליסט

דברי הטייקון כבר לא "תורה מסיני"

אסיפת מחזיקי האג"ח האחרונה של קבוצת דלק השבוע המחישה זאת היטב. חברי הנציגות, בראשם שמואל אשל ממנורה והיועץ המשפטי רענן קליר, ירו שורה של טענות קשות נגד תשובה ואנשיו. "אי אפשר להאמין לכם. אתם סוגרים ככה ושולחים נייר אחר. כל פעם שהבנו או שחשבנו שהבנו, הסתבר שהשורה התחתונה היא ש'הבטחתי אבל לא הבטחתי לקיים'", אמר אשל, נציג מנורה. צמד המילים "חוסר אמון" לא נאמר במפורש, אבל כמעט כל הטיה אחרת שלו ריחפה באוויר.

נוחי דנקנר, אליעזר פישמן ומוטי זיסר. חטפו בשל הסדרי החוב, אך השנאה נגד תשובה עלתה על כולם, צילומים: אוראל כהן , נמרוד גליקמן נוחי דנקנר, אליעזר פישמן ומוטי זיסר. חטפו בשל הסדרי החוב, אך השנאה נגד תשובה עלתה על כולם | צילומים: אוראל כהן , נמרוד גליקמן נוחי דנקנר, אליעזר פישמן ומוטי זיסר. חטפו בשל הסדרי החוב, אך השנאה נגד תשובה עלתה על כולם, צילומים: אוראל כהן , נמרוד גליקמן

תשובה מרוויח את העוינות כלפיו ביושר. מנהלי בנקים מתחמקים היום מלענות לטלפונים שלו. מנהלי השקעות בגופים המוסדיים מביעים חוסר סבלנות כלפיו. באסיפה גם היה קשה לפספס כי לחברי הנציגות נמאס מהיחס המזלזל של החברה כלפיהם. גם באסיפה שהתקיימה אתמול הם חשו מרומים, ולא היססו להחצין זאת.

המלחמה שלהם עכשיו היא על כל שקל בנכסים של דלק, והם נלחמים שתשובה לא יבעיר שעבודים נוספים לבנקים. המון ביטחונות יש לששת הבנקים, והם דורשים עוד. דיסקונט דרש הגדלת ביטחונות ביום ראשון. HSBC הזהיר שבמקרה כזה גם הוא ידרוש. תשובה ביקש להעביר להם. הנציגות עודכנה על כך רק אתמול בדיווח לבורסה, ונטרפה מזעם.

שניים מחברי הנציגות, אשל ויוני שר, היו שם ב־2012. חוו את הקושי וההשפלה מול תשובה בהסדר דלק נדל"ן. תשובה הצליח להתיש וסגר הסדר בתספורת של 1.4 מיליארד שקל. בשנתיים שאחרי מימש נכסים של דלק נדל"ן שנותרו אצלו במסגרת ההסדר, ברווחים של מאות מיליוני דולרים. קרקע ליד ארמון בקינגהאם בלונדון נמכרה במיליארד שקל, וברווח של כ־450 מיליון שקל. במהלך המגעים להסדר מכרה דלק נדל"ן את חברת תחנות הדלק הבריטית רודשף לדלק בעסקת בעלי עניין, וזו מכרה אותה שנתיים אחרי ההסדר ברווח של 220 מיליון שקל.

גם הפרויקטים בבבלי, ורוב קרקעות אלעד מגורים, נמכרות בימים אלה ב־600 מיליון שקל, וכן 20% מקרן מלונות פתאל, שנמכרו לפתאל.

במילים אחרות, תשובה עשה תספורת ואז מכר את הנכסים שנשארו ברווח נאה. אשל ושר זוכרים לו את זה, ולא רק הם. אפשר גם לציין את היקף התביעות הייצוגיות הגדול יחסית נגד הקבוצה לאורך השנים. אבל יותר מכל — ההתנהלות ביומיום. לא מעט מתקשים לקבל את דבריו של הטייקון כ"תורה מסיני".

אם רוצים להעניש יש הרבה דרכים

אבל ההתנהלות של תשובה היא דבר אחד, וכספי העמיתים הם דבר אחר. לחברי הנציגות זכות מלאה להיפגע מהטייקון, אבל אסור שהפגיעה באגו תוביל את ההחלטות. העמדה של החוב לפירעון מיידי תעמיד את הנכסים שיכולים המחזיקים לקבל בהסכם מרצון, במספר נחות בהרבה. הבנקים הנושים עומדים עם היד על השאלטר ולא יהססו למכור בשוק את מניות דלק קידוחים שבידיהם, 40% ממניות החברה. יש הרבה מה להפסיד.

ילין לפידות הבין זאת וכך עוד כמה מחזיקים, והם אלה שביקשו מהנאמנים לעצור ולמצות את המו"מ. למרות הפרישה של פסגות הנאמנים נקטו צעד נכון.

האמירה שתשובה מתיישר רק כשאקדח מכוון לראשו היא נכונה, והוכחה במהלך המו"מ. האקדח יישאר מכוון לראשו יומיים נוספים. זה לא רק אקדח, אלא סוללה שלמה של טנקים. הוא לא ירצה לטעות ברגעים שבהם הוא קרוב מתמיד לאבד את הנס שהחזיר אותו לחיים, כשהיה כבר עם רגל בקבר במשבר 2008.

ואם רוצים להעניש, יש הרבה דרכים. להקשות בגיוסי אג"ח עתידיים למשל. אבל בזה אין על מי לסמוך. אחרי ההסדר בדלק נדל"ן שמענו הרבה הבטחות של מוסדיים שלא ישתתפו יותר בגיוסים של דלק. כל החבורה הזו עומדת היום בתור בדרך להסדר נוסף. 6 מיליארד שקל הם הלוו לו מאז, ולא לקחו שעבוד אפילו של תחנת דלק אחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות