אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבורסה מבקשת להקל על חברות גמל לסחור באופציות צילום: אוראל כהן

הבורסה מבקשת להקל על חברות גמל לסחור באופציות

על רקע חשש מהסטת פעילות מסחר בנגזרים לחו"ל בגלל מגבלה תקנונית מבקשת הבורסה לאשר לחברות גמל לבצע במרוכז פקודות קניה ומכירה של נגזרים, דבר שהיום נאסר עליהן

13.05.2020, 09:47 | רחלי בינדמן

הבורסה מציעה להסיר את המגבלה על ביצוע פקודות בנגזרים (אופציות) במרוכז עבור חברה מנהלת. בעקבות משבר הקורונה קיימה הנהלת הבורסה שיחות עם פעילים בשוק הנגזרים שהתאפיין בתנודתיות גבוהה, בכניסה ויציאה תכופה של שחקנים, ובאתגרים תפעוליים, כדוגמת העבודה מרחוק. משיחות שקוימו בשבועות האחרונים עם גופים מוסדיים, שהינם חברה מנהלת של כספי גמל ופנסיה, עלה חסם מהותי לפעילות בשוק הנגזרים, הנובע ממגבלה המעוגנת בחלק השלישי לתקנון הבורסה, שאוסרת על ביצוע פקודות בנגזרים במרוכז.

הבורסה, צילום: יאיר שגיא הבורסה | צילום: יאיר שגיא הבורסה, צילום: יאיר שגיא

מבדיקה שנערכה על ידי הבורסה ועל ידי מסלקת מעו"ף, נמצא כי אין מניעה להחריג מגבלה זו, ככל שמדובר בחברה מנהלת. הדבר יקל על מנהלי ההשקעות, ייטיב עם העמיתים במסלולים השונים, ולא יוסיף סיכונים כלשהם לבורסה ולמסלקת מעו"ף. חברה מנהלת בנויה כישות משפטית אחת שמנהלת מספר מסלולי השקעה לחיסכון ארוך טווח. החוק קובע כי חברה מנהלת תנהל את חשבונות ניירות הערך של קופות הגמל שבניהולה אצל מי שהוא חבר בורסה, בהתאם לתקנון הבורסה. חבר הבורסה פותח לחברה המנהלת חשבון נפרד לכל מסלול בנפרד.

המצב כיום הוא שכאשר חברה מנהלת מבקשת לקנות או למכור ניירות ערך בבורסה, מעבירה הוראות קניה או מכירה של ניירות ערך באמצעות חבר הבורסה שאצלנו מתנהלים חשבונותיה היא עושה זאת באופן הבא: כשמדובר בניירות ערך מסוג מניות ואג"ח הנסחרים בבורסה בת"א ונסלקים במסלקת המעו"ף - החברה המנהלת מעבירה לחבר הבורסה הוראות לרכישה/מכירה של הנגזרים, כאשר לכל מסלול השקעה היא מעבירה את ההוראה בנפרד, דהיינו - כל הוראה משוייכת לחשבון נפרד.

מפניות שהגיעו בחודשים האחרונים לבורסה מחברות מנהלות, שפועלות בשוק הנגזרים בבורסה בתל- אביב, עלה כי הכורח לפעול בנגזרים עבור כל חשבון בנפרד יוצר עבורן קשיים מהותיים, בעיקר במישור התפעולי. הדבר יוצר נחיתות של הבורסה בתל-אביב לעומת שווקי הנגזרים בחו"ל ועשוי להגביר את המוטיבציה הן אצל החברה המנהלת והן אצל חבר הבורסה שבאמצעותו היא פועלת לפעול בנגזרים בחו"ל, ולא בבורסה בתל-אביב. המצב המתואר היה נכון לימי שגרה, אך הוא התעצם עוד יותר בשבועות האחרונים, בצל משבר הקורונה, כאשר שוק הנגזרים היה תנודתי במיוחד. בימים כאלה, הצורך לפעול במהירות ולעבוד בצורה יעילה ונטולת סיכונים, חשוב יותר מתמיד.

זו הסיבה שהבורסה מבקשת בכפוף לאישור רשות ני"ע להתיר לחברה מנהלת לבצע במרוכז פקודות קניה ומכירה בנגזרים עבור נכסי קופות הגמל שבניהולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות