אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרץ 2020 היה החודש הגרוע ביותר לכלכלת בריטניה מאז 1997 צילום: איי פי

משבר הקורונה

מרץ 2020 היה החודש הגרוע ביותר לכלכלת בריטניה מאז 1997

התמ"ג ירד ב-5.8% בקצב שנתי לעומת החודש שלפניו; התחזיות עמדו על התכווצות חדה יותר של 7.2%. הההתכווצות ברבעון הראשון - 2%

13.05.2020, 10:15 | שירות כלכליסט
כלכלת בריטניה התכווצה במרץ בשיעור של 5.8% לעומת חודש קודם לכן, כך לפי נתונים ראשוניים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במדינה. הירידה נובעת בין השאר כתוצאה מצעדי הסגר שעליהם הכריזה הממשלה, שהאטו את הפעילות הכלכלית בממלכה.

קראו עוד בכלכליסט

זו הירידה החודשית החדה ביותר מאז החלו בתיעוד מסוג זה ב-1997. עם זאת, הנתונים טובים מתחזיות האנליסטים שציפו להתכווצות של 7.2%. בעקבות זאת, עבור שלושת החודשים הראשונים של השנה התמ"ג הבריטי התכווץ ב-2% לעומת הרבעון הקודם. גם במקרה הזה תחזיות האנליסטים היו פסימיות יותר וציפו להתכווצות של 2.5% ברבעון.

בדיקת קורונה בבריטניה, צילום: רויטרס בדיקת קורונה בבריטניה | צילום: רויטרס בדיקת קורונה בבריטניה, צילום: רויטרס

בכל זאת, ההערכה היא כי ברבעון השני תירשם התכווצות חדה אף יותר. לפי התחזית שפרסם בשבוע שעבר הבנק המרכזי במדינה, התמ"ג צפוי להתכווץ השנה ב-14% לאחר שיצנח ברבעון השני ב-25%. אם התחזית תתממש, זו תהיה ההתכווצות השנתית החדה ביותר מאז 1706. בבנק מעריכים עוד כי זו תהיה ירידה זמנית בלבד ותחול התאוששות לאחר החזרה לשגרה.

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הכריז על צעדי סגר ומגבלות תנועה ב-23 במרץ בניסיון לבלום את התפשטות מגפת הקורונה. עד כה דווח בממלכה על 227 אלף חולים מאומתים. מוקדם יותר השבע חשף ג'ונסון את תוכניתו להקלה הדרגתית של הסגר בחודשים הקרובים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות