אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נימן מרקוס זלזלה באונליין, ג'יי.סי פני הפסידה למתחרות צילום: בלומברג

משבר הקורונה

נימן מרקוס זלזלה באונליין, ג'יי.סי פני הפסידה למתחרות

בהפרש של 3 ימים הצהירו הרשתות ג'יי.קרו ונימן מרקוס על פשיטת רגל, וג'יי.סי פני צפויה ללכת בעקבותיהן. הצניחה במכירות בצל הקורונה היתה הקש האחרון

14.05.2020, 08:20 | עדי ברק

118 שנה אחרי שפתחה את הסניף הראשון, נגיף הקורונה הפיל לקרשים את רשת בתי הכלבו האיקונית ג'יי.סי פני. לפי גורמים ששוחחו עם סוכנות רויטרס, החברה האמריקאית תגיש השבוע בקשה להגנה מפני נושים ותסגור כ־200 מ־850 סניפיה.

קראו עוד בכלכליסט

בצל הסגר שהטילו ממשלים מקומיים ברחבי ארה"ב, מרבית סניפי הרשת נסגרו ב־18 במרץ. המכירות המקוונות של ג'יי.סי פני, המעסיקה 85 אלף עובדים, רחוקות מלפצות על אובדן ההכנסות מנקודות המכירה הפיזיות. ב־15 באפריל נרשם עוד אירוע מבשר רעות לרשת, כאשר לא עמדה בהתחייבויותיה לתשלום ריבית על חובות בהיקף של 12 מיליון דולר. לרשותה הועמדו 30 יום כדי להסדיר את העניין.

ג'יי. קרו היתה הראשונה

 

הסאגה המשפטית המתנהלת בין ג'יי.סי פני לרשת הקוסמטיקה ספורה מעמיסה עול נוסף על רשת בתי הכלבו. בשבוע שעבר הודיעה ספורה שבבעלות תאגיד היוקרה LVMH כי היא מעוניינת לסגור את דוכניה ב־600 סניפי ג'יי.סי פני, ובכך לשים קץ לשותפות בת 11 שנה. ספורה, המעוניינת לחזק את פעילותה המקוונת על חשבון הפיזית, היא חברת מוצרי האיפור היחידה הפועלת בג'יי.סי פני, ועזיבתה עלולה לפגוע בהכנסות הרשת. לפי שעה, צו זמני מחייב את ספורה לפעול כרגיל בסניפי הכלבו.  

הצרות של ג'יי.סי פני לא נולדו בזמן הקורונה. בשנים האחרונות מנסה הרשת להתאושש ממתיחת הפנים הכושלת שהוביל המנכ"ל לשעבר רון ג'ונסון, שבמסגרתה שופצו סניפיה ובוטלו הנחות ללקוחות. אלה הובילו לצניחה חדה במכירות ולעזיבת ג'ונסון ב־2013. בנוסף, כבר תקופה ארוכה שהיא מתחרה עם רשתות מקוונות וקמעונאיות פיזיות מוזלות כמו T.J Maxx ומרשל'ס, זאת תחת עומס חובות של 4.2 מיליארד דולר.

ג'יי.סי פני אינה לבדה. ב־4 במאי דיווחה התקשורת האמריקאית כי קמעונאית ההלבשה ג'יי. קרו היא הראשונה בארה"ב שהגישה בקשה להגנה מפני נושים על רקע מגפת הקורונה. בכך נסללה הדרך להכרזה על הבאות בתור. החברה שהחלה את דרכה ב־1983 מחזיקה גם במותג מיידוול (Madewell), שנהנה מהצלחה רבה יותר לעומת מותג הבית. בשנה שעברה דיווחה הקבוצה על עלייה של 2% במכירות, זאת בזכות זינוק של 10% במכירות מיידוול לעומת ירידה של 1% במכירות ג'יי. קרו. עם זאת, הקבוצה עדיין רשמה הפסד נקי של 78.8 מיליון דולר ב־2019.

חברות הפרייבט אקוויטי TPG קפיטל ולאונרד גרין & פרטנרס רכשו את ג'יי. קרו ב־2011 ב־3 מיליארד דולר, ומאז היא הכפילה את מספר הסניפים, ל־500. עם זאת, במקביל תפחו החובות מ־50 מיליון דולר שנה לפני הרכישה ל־1.7 מיליארד דולר כעבור עשור. הנפקת מיידוול שנשקלה לפני הקורונה, הוקפאה בינתיים.

המיזוג עם סאקס כשל

שלושה ימים אחרי נפילת ג'יי.קרו הגישה גם נימן מרקוס בקשה להגנה מפני נושים. רשת בתי הכלבו היוקרתית ציינה כי היא מקווה להיחלץ בשלום מהתהליך כבר בסתיו הקרוב, אז יהפכו נושיה לבעלי אחזקת רוב.

חובות החברה, שמעסיקה 14 אלף עובדים, מסתכמים ב־5.1 מיליארד דולר.

נימן מרקוס התפרסמה בעיקר בזכות קטלוג מתנות הכריסמס שפרסמה כבר ב־1939, ואשר סלל את דרכה אל ארנקיהן של משפחות מבוססות בארה"ב. שנים מאוחר יותר, ניסיונותיה להישאר רלבנטית כשלו בצל חובות שהגבילו את ההשקעה בחטיבת האונליין. על פי חברת המחקר סימילאר־ווב, מאז 2017 מספר הגולשים החודשיים שלה הוא פחות ממחצית מאלה של המתחרה נורדסטרום. בחודש שעבר, שהיה קריטי במיוחד מבחינת מכירות מקוונות, נרשמו 35.7 מיליון כניסות לנורדסטרום, לעומת 10.2 מיליון בלבד לאתר של נימן מרקוס.

מיזוג עם המתחרה סאקס פיפת' אווניו נשקל עוד ב־2017, אך חובותיהן הביאו לקריסת המגעים. כעת, גוברות ההערכות כי אפשרות זו שוב נמצאת על השולחן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות