אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להעלות מסים - עכשיו! צילום: רפית דרורי

דעה

להעלות מסים - עכשיו!

יש לנצל שעת כושר ורצון זו בעקבות משבר הקורונה להעלות את המסים מיד ועכשיו: מס הכנסה, מס חברות ומע"מ, כך שאותם אלו שממשיכים לקבל הכנסות ישתתפו במאמץ המלחמתי

15.05.2020, 07:39 | ניר יעקבי

הרבה אנשים שאולים אותי בתקופה האחרונה, מאיפה לממשלה יש כסף? הרי בימים כתיקונם בכל בקשה של כמה מיליונים, גם אם זה לניצולי שואה, נכים או תרופה מצילה חיים, תמיד מסביר האוצר שהמטרה חשובה אבל אין כסף. וזה נשמע הגיוני. אין לממשלה אמצעים אין סופיים וגם אם אנו לא תמיד מסכימים עם סדר העדיפויות של הממשלה ברור שצריך לתעדף. אלא שפתאום אין לממשלה כלל בעיה. עשרות מיליארדים עפים לכל הכיוונים בהבל פה של ראש הממשלה. מאיפה לעזאזל הכסף? הרי גם ההכנסות ממסים נפלו, נדחו וירדו. אכן שאלה במקום.

התשובה היא שהממשלה לוקחת הלוואות ונכנסת לחובות. אלא שהיא תצטרך בהמשך גם להחזיר את החובות הללו והממשלה זה אנחנו, בנינו ובני בננו. עם זאת, תשלום מסים כידוע, הוא לא שוויוני - העניים פטורים, העשירים עושים תכנוני מס ומעמד הביניים משלם.

בעתיד כל העלאת מסים תביא למשחקי הכוחות ושוב המאורגנים ובעלי הכוח הפוליטי ישלמו פחות. סביר מאוד שאלו שנפגעו עכשיו יישאו גם בנטל המסים בעתיד. יש למשל מתאם גבוה בין אותם עובדים שלא הושבתו לבין אותם עובדים הזכאים לקביעות, פנסיה תקציבית וכו'. 

מס הכנסה, מס חברות

על כן, יש לנצל שעת כושר ורצון זו להעלות את המסים מיד ועכשיו. כרגע זו שעת חירום. מי שכרגע ממשיך להרוויח כרגיל (במקביל לירידה גדולה בהוצאותיו) יתקשה לסרב לעזור לרבים כל כך שחסרים משאבים מידיים. בעתיד, כשנחזור לחיים רגילים, יהיה לו קל יותר להתנגד.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

ההעלאה הראשונה הברורה מאליה היא של מס הכנסה. בכל הקשור בשכירים התשלום מחושב חודשי ויכניס מיידית כסף מאותם אלו שהכנסתם לא נפגעה. יש להעלות את שיעורי מס ההכנסה לכל האורך מיידית עבור 2020 ובהמשך להוריד. באותו שיעור יש להעלות את המקדמות לעצמאים, כך שאותם אלו שממשיכים לקבל הכנסות ישתתפו במאמץ המלחמתי.

ההעלאה השנייה האפשרית היא במס חברות, גם רק ל-2020. הבעיה האקוטית בזמנים כתיקונם של חברות שיעברו למדינות אחרות לא קיימת בזמן הקורונה הקצר. עם זאת אני סומך על החברות שימזערו את הכנסתם בעזרת תכנוני מס של העברת הרווחים לשנים הבאות ולמדינות אחרות ככל שאפשר. אפשרות זו מוגבלת, אך מצריכה ההעלאה זהירה.

להעלות את המע"מ

במקביל יש להעלות את המע"מ שמניב הכי הרבה תקבולים פר אחוז העלאה. אך אבוי, גם אלו שנגדע מטה לחמם ממשיכים לצרוך וישלמו מס. לכן, כדי להפוך את המע"מ לפרוגרסיבי יש להוסיף גם מענק לכל משפחה (לפי מספר המבוגרים ופחות לפי מספר הילדים) בלי לבדוק כמה היא מרוויחה. משפחות שמוציאות מעט יקבלו יותר ממה שיישלמו במע"מ. רק מי שהוצאתו מעל סכום מסוים ישלם באמת יותר מע"מ מהמענק שיקבל. כך גם מי שמוציא יותר ולא רק מי שמרוויח יותר יתרום למאמץ המלחמתי, ללא שום בירוקרטיה של טפסים, בדיקה כמה כל אחד מרוויח או מוציא. נקבל מס פרוגרסיבי מושלם ואוטומטי.

אני משוכנע שהשיטה של מע"מ פרוגרסיבי תתברר כה יעילה, פרוגרסיבית ופשוטה שהיא תישאר כאן גם אחרי הקורנה ותאפשר מערכת מס יעילה וצודקת ותביא לביטול של מסים שאינם כאלו. אם זה יקרה אולי היה שווה כל הבלגן.

הכותב הוא מרצה לכלכלה ויועץ כלכלי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות66 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

66.
מנותק מהמציאות
מליון וחצי מובטלים ועוד 600,000 משפחות שנגדעה פרנסתם ברגע. זו המציאות. מנגד- ממשלה מנופחת שמעלה לעצמה שכר בעיצומו של משבר כלכלי אסטרונומי. מציאות. מנכ"ל ביטוח לאומי עם משכורת של 83,000 שח וקצבת זקנה של 1,500 שח. מציאות. כשאתה אומר להעלות את המיסים לעצמאיים שלא נפגעו ממשבר הקורונה אתה מנותק מהמציאות. תראה לי נפש אחת כזו בארץ ישראל של היום אתה רוצה להכניס יותר לקופת המדינה - קח ממי שיש לו. כשאתה אומר להעלות מיסים לאנשים שהרגע איבדו מטה לחמם - תתכונן להתנגדות רבתית.
מירב אליוט  |  18.05.20
לכל התגובות