אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגפה עולמית? לא ממש. תשאלו את העשירים צילום: רויטרס

פודקאסט כלכליסט

מגפה עולמית? לא ממש. תשאלו את העשירים

רק לפני חודשיים כשאף אחד לא דיבר על משבר כלכלי אלא רק בריאותי - נדמה היה שהנגיף יפגע בכולם בצורה שווה. אלא שמאז התחלף המשבר לכלכלי - והפערים בכל התחומים - רק התרחבו. פודקאסט מנועי הכסף - פרק 102

14.05.2020, 20:01 | שי סלינס

רק לפני חודשיים, כשכמעט אף אחד לא דיבר על הכלכלה אלא רק על הבריאות, נדמה היה שהנגיף המסתורי והחדש שהגיע מסין יפגע בכולם בצורה שווה. בעשירים, בעניים, באלו שגרים בעיר הגדולה, באלו שחיים בכפרים מבודדים - כולם היו על הכוונת ואף אחד לא היה חסין.

אלא שחודשיים עברו, והשלב הראשוני של הדאגה לבריאות התחלף בדאגה חמורה לא פחות - דאגה כלכלית קיומית. שיעורי אבטלה מפלצתיים בכל העולם, ירידה חדה בהכנסות העסקים, פשיטות רגל ותכניות חילוץ עצומות של הממשלות - כל אלו היו אמורים לפגוע בכולם - אלא, שלא כך קרה. וול סטריט נפגעת פחות ממיין סטריט, הכלכלה האמריקאית שהיא הגדולה בעולם מתאוששות מהר מהצפוי - בטח בהשוואה לכלכלות אחרות. החברות הגדולות עם כריות המזומנים ממשיכות לצמוח ולגייס עובדים, לעומת החברות החלשות יותר שמנסות לשרוד עם עוד הלוואות בריביות לא ממש אטרקטיביות.  

ומה לגבי שיעורי האבטלה המפלצתיים? גם שם החלוקה לא ממש שווה. בארה"ב למשל, הכלכלנים מערכים כי שיעור האבטלה הריאלי, שמייצג גם את האנשים שהפסיקו לחפש עבודה בפועל, צפוי לטפס לשיא של 35% - אבל רוב מכריע של המובטלים יגיע מהשכבות החלשות.  

על הפערים האלו ועוד דיברנו בפרק ה-102 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד.

מגפה עולמית? לא ממש. תשאלו את העשירים
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןמגפה עולמית? לא ממש. תשאלו את העשירים

מחאה בסינפונייטה באר שבע, השבוע, צילום: חיים הורנשטיין מחאה בסינפונייטה באר שבע, השבוע | צילום: חיים הורנשטיין מחאה בסינפונייטה באר שבע, השבוע, צילום: חיים הורנשטיין

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות