אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: חשד להונאה בתוכנית הסיוע לעסקים קטנים שנפגעו מהקורונה צילום: שאטרסטוק

ארה"ב: חשד להונאה בתוכנית הסיוע לעסקים קטנים שנפגעו מהקורונה

משרד המשפטים פנה לבנקים הגדולים במסגרת חקירה נרחבת; הדבר אינו מצביע בהכרח על כך שהם פעלו שלא כשורה, אולם בבנקים חוששים כי ימצאו עצמם בלב חקירה פדראלית על הונאת תוכנית ההלוואות - בפרט במצב של חילופי שלטון אפשריים בעוד כחצי שנה

16.05.2020, 09:45 | שירות כלכליסט
משרד המשפטים האמריקאי הגיש צווים לבנקים הגדולים בדרישה לקבל לידיו מסמכים לצורך חקירה נרחבת יותר, בחשד להונאת תוכנית הלוואות החירום בגובה 660 מיליארד דולר לעסקים קטנים שנפגעו מהקורונה - כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. לפי הדיווח, הצווים הוגשו בין השאר לג'יי.פי.מורגן, סיטיגרופ, וולס פארגו ובנק אוף אמריקה. 

קראו עוד בכלכליסט

הצווים המשפטיים שהוצאו לבקשת יחידת השחיתות של משרד המשפטים לא בהכרח מצביעים על כך שהבנקים פעלו שלא כשורה, אך בכל זאת החשש בקרב המוסדות הפיננסיים הוא שימצאו עצמם בלב החקירה הפדראלית על הונאת תוכנית ההלוואות. תוכנית זו מאפשרת לעסקים קטנים שנפגעו בשל הקורונה לקבל דרך הבנקים הלוואה במימון הממשל אותה לא יצטרכו להחזיר אם 75% ממנה יוקצו לתשלום משכורות העובדים.

סטיבן מנושין, צילום: אי פי איי סטיבן מנושין | צילום: אי פי איי סטיבן מנושין, צילום: אי פי איי

אולם, החשש הוא שהקרן נפלה קורבן לרמאים, ושר האוצר האמריקאי סטיבן מנושין הזהיר שחברות שיתגלה כי שיקרו כדי לקבל את ההלוואות יועמדו לדין. החקירה במשרד המשפטים נפתחה בחודש שעבר וכבר הוגשו כתבי אישום נגד לווים, שלפי החשד שיקרו לגבי המצב הפיננסי של העסק ומספר העובדים שלהם.

בשל תפקידם בהעברת ההלוואה, לבנקים יש מצבורי מידע ונתונים שיכולים לעזור לזהות את הרמאים. הצווים שהוצאו יאפשרו לתובעים להשיג מידע פיננסי ואישי ולגבות עדויות כחלק מהחקירה הפלילית. "בשלב כך לא נראה שהבנקים הם היעד של החקירה", הדגיש אדם המעורה בנושא, אך הוסיף כי החשש הוא שבעוד כחצי שנה, במצב של חילופי שלטון אפשריים בארה"ב, הבנקים יואשמו שלא עשו מספיק כדי למנוע את ההונאות.

קרן ההלוואות הושקה באפריל כיוזמה משותפת של משרד האוצר ומינהל העסקים הקטנים. אולם כבר אז הזהירו בבנקים כי הדחיפות בהעברת הכספים לעסקים הופכת את הקרן לפגיעה להונאות. על פי ההנחיות, לבנקים הובטח כי לא ייחשבו אחראיים למקרה שתתגלה הונאה, אלא אם כן העובדים שיתפו פעולה או התעלמו מכך במכוון. בנוסף, הבנקים נדרשים לבצע בדיקות נאותות ללווים. הבנקים חוששים גם שאם בנובמבר יתחלף השלטון הם יחזרו לעמוד במרכז החקירות. ג'ו ביידן, המועמד המוביל לעמוד בראש המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות בנובמבר, כבר אמר כי בכוונתו לפתוח בבדיקה מקיפה של תכניות התמריצים שהושקו בימי הקורונה.

דובר משרד המשפטים סירב להגיב על הדיווח.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות