אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפליק-פלאק של נתניהו: שטייניץ נשאר במשרד האנרגיה צילום: עמית שעל

הפליק-פלאק של נתניהו: שטייניץ נשאר במשרד האנרגיה

רה"מ החליט כי יואב גלנט ימונה לשר החינוך ויכהן גם בקבינט. זאב אלקין מונה לעמוד בראש משרד חדש - המשרד להשכלה גבוהה ומשאבי מים. גילה גמליאל קיבלה את המשרד להגנת הסביבה, אלי כהן את תיק המודיעין. ניר ברקת - לא ימונה לשר

17.05.2020, 11:04 | ליאור גוטמן, צבי זרחיה ו-ynet

לאחר התייעצות נוספת החליט נתניהו להשאיר את יובל שטייניץ במשרד האנרגיה, זאת לאחר שאתמול הסתמן כאילו הוא לא ממשיך בתפקידו. שטייניץ יישאר אחראי על משקי החשמל, גז, דלקים ותשתיות שונות, כאשר תחום המים יעבור לשר אלקין. 

בהקשר זה אמר נתניהו, "שמח לבשר כי השר שטייניץ ימשיך להיות שותף מרכזי בממשלה שתוקם בתפקידו כשר האנרגיה. השר שטייניץ הוביל את גיבוש מתווה הגז ויישומו כחלק מהפיכתה של מדינת ישראל למעצמת אנרגיה. כמו כן, קידם את הרפורמה ההיסטורית במשק החשמל". השר יובל שטייניץ הוסיף, "אני מודה לראש הממשלה. אשמח להמשיך לשרת את מדינת ישראל במשימות החשובות בתחום האנרגיה ובממשלה בכלל".

יובל שטייניץ. נשאר באנרגיה יובל שטייניץ. נשאר באנרגיה יובל שטייניץ. נשאר באנרגיה

כמו כן, נתניהו הודיע לניר ברקת שלא ימנה אותו למשרת שר בממשלה. ערב הבחירות הזעיק נתניהו את ברקת מארה"ב והכריז על מינויו הצפוי כשר האוצר בממשלה שיקים. שר האוצר החדש הוא ישראל כץ, וברקת לא קיבל אף תיק במממשלה.

נתניהו הודיע כי "נפגשתי עם ח״כ ניר ברקת שאותו אני מעריך מאוד. ני ברקת ראוי לתפקידים בכירים הן בליכוד והן בממשלה. לצערי הרב זה לא הסתייע לפני השבעת הממשלה. אעשה מאמץ גדול לשלב את ח״כ ברקת לתפקיד בכיר בממשלה בהמשך הדרך".

ברקת צייץ בצהריים, "אני מברך על הקמת הממשלה החדשה ושמח שתרמתי את חלקי למען המטרה גם אם לא אכהן כשר. אני רץ למרחקים ארוכים ואמשיך לפעול בכל כוחי למען המדינה האהובה שלנו בכנסת ובכל תפקיד אותו אמלא בעתיד".

מוקדם יותר הבוקר, הודיע נתניהו כי החליט למנות את יואב גלנט לתפקיד שר החינוך, וכן לחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. נתניהו התכוון לסיים את חלוקת התיקים בליכוד עוד במהלך הלילה, כדי להגיע למצב שהשבעת הכנסת תתקיים בכל זאת במועד החדש שנקבע, אך גלש אל תוך הבוקר.

נתניהו גם מינה את השר זאב אלקין לתפקיד השר להשכלה גבוהה ומשלימה ולתפקיד השר למשאבי המים. בחלק השני של הקדנציה יכהן בתפקיד שר התחבורה. אלקין יהיה חבר בקבינט המדיני בטחוני, ממלא מקום רה״מ בראשות קבינט עלייה, קליטה ותפוצות והשר האחראי על ארגון ‘נתיב׳ (לשכת הקשר). השר אלקין ימשיך לעמוד בראש הוועדות המשותפות עם ממשלות רוסיה, אוקראינה קזחסטן ואזרבייג׳ן. כמו כן, השר אלקין ירכז את הטיפול בבית הדין הבינ״ל בהאג.

המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה יכלול את: הות״ת, מל״ג, החברה למתנ״סים, יד ושם והאגפים הבאים ממשרד החינוך: אגף חינוך מבוגרים, אגף תרבות יהודית, מינהל חברה ונוער (ללא היחידות הקשורות באופן ישיר לחינוך הפורמלי) ואגף בכיר לקשרי חוץ ויונסקו.

המשרד למשאבי המים יכלול את: רשות המים, מקורות, תאגידי מים וביוב וכל נושאי המים שהיו באחריות משרד האנרגיה.

קראו עוד בכלכליסט

יואב גלנט, צילום: עומר מסינגר יואב גלנט | צילום: עומר מסינגר יואב גלנט, צילום: עומר מסינגר

על מינויו של גלנט אמר נתניהו: "השר גלנט פעל רבות למען ביטחון ישראל בתפקידיו השונים בצה"ל, וכיום כחבר בקבינט המדיני-ביטחוני. כמו כן, חיזק וקידם רבות את נושא הדיור בישראל בתפקידו כשר הבינוי והשיכון, ופעל רבות לעידוד העלייה לארץ בתפקידו כשר העלייה והקליטה". גלנט מסר: "אני מודה לראש הממשלה על האמון ועל ההזדמנות ומקבל על עצמי את תפקיד שר החינוך של מדינת ישראל, מתוך הבנת האחריות והחשיבות של העיסוק בעתיד ילדינו. חינוך לערכים והקניית השכלה ראויה לדור הצעיר בישראל הם ההשקעה הטובה והחשובה ביותר בעתיד מדינת ישראל".

במקביל צייץ הבוקר ח"כ גדעון סער בחשבון הטוויטר שלו הבהרה לפי לא ישמש כשר בממשלה הקרובה. "זאת זכות גדולה לשרת את עם-ישראל ומדינת ישראל כחבר כנסת", צייץ סער.

 

לצד זאת, נתניהו מינה הלילה את גילה גמליאל לשרה להגנת הסביבה. נתניהו אמר כי "לגילה ניסיון רב, ואני שמח שתמשיך להיות שותפה בממשלה ולאתגרים שעומדים לפנינו". גמליאל הודתה לנתניהו ומסרה כי "עלינו לקדם תהליכים שיובילו לשגשוג ואיכות חיים טובה יותר. משבר האקלים הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לאנושות, ועלינו לשים אותו בראש סדר העדיפויות".

 

בנוסף, מסתמן כי צחי הנגבי יישאר מחוץ לממשלה. לציפי חוטובולי הוצע להיות השרה לענייני התיישבות - תיק חדש שהומצא עבורה. נתניהו נפגש הלילה גם עם גדעון סער, אבי דיכטר, יואב גלנט וניר ברקת. בכחול לבן מפצירים בליכוד לסיים את הסבב עוד הלילה על מנת לקיים את ההצבעה במועד שנקבע.

 

גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה, צילום: עמית שעל גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה | צילום: עמית שעל גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה, צילום: עמית שעל

לנתניהו נותרו מעט מאוד תפקידים ובאופן יחסי הרבה דורשים, כאשר ביום חמישי איים ח"כ אבי דיכטר כי אם לא ישודרג לשר יחרים את ישיבת המליאה ואת ההצבעה, ובסביבת נתניהו מנסים למצוא לו פתרון. גם השר צחי הנגבי הביע אי שביעות רצון ממצבו, משום לא זומן כלל לפגישה עד הלילה.

 

לדברי סמוטריץ', שמפלגתו בחרה ללכת לאופוזיציה, "אני רואה את סאגת הזחילות, ההשפלות והבגידות בבלפור, את ההפקרות, את חוסר המקצועיות והענייניות של המינויים ואת ההמצאות של תיקי שקר לענייני כלום ושום דבר - כולל החוצפה של גנץ להקים משרד ראש ממשלה חלופי ולשדוד את קופת המדינה בעשרות מיליונים. בדיוק מזה ברחנו. דרשנו שותפות אמיתית ויכולת עשייה בתפקידים אמיתיים ולא בתפקידי כבוד ושררה מזוייפים. מעניין מה מרגישים בכירי הליכוד שהקריאו את דפי המסרים של בלפור נגדנו על כיסאולוגיה, וזוחלים עכשיו להתחנן על נפשם ללשכה, נהג ויועצים באיזה משרד פיקטיבי ומיותר".

 

 

צחי הנגבי. נשאר בחוץ, צילום: גיא אסיאג צחי הנגבי. נשאר בחוץ | צילום: גיא אסיאג צחי הנגבי. נשאר בחוץ, צילום: גיא אסיאג

 

מוקדם יותר אתמול הודיע נתניהו על מינויו של אלי כהן לשר המודיעין. "אני שמח לבשר כי החלטתי למנות את השר אלי כהן לתפקיד שר המודיעין", אמר נתניהו. "בתפקידו כשר הכלכלה, השר כהן פעל רבות להצלחה ולשגשוג הכלכלה בישראל ועתיד להיות שותף מרכזי בממשלה שתוקם. למדינת ישראל אתגרים ביטחוניים רבים ואני סמוך ובטוח כי יחד נמשיך לפעול לביצור חוסנה וביטחונה". כהן מסר: "מודה לנתניהו על האמון שנתן בי. מערך המודיעין הישראלי הוא בעל שם בינלאומי ובעל חשיבות עצומה לביטחון המדינה".

הוועדה המסדרת החליטה כי ההשבעה תתקיים ב-13:00, אולם לנוכח הגשת מכתב ההתפטרות של יו"ר הכנסת הנוכחי בני גנץ ביום שישי ב-15:00 - ההשבעה תתקיים לאחר מכן. בפתח הדיון יישמעו נאומים של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה המיועד בני גנץ, וכן ינאמו גם ראשי מפלגות האופוזיציה.

 

במהלך סוף השבוע עסק נתניהו בעיקר בפתרון המשברים בליכוד ולא חידש את המשא ומתן עם מפלגת ימינה. בין המפלגות נרשמו חילופי האשמות ובימינה סיכמו עם צאת השבת כי יישבו באופוזיציה. בנוסף, במפלגה הכחישו נחרצות דיווחים שלפיהם המשא ומתן עם הליכוד התחדש.

נתניהו הודיע עד כה על מינויים של ישראל כץ לשר האוצר, יולי אדלשטיין לשר הבריאות, אמיר אוחנה לשר לביטחון פנים, מירי רגב לשרת התחבורה והתשתיות (ובהמשך שרת החוץ), דוד אמסלם לשר המקשר בין הממשלה לכנסת ואחראי על הסייבר, אופיר אקוניס לשר לשיתוף פעולה אזורי, גדי יברקן לסגן השר לביטחון הפנים, מיקי זוהר ליו"ר הקואליציה, חיים כץ ליו"ר ועדת העבודה והרווחה וגלעד ארדן לשגריר באו"ם ובוושינגטון.

 

בנוסף, בגוש של נתניהו ימונה אריה דרעי (ש"ס) לשר הפנים, יעקב אביטן (ש"ס) לשר לשירותי דת, יעקב ליצמן (יהדות התורה) לשר הבינוי והשיכון ואורלי לוי-אבקסיס (גשר) תהיה השרה לחיזוק וקידום קהילתי.

בגוש של כחול לבן כבר חולקו כל התיקים מלבד השר לענייני מיעוטים, שיהיה ככל הנראה מינוי חיצוני של גנץ. שר הביטחון וראש הממשלה החלופי יהיה בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שר התקשורת יועז הנדל, שר הכלכלה עמיר פרץ, השרה לעניינים אסטרטגיים אורית פרקש הכהן, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, שר התרבות והספורט חילי טרופר, שר החקלאות אלון שוסטר, שרת הקליטה והעלייה פנינה תמנו שטה, שר התיירות אסף זמיר, שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי, שר במשרד הביטחון מיכאל ביטון, השרה לשוויון חברתי מירב כהן ושרת התפוצות עומר ינקלביץ'.

בתוך כך, החליט שר החינוך ויו"ר הבית היהודי רפי פרץ, שהיה חלק מימינה, להתפצל ממנה כדי להישאר בממשלה בתפקיד אחר. הוא גם שקל לפרוש מהחיים הפוליטיים לאחר שלא היה ברור אם יקבל את התיק שהובטח לו - והצטרף בסופו של דבר לממשלת נתניהו-גנץ. הוא חתם על הסכם קואליציוני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו שלפיו יכהן כשר ירושלים, מורשת ומיזמים לאומיים. לאחר החתימה צייץ פרץ בטוויטר וכתב: "ירושלים אורו של עולם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות