אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקין יכריע במהומת הענק בין רשות המים למקורות צילום: עמית שעל

אלקין יכריע במהומת הענק בין רשות המים למקורות

15% מאספקת המים לבקעת הירדן נפסקו והובילו לקרב האשמות בין גופי המים. ברקע הכרעה על עתיד הרגולציה

18.05.2020, 07:54 | ליאור גוטמן

שר המים המיועד זאב אלקין עוד לא נכנס למשרדו, וכבר נקלע למהומה שנרשמה בסופ"ש האחרון בין רשות המים, הרגולטור המפקח, לבין חברת מקורות. בין הצדדים נרשמו חילופי האשמות בנוגע לאחריות לטיפול באספקת המים ליישובי בקעת הירדן. אלו גילו בימים האחרונים שחלק מאספקת המים שלהם נקטעה, מה שמעמיד בסכנה את החקלאות באזור.

קראו עוד בכלכליסט

בשיחה עם "כלכליסט" מספר דב קוזניצוב, מנהל אגודת מי בקעת הירדן, שאספקת המים באזור נשענת על מקורות עצמיים בהיקף של כ־30 מיליון קוב בשנה, ועוד כ־18 מיליון קוב ממקורות. ביום חמישי 3 משאבות מים מקומיות, שאחראיות לכ־15% מאספקת המים, הפסיקו לעבוד. בעקבות פניות לרשות המים, גילתה הרשות כי כמה מאגרי מים ותיקים הידלדלו ואינם עובדים זה כמה שבועות.

יו"ר רשות המים גיורא שחם שלח מכתב כבר ביום שבת למנכ"ל מקורות אלי כהן, והזמין אותו לשימוע בשל "הזנחה רשלנית של חקלאי בקעת הירדן". במכתב טוען שחם ש"חוסר הטיפול וההסתרה הנם רשלנות ומחדל. מקורות מודעת היטב לתלות של החקלאים במים".

שר המים זאב אלקין. ייאלץ לפתור את המשבר, צילום: עמית שעל שר המים זאב אלקין. ייאלץ לפתור את המשבר | צילום: עמית שעל שר המים זאב אלקין. ייאלץ לפתור את המשבר, צילום: עמית שעל

בתגובה, כהן האשים את שחם בהנצחת הטבות תעריפיות לאורך שנים על חשבון הציבור. "תוכנית המים שאתם מובילים מונעת חיבור בקעת הירדן למערכת המים תוך פגיעה בתושבים". כהן מטיח בשחם שהוא מקדם מדיניות מנוגדת להחלטות הממשלה. "עצירת החיבור למקורות התבצעה בהוראתך ותוך התעלמות ממצוקת התושבים", מאשים כהן.

נכון לאתמול בצהריים, הקידוחים טרם תוקנו. מי שלא יזכה אפילו ל־100 ימי חסד כדי למצוא פתרון הוא השר הנכנס זאב אלקין. בפניו שני מוקשים שיצטרך לפרק. הראשון הוא כיצד לפתור את המשבר בין מקורות לרשות המים, זאת כאשר ידוע שמבקר המדינה בוחן את נושא אספקת המים לאזור כבר כמה חודשים. המוקש השני הוא עתידה של רשות המים: מבדיקת "כלכליסט" עולה שחוק ההסדרים הקרוב כולל פרק "סגירה/פתיחה" של רשות המים, בדומה למהלך עם רשות החשמל הישנה.

עבור שר שרק לומד את התחום מדובר במשימה מאתגרת, כאשר את תוצאות המהלך וההשפעה על קביעת תעריפי המים העתידיים מעצם סגירת רשות המים ירגישו כלל אזרחי ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות