אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן פורש, המועמדת להחליפו: אשתו של הקמפיינר של כחול לבן צילום: פרויקט מסע

מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן פורש, המועמדת להחליפו: אשתו של הקמפיינר של כחול לבן

שר התקשורת הנכנס יועז הנדל סיכם עם כהן שיסיים את תפקידו בתום קדנציה של שנתיים; המועמדת להחליפו לירן אבישר בן-חורין ייצגה את מפלגת תל"ם במו"מ שניהלה כחול לבן לאחר הבחירות; בעלה, איתי, היה הקמפיינר של כחול לבן בבחירות אפריל 2019

18.05.2020, 14:15 | אביאור אבו

נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, יסיים את תפקידו בקרוב – כך סוכם בשיחה שקיים היום (ב') עם שר התקשורת הנכנס, יועז הנדל. מי שמועמדת להחליפו היא לירן אבישר בן-חורין, שייצגה את מפלגת תל"ם, ממנה הגיע הנדל, במו"מ שניהלה כחול לבן לאחר בחירות ספטמבר 2019.

בעלה של אבישר בן-חורין, איתי בן חורין, מנכ"ל משרד הייעוץ והיח"צ בן חורין אלכסנדרוביץ', היה הקמפיינר של כחול לבן בבחירות אפריל 2019. עד לאחרונה, ייצג משרדו את חברת הסלולר גולן טלקום.

יועז הנדל, שר התקשורת, צילום: אבי מועלם יועז הנדל, שר התקשורת | צילום: אבי מועלם יועז הנדל, שר התקשורת, צילום: אבי מועלם

"בתום השיחה אשר התקיימה ברוח טובה, סוכם בהחלטה משותפת שמנכ״ל המשרד יסיים את תפקידו בהתאם לבקשתו" נכתב בהודעת משרד התקשורת. "שר התקשורת חה"כ יועז הנדל ביקש להודות למנכ"ל היוצא על התקופה בה שירת את מדינת ישראל בתפקיד החשוב, ציין כי התרשם שהמנכ"ל עשה את עבודתו נאמנה ובאופן מיטבי, קידם תהליכי עומק במשרד, והניח תשתית לקידומה של הטכנולוגיה במדינת ישראל. לבקשת השר, נאות המנכ״ל למלא את תפקידו ככל שיידרש, על מנת להמשיך לאפשר תהליך חפיפה והעברת מקל מסודרת".

תפקיד מנכ"ל משרד התקשורת הוא משרת אמון של השר ואם תמונה אבישר בן-חורין (44), יהיה זה מינוי פוליטי מובהק, מאחר שבניגוד לכהן, אין לה רקע מקצועי בענייני תשתיות תקשורת. בדצמבר 2019 פרשה אבישר בן-חורין מתפקידה כמנכ"לית ארגון "מסע" - פרויקט של ממשלת ישראל והסוכנות היהודית לעידוד שהות של צעירים יהודים בישראל, לאחר שכבר בספטמבר, עם הצטרפותה לתל"ם, הודיעה על יציאה לחל"ת בכדי להימנע מניגוד עניינים.

לירן אבישר בן-חורין, צילום: פרויקט מסע לירן אבישר בן-חורין | צילום: פרויקט מסע לירן אבישר בן-חורין, צילום: פרויקט מסע

לפני כן, שימשה אבישר בן-חורין כראש המטה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, הראל לוקר. בעבר ניהלה את מחלקת העלייה של הסוכנות היהודית לארץ ישראל בארה"ב וקנדה ושימשה כשליחת העלייה של התנועה הרפורמית בארה"ב. כמו כן, שימשה בעבר כעוזרת משפטית ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. לאבישר בן-חורין תואר שני במשפטים מאוניברסיטת NYUותואר ראשון במשפטים וניהול מאוניברסיטת תל-אביב.

משימתו של כהן היתה להפיג את אווירת השחיתות

נתי כהן (52) מסכם קדנציה של שנתיים בלבד כמנכ"ל משרד התקשורת, לאחר שנכנס לתפקידו באפריל 2018. כהן, שמונה על ידי השר לשעבר איוב קרא, נכנס למשרד תשעה חודשים לאחר השהייתו של המנכ"ל הקודם, שלמה פילבר, עד המדינה בפרשת 4,000. כהן הגיע ישירות מצה"ל, ללא רקע פוליטי, לאחר ש‎שימש קצין קשר ותקשוב ראשי בדרגת תת אלוף. עם כניסתו של השר דוד אמסלם לתפקיד, הוא הצהיר שאין לו כל כוונה להחליפו.

נתי כהן . יפרוש מתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, צילום: אוראל כהן נתי כהן . יפרוש מתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת | צילום: אוראל כהן נתי כהן . יפרוש מתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, צילום: אוראל כהן

עם כניסתו לתפקיד, כהן סימן מספר מטרות והאיץ את הטיפול בתהליכים שהתעכבו. גורמים בסביבתו יעידו, כי כהן הוא מנכ"ל מקצועי שהגיע לעבוד, אך היה קשה להתעלם מהנורמות הצבאיות אותן הביא עמו. גם אם לא העיד על כך במפורש, המשימה הגדולה ביותר של כהן הייתה להפיג את אווירת השחיתות שדבקה במשרד התקשורת מקודמו בתפקיד.

בתקופתו יצא לדרך מכרז דור 5 בסלולר והוא אף צלח עתירת נגד שהגישו חברות הסלולר לדחיית המכרז. עם זאת, החברות עדיין מעלות טענות קשות בדבר הליכי המכרז. בתקופתו הואצה פריסת הסיבים האופטיים במדינה והוא העניק לחברת IBC את רישיונה המחודש, לאחר שנרכשה על ידי סלקום. עם זאת, כהן רושם גם כישלון בנושא, לאחר שבקדנציה שלו בזק עדיין לא הפעילה את רשת הסיבים שפרסה זה מכבר, לאור חוסר כדאיות כלכלית בפריסה אוניברסלית. מה שכן, כהן לא התרפס מול הכוחניות של בזק ולא סיפק למונופול יחס מועדף במהלך תפקידו.

עוד בתקופתו, אושרו ל-HOT הקלות, כך שלא תידרש לפרוס את התשתית המלאה שלה בכ-220 ישובים בהם היא לא פרוסה, בניגוד להוראות רישיונה. שווי ההקלות, שזכו לביקורת רחבה, נאמד בכ-835 מיליון שקל. כמו כן, כהן לא הצליח לאזן את התחרות האגרסיבית בשוק הסלולר וניתן לומר שמצב החברות שבתחום אחריותו, בכי רע. בנוסף, כהן לא הוביל להשתת רגולציה על שירותים מבוססים אינטרנט, כמו שירותי הטלוויזיה של סלקום ופרטנר, אך מהלך שכזה דורש חקיקה והפלונטר הפוליטי לא תרם להאצת התהליך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות