אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תואר במקום טיול: זינוק של 30% במספר הנרשמים ללימודים גבוהים צילום: המכללה האקדמית תל-חי

תואר במקום טיול: זינוק של 30% במספר הנרשמים ללימודים גבוהים

עלייה של עשרות אחוזים בהרשמה לאוניברסיטאות ולמכללות. הסיבה: ביטול הטיסות והטיולים לחו"ל בעקבות משבר הקורונה, והאפשרות להירשם ללא מבחן פסיכומטרי. במקביל, עלייה של 30% במספר הנרשמים מהחברה הערבית לאוניברסיטת תל אביב

19.05.2020, 07:04 | שחר אילן

זינוק של כ־30% ברישום לאוניברסיטאות ולמכללות בהשוואה למועד המקביל אשתקד. זינוק זה נרשם בין היתר באוניברסיטאות תל אביב, בר אילן ובן גוריון, וגם מוסדות אחרים מדווחים על עלייה משמעותית. הדבר מוסבר בין היתר בפתיחת מסלולי הרשמה ללא בחינה פסיכומטרית בשל משבר הקורונה, בחשש של משוחררי צבא שלא יוכלו לצאת לטיול גדול בחו"ל בשנה הקרובה וכן בעלייה במעמד האקדמיה בעקבות משבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

באוניברסיטת תל אביב היו עליות גבוהות בהרשמה במדעי הטבע ובהנדסה, ובהרשמה ללימודי מתמטיקה נרשם זינוק של 50%. מאוניברסיטת אריאל נמסר שהיתה עלייה של 10%. מוסדות נוספים כמו האוניברסיטה העברית, הטכניון ואוניברסיטת חיפה דיווחו אף הם על עלייה במספר הנרשמים אך לא נקבו במספרים. העלייה בהרשמה מאפיינת גם את המכללה האקדמית להנדסה אפקה בתל אביב, עם עלייה של 25% במספר הנרשמים, וגם באקדמיה לאמנות בצלאל מדברים על עלייה.

פרופ פרופ' יפה זילברשץ מהות"ת | צילום: צביקה טישלר פרופ

העלייה בהרשמה לא בהכרח תביא לעלייה דומה בקבלה ללימודים או במימושם. זאת משום שקיימת תופעה של כפל־רישום, וכמו כן יהיו כאלו שיעדיפו למרות הקורונה ללמוד בחו"ל. בנוסף, בתקופה של משבר כלכלי יהיו גם מי שלא יוכלו לעמוד בעלות הכלכלית של לימודים ומחיה. מעבר לכך, במקצועות ההנדסה והמדע הצורך במעבדות מגביל את היכולת לקבל תלמידים.

משבר הקורונה הביא לדחיית הבחינה הפסיכומטרית מראשית אפריל לסוף מאי. רקטור אוניברסיטת תל אביב פרופ' ירון עוז מייחס את העלייה בהרשמה בין היתר לעובדה שאוניברסיטת תל אביב הציעה מסלולי קבלה שבהם הציון בקורסים אקדמיים מחליף את ציון הפסיכומטרי.

במכללת אפקה מציינים שצעירים רבים נאלצו לבטל את הטיול אחרי צבא שתכננו, ומעדיפים להירשם ללימודים ולא להפסיד את שנת הלימודים הקרובה. תופעה אפשרית היא של צעירים שיתחילו ללמוד ויגורו אצל ההורים כדי לחסוך בהוצאות.

בבר אילן מציינים שיש ירידה של כשנה בגיל הנרשמים הממוצע - כלומר חלק מהמחזורים שהיו אמורים להגיע בשנים הבאות מקדימים את לימודיהם. ייתכן שהמחיר שישלמו המוסדות להשכלה גבוהה יהיה ירידה בהרשמה בשנה שאחרי הקורונה.

אוניבריטת תל אביב, צילום: ויקיפדיה אוניבריטת תל אביב | צילום: ויקיפדיה אוניבריטת תל אביב, צילום: ויקיפדיה

עוז מציין שיש עלייה של 30% גם במספר הסטודנטים הערבים שנרשמו לאוניברסיטת תל אביב. אחת הסיבות האפשריות לכך היא שסטודנטים ערבים רבים נוהגים ללמוד בחו"ל וחוששים שלא יוכלו לעשות זאת בשנת הלימודים הקרובה. השנייה היא האפשרות להתקבל ללא בחינה פסיכומטרית שצעירים ערבים רבים מתקשים בה בגלל הבדלים תרבותיים.

סמנכ"לית השיווק של אוניברסיטת בר אילן נעמה גת מונהסיבה נוספת לעלייה בשיעור הנרשמים: לדבריה, משבר הקורונה הביא להערכה גדולה הרבה יותר בציבור לידע ולמדע. "יש עלייה מרשימה בהרשמה להנדסה ולמדעים המדויקים. מי שהובילו את הטיפול במשבר הם מומחים. יש שינוי ביחס לאקדמיה", היא אומרת.

יו"ר הועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת) פרופ' יפה זילברשץ אומרת שתקציב ההשכלה הגבוהה גמיש ולא תהיה בעיה תקציבית לקלוט יותר סטודנטים. לדבריה, ות"ת הפעילה בשנים האחרונות תוכנית להרחבת התשתיות של הפקולטות להנדסה ולכן צריכה להיות להן יכולת לקלוט יותר תלמידים גם בתחומים שדורשים מעבדות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות