אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רכישות עצמיות של אג"ח? על הנייר בלבד צילום: אוראל כהן

רכישות עצמיות של אג"ח? על הנייר בלבד

56 חברות הכריזו על אימוץ תוכנית לרכישה חוזרת של אג"ח, ולפי דיווחי החברות, כ־70% מהן צופות כי התוכנית תמומן ממקורותיהן העצמיים, ואצל השאר ממקורות עצמיים ו/או מימון חיצוני; אולם לפי נתוני הבורסה, קיים פער גדול בין התוכניות לביצוע בפועל - רק 30 חברות יישמו את התוכניות שלהן וגם הן עשו זאת באופן חלקי בלבד ורכשו אג"ח ב־221 מיליון שקל

19.05.2020, 08:11 | יניב רחימי

לא עומדות ביעדים: בחודשים מרץ־אפריל 2020 הוכרזו 56 תוכניות לרכישת אג"ח בהיקף כולל של כ־4 מיליארד שקל. בפועל, רק 30 חברות רכשו איגרות חוב בפועל בסכום מצטבר של 221 מיליון שקל בלבד. כך עולה מניתוח שבוצע על ידי יובל צוק מיחידת המחקר במחלקה הכלכלית של הבורסה לניירות ערך.

קראו עוד בכלכליסט

משבר הקורונה הביא לירידות שערים חדות במחירי האג"ח שנסחרות בבורסה, דבר שמהווה תמריץ עבור החברות לרכוש את החוב שלהן במחיר שמאפשר להן לרשום רווחי הון גבוהים. בבורסה מייחסים את הירידות במחירי האג"ח, בין היתר, לפדיונות הכבדים בשוק קרנות הנאמנות וקרנות הסל בחודשים פברואר־מרץ, על ידי הציבור, בסכום כולל של יותר מ־40 מיליארד שקל. מכירות אלה אפשרו לחברות המנפיקות לרכוש חזרה את האג"ח שלהן במחירי שוק אטרקטיביים.

בורסת ת"א, צילום: בלומברג בורסת ת"א | צילום: בלומברג בורסת ת"א, צילום: בלומברג

56 חברות הכריזו על אימוץ תוכנית לרכישה חוזרת של אג"ח, ולפי דיווחי החברות, כ־70% מהן צופות כי התוכנית תמומן ממקורותיהן העצמיים, ואצל השאר ממקורות עצמיים ו/או מימון חיצוני. אולם לפי נתוני הבורסה, קיים פער גדול בין התוכניות לביצוע בפועל. רק 30 חברות יישמו את התוכניות שלהן וגם הן עשו זאת באופן חלקי בלבד ורכשו אג"ח ב־221 מיליון שקל.

חרף ירידות השערים החדות והמחירים האטרקטיביים לכאורה של מחירי האג"ח, רק 5.5% מההיקף הכולל של תוכניות הרכישה שאושרו מומשו בפועל ותורגמו לכדי רכישות.

מהניתוח עולה שהחברות שביצעו את הרכישות הגדולות במרץ־אפריל היו חברות הליסינג אלדן תחבורה שרכשה אג"ח ב־54 מיליון שקל, ואלבר שרכשה בכ־44 מיליון שקל. כמו כן בלטה גזית גלוב, הן מבחינת גובה תוכנית הרכישה והן בזכות הרכישות בפועל מתחילת השנה. "נתונים אלו רחוקים מלהתקרב לגל הרכישות העצמיות של אג"ח בעת המשבר הפיננסי שפקד את העולם ב־2008", כך נכתב בניתוח.

יובל צוק מציין עוד שבארבעת החודשים האחרונים של 2008 רכשו 185 חברות אג"ח של עצמן בסך כולל של 2.6 מיליארד שקל, מהם 1.9 מיליארד שקל נרכשו על ידי 166 חברות בחודשיים האחרונים של השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות