אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב ממשיכה לתקוף: "הכישלון של ארגון הבריאות העולמי עלה בחיי אדם" צילום: AP

ארה"ב ממשיכה לתקוף: "הכישלון של ארגון הבריאות העולמי עלה בחיי אדם"

שר הבריאות האמריקאי, אלכס אזר, אמר בכנס וירטואלי שיזם ארגון הבריאות: "לפחות מדינה אחת החברה בארגון עשתה צחוק מחובת השקיפות"; היו"ר: "נערוך בדיקה עצמאית של ההתנהלות שלנו"

18.05.2020, 21:22 | שירות כלכליסט

שר הבריאות של ארה"ב יוצא במתקפה חריפה נגד ארגון הבריאות העולמי (WHO) ומאשים אותו באחריות על התפשטות המגפה בעולם.  

קראו עוד בכלכליסט

השר אלכס אזר אמר היום כי הארגון הפועל מטעם האו"ם לא הצליח להשלים את המשימה העיקרית שלו מול התפרצות המגפה – השגת מידע על הנגיף בשלב מוקדם.

"הכישלון הזה עלה באובדן חיי אדם", אמר אזר ביום הראשון בכנס הוירטואלי בן היומיים שיזם ארגון הבריאות.

"מתוך מה שנראה כניסיון להסתיר את ההתפרצות, לפחות מדינה אחת החברה בארגון עשתה צחוק מחובת השקיפות - המחיר ששילם על כך העולם כולו הוא עצום", ציין השר האמריקאי, שהתייחס מן הסתם לסין.

"ראינו איך ארגון הבריאות נכשל במשימה העיקרית שלו, של שיתוף מידע ושקיפות, בשעה שמדינה חברה אחת לא פועלת בתום לב. אסור שדבר כזה יחזור לעולם", הוסיף אזר.

אלכס אזר, צילום: AP אלכס אזר | צילום: AP אלכס אזר, צילום: AP

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ תקף בעצמו בכמה הזדמנויות את הארגון, בעיקר בשל יחסו הסלחני לסין והשבחים שחילק לתגובה הסינית למגפה. הנשיא אף עצר בחודש שעבר את המימון האמריקאי ל-WHO אך בשבת האחרונה ציין שהוא שוקל להחזיר חלק מהמימון.

מוקדם יותר במהלך הכנס הודיע ארגון הבריאות כי הוא אכן יזום בדיקה עצמאית מלאה של התנהלותו בעת המגיפה, "בשלב המוקדם ביותר שיתאים". בה בעת, מנהל הארגון טדרוס אבהנום ג'יבריסוס קרא למדינות העולם להמשיך לתת אמון ב-WHO ולהמשיך לממן אותו.

"העולם אינו צריך תוכנית אחרת, מערכת אחרת, מכניזם אחר, ועדה אחרת או ארגון אחר. הוא צריך לחזק, לאמץ ולממן את המערכת והארגונים שיש לו. כולל את ה-WHO", אמר ג'יבריסוס. "לעולם לא חסרים הכלים, המדע, או המשאבים הנדרשים להפוך אותו לבטוח יותר מול מגיפות.. מה שחסר לו זה המחויבות לעשות שימוש בכלים הללו, במדע ובמשאבים. זה צריך להשתנות וזה חייב להשתנות כבר היום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות