אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ציוני חברות התחבורה הציבורית בעיר שלכם נחשפים

פרסום ראשון

ציוני חברות התחבורה הציבורית בעיר שלכם נחשפים

לתשומת לב השרה הטרייה מירי רגב: דירוג משרד התחבורה למחצית השנייה של 2019, שהתפרסם רק היום, מגלה כי דן בדרום ודן באר שבע מעניקות את השירות הטוב ביותר, דן הוותיקה מהמרכז אחרונה

18.05.2020, 21:20 | אודי עציון

דן בדרום ודן באר שבע היו חברות התחבורה הציבורית הטובות ביותר במחצית השנייה של 2019, ודן הוותיקה הפועלת במרכז כחברה נפרדת, הייתה האחרונה בדירוג משרד התחבורה.

קראו עוד בכלכליסט

יצוין כי הדירוג התפרסם רק היום (ב'), כמעט חצי שנה אחרי סיום התקופה שהוא בחן, מה שמקשה על החברות ועל משרד התחבורה עצמו להפיק לקחים מהממצאים. לשרת התחבורה הטרייה מירי רגב, שהחליפה היום את בצלאל סמוטריץ', יש עוד הרבה עבודה כדי שכל נוסעי התחבורה הציבורית בארץ ייהנו משירות יעיל. בעיקר מדובר על המחסור בנתיבי תחבורה ציבורית, הבולט בעיקר באזור המרכז, שהשפיע על ציוני החברות הפועלות בו. גם העיכובים בפרסום מכרזי התחבורה הציבורית, שהיו אמורים להוסיף קווים חדשים ותדירות לקיימים באשכולות בית־שמש, פרוזדור ירושלים, שומרון, רהט, צפון ירושלים עירוני, מרכז ירושלים עירוני וקווי שירות באשכול מטרונית חיפה, השפיעו על איכות השירות.

הדוח שמפרסמת הרשות לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה מתבסס על בקרה אלקטרונית וסמויה למספר הנסיעות המבוצעות, לדיוק במסלול ובזמנים, התנהגות הנהג, ניקיון האוטובוסים והתחנות, וסקרי שביעות רצון של הנוסעים.

דירוג החברות: דן באר שבע ודן בדרום, המנוהלות בידי מטה אחד, דורגו כאמור ראשונות, עם ציונים של 90.74 ו-88.09 בהתאמה, שיפור של 12% ושל 4%, בהתאמה גם כאן, ושיפור גדול עוד יותר לעומת הדוחות שלפני שלוש שנים, שבהן נמצאו שתיהן בתחתית הדירוג.

בפסגת הדירוג - דן בדרום, צילום: דן דרום בפסגת הדירוג - דן בדרום | צילום: דן דרום בפסגת הדירוג - דן בדרום, צילום: דן דרום

שלישית דורגה נסיעות ותיירות הקטנה הפועלת באזור נצרת (85.3, שיפור של 1%). רביעית דורגה חברת התחבורה הציבורית שמפעילה מועצה אזורית גולן (85, שיפור של 2%), עוד איזור שסבל בעבר מתחבורה ציבורית כושלת, עד שמשרד התחבורה אישר בצעד חריג למועצה המקומית להפעיל את השירות בעצמה. נתיב אקספרס, הפועלת בנהריה, בעכו, בקריות ובגליל, סיימה חמישית (82.57, 5%+).

במרכז הדירוג נמצאות סופרבוס (80.82), ש.א.מ (80.61), ג'י בי טורס (78.59) ואחריהן בפער משמעותי - אגד (רק 67.46) ואפיקים (67.10).

בחמישייה האחרונה נמצאות קווים (65.41), אגד תעבורה (63.9), גלים (57.37), מטרופולין ואחרונה דן הוותיקה עם ציון של 54.76, אחוז אחד פחות משקיבלה בחציון הראשון של 2019.

מטרופולין. בחמישייה האחרונה, צילום: בן ניקסון מטרופולין. בחמישייה האחרונה | צילום: בן ניקסון מטרופולין. בחמישייה האחרונה, צילום: בן ניקסון

טל כהן, מנכ"ל דן בדרום ודן באר שבע, אמר כי את הדירוג הגבוה השיגו החברות בזכות הנהגים שלהן. "אנחנו מתבססים על נהגים מהדרום, שמחוברים לאשכולות שבהם הם עובדים, מעניקים להם יחס אישי וכך הנוסעים מקבלים שירות טוב ולא חסרים לנו נהגים. יש לנו גם בקרות טובות על תהליכי ההפעלה. כרגע לאחר השבתת רוב השירות בעת סגר הקורונה אנחנו עובדים כבר ב-97% מהקווים בבאר שבע, ו-89% בדן בדרום, פועלים לפי הנחיות משרד התחבורה, כשקווי ההזנה לרכבת והקווים הבין עירוניים בסוף השבוע לא עובדים, ואת הנסיעות שלא מבוצעות העברנו לתגבור הקווים הקיימים, כדי לנסות ולאזן את מגבלת ה-20 נוסעים באוטובוס".

אופיר קרני, מנכ"ל חברת דן, אמר כי "אנחנו נמצאים במקומות הכי גבוהים באשכולות שמחוץ למטרופולינים. יש לנו את הידע להפעיל את התחבורה הציבורית הכי טובה. אבל הפעלה בגוש דן לא דומה להפעלה בבאר שבע, עם כאוס תחבורתי ועבודות תשתית על הרכבת הקלה שסותמות את העיר, זו משימה על סף הבלתי אפשרי. בזכות אלפי נהגים מסורים שנלחמים יום יום בכבישים, דן מצליחה לספק שירות שזוכה לרמת שביעות רצון מהגבוהות בענף".

בדירוג לפי אשכולות ההפעלה העירוניים הגדולים (יותר מ-100 אלף נסיעות בחציון), המייצג את האזורים הזוכים לתחבורה הציבורית הטובה והגרועה ביותר, מוליך אשכול חדרה פרברי, בציון של 91.34, שמפעילה אגד. אחריו שני אשכולות דרומיים, של דן באר שבע (באר שבע עירוני, 90.74) ושל דן בדרום (צפון הנגב, 88.09), אשכול העמקים של סופרבוס (85.83) ואשכול חיפה עירוני של אגד (83.99).

והגרועים: עוטף ירושלים של אגד תעבורה (58.72), מזרחי רמת גן (58.54), רהט והנגב המערבי של גלים (57.37), מזרחי בני ברק של דן (55.88) ואחרון שרון חולון מרחבי של מטרופולין (52.98), עם ירידה של 11% בציון לעומת המחצית הראשונה של 2019. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות