אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: מנהלי בתי הספר יקבעו מתי לא לחבוש מסכה צילום: עיריית תל אביב-יפו

מסתמן: מנהלי בתי הספר יקבעו מתי לא לחבוש מסכה

החלטת משרד הבריאות לחייב את התלמידים לעטות מסכות במקביל למזג האוויר השרבי, הובילה כמה רשויות לביטול לימודים בכיתות ד' ומעלה ליום אחד ואף יותר. האיגוד לרפואת ילדים מזהיר: "מסכות עם זיעה בלתי יעילות". כעת מחכים להנחיות ברורות ממשרד הבריאות

18.05.2020, 23:55 | ynet
עם החזרה של מערכת החינוך לשגרה מחודשת, מתגברות המחאות של הורים ותלמידים על החובה לעטות מסכות הגנה מפני הנגיף קורונה לאורך כל יום הלימודים. הכעס של ההורים והתלמידים התגבר לנוכח גל החום הקיצוני שפוקד השבוע את האזור. יחד עם זאת, מסתמן כי משרד הבריאות יעניק למנהלי בתי הספר סמכות לקבוע תנאים ונסיבות שבהם לא תחול חובת עטיית מסכה.

קראו עוד בכלכליסט

כמה רשויות ברחבי הארץ הודיעו על דעת עצמן כי הלימודים בכיתות ד' ומעלה, שבהן חלה חובת עטיית מסכות, יתחדשו לפי שעה רק ביום רביעי. החלטה ברוח זו התקבלה בעיריית יהוד ובעיריית הרצליה.

ראש מנהל החינוך בעיריית הרצליה, ד"ר יעקב נחום, אמר כי עירו לא תאפשר לפגוע בבריאות התלמידים. "לעטות 6-8 שעות מסכה ולשבת בכיתה עם חלונות פתוחים בימי השרב הנוראים האלה זה בניגוד לכל היגיון בריא.

"כולנו מבינים שלא ניתן לקיים למידה בתנאים אלה. החלטות משרד הבריאות מנותקות ממציאות המתווה של החזרה לשגרה".

עיריית רמת גן הגדילה לעשות, והחליטה כי הלימודים בכיתות ד' ומעלה יתחדשו רק ביום שישי הקרוב. ראש העיר כרמל שאמה-הכהן ציין כי "ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם אנשי חינוך ורפואה, מנהלות, מורים, הורים ותלמידים. למה א'-ג' כן לומדים? כי הם פטורים ממסכות שרבים דיווחו על סיוט היום בחבישתן במהלך השיעורים וגם כי פרנסת הוריהם תלויה יותר במסגרת החינוכית".

ביישוב אלפי מנשה החליטה המועצה המקומית כי שכבות ד'-ט' לא יחזרו ללמוד השבוע במתכונת רגילה, אלא בצורה הדרגתית. התלמידים בשכבות אלה יזומנו למפגש אחד למשך שעתיים בקבוצות קטנות. באלפי מנשה ישובו למתכונת מלאה רק ביום ראשון, "בתקווה שעד אז יהיו הנחיות מקלות בעניין המסכות".

הנהגת ההורים בחולון קראה לדחות את חידוש הלימודים ליום ראשון בשל מזג האוויר. ראש מועצת קדימה צורן, קרן גרין, כתבה לתושבים שהנחיית הרשות היא לפעול לגבי מסכות בהתאם לכללים החלים על הכיתות הנמוכות ואין חובת עטיית מסכה בכיתה. גרין כתבה עוד כי "שיקול הדעת יהיה של הצוות החינוכי שיהיה קשוב לצרכים מחד ולשמירה על הבריאות מאידך".

כיתה בת"א, צילום: עיריית תל אביב-יפו כיתה בת"א | צילום: עיריית תל אביב-יפו כיתה בת"א, צילום: עיריית תל אביב-יפו

"דרישה שהציבור לא עומד בה"

 

הנהגת ההורים הארצית קראה "לסיים את פארסת המסכות". לפי הנהגת ההורים, "מדובר בדרישה שהציבור לא עומד בה, בעיקר בימי שרב קיצוני אלו. בהתאם לכך וככל שמשרד הבריאות לא ישנה את ההוראה לחבוש את המסכות, אנו ממליצים להורים בכיתות ד' עד י' לשקול בכובד ראש אם לשלוח את ילדיהם ללימודים בתנאים שכאלו.

"יחד עם זאת אנו מבהירים שההחלטה האם לשלוח את הילדים למוסדות החינוך היא וולונטרית ונתונה לשיקול דעתם של ההורים. במקביל אנו מוסרים את הערכתנו לצוותי החינוך על עבודתם הקשה והמסורה בתנאים בלתי אפשריים אלו ומקווים לחזרה מהירה לשגרה".

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, יו"ר ועדת הקורונה בכנסת ח"כ יפעת שאשא-ביטון והאיגוד לרפואת ילדים פנו היום למשרד הבריאות בדרישה לפטור את התלמידים מעטיית מסכה בשיעורים בשל החום הכבד.

הדרישה הועלתה במקביל למחאות של הורים רבים שטוענים כי מדובר באקט קשה לביצוע. הנהגות הורים בכל רחבי הארץ קיבלו פניות מהורים להשבית את הלימודים עד שחובת המסכות בכיתות תבוטל. משרד החינוך אף הודיע כי בשל מזג האוויר השרבי לא חלה על התלמידים בכיתות הגבוהות חובת לימודים.

מנכ"ל משרד החינוך אבואב פנה בנושא למנכ"ל הפורש של משרד הבריאות משה בר סימן טוב. "עומסי החום בימים אלה קשים במיוחד עבור התלמידים החל מכיתה ד' שמחויבים ללמוד בכיתות עם מסכות", כתב אבואב. "קיבלתי פניות רבות מאוד של תלמידים, מהן עולה שחובת המסכות בימי שרב היא חובה שלא ניתן לעמוד בה. נכון שיש מזגנים בכיתות, אבל עדיין החום בלתי נסבל ותלמידים רבים מעידים על קושי וחוסר יכולת להתרכז".

יו"ר ועדת הקורונה של הכנסת, ח"כ שאשא-ביטון, פנתה לשר הבריאות החדש יולי אדלשטין. לדבריה, ההנחיה לחייב את תלמידי כיתות ד' ומעלה לעטות מסכות במהלך כל יום הלימודים, כולל בכיתה בזמן השיעורים, מורכבת מאוד ומקשה על התלמידים.

שאשא-ביטון ביקשה לשקול מחדש את החובה לעטות מסכות, במיוחד בזמן השיעורים ובעיקר ביישובים "ירוקים" שבהם אין חולים מאומתים. לדבריה, "עטיית מסכות בגל החום הכבד בלתי מעשית, פוגעת ביכולת הריכוז של הילדים והופכת את הלמידה לבלתי אפשרית בתנאים אלה ולכן עלינו לבטל הנחיה זו שממילא תרומתה מוטלת בספק.

"מפניות רבות שהגיעו אליי בעניין, יותר ויותר הורים מחליטים שלא לשלוח את ילדיהם לנוכח הקושי וחוסר הנוחות הבלתי סביר שמציגים הילדים, במיוחד בימים חמים אלה". 

האיגוד לרפואת ילדים פרסם היום חוות דעת שלפיה יש מקום לפטור את הילדים מחובת המסכות עד תום גל החום. מהאיגוד נמסר כי יעילות המסכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה ואין על כך עדויות בספרות המדעית. מעבר לכך, באיגוד ציינו כי ההתרשמות העולה ממרבית הנתונים היא שילדים אינם מדביקים במידה משמעותית.

עוד אמרו באיגוד כי "בגל החום הנוכחי הפוקד את המדינה, חבישת מסכות על ידי הילדים במשך שעות ארוכות אינה מעשית וגובלת בקושי משמעותי ביותר. מסכות שיירטבו מזיעה יהיו בלתי יעילות. אי לכך אנו סבורים שיש מקום לפטור מחובת המסכות את הילדים עד תום גל החום הנוכחי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות